למה Apple שולטת בשוק הסמארטפונים המשומשים?

בשנים האחרונות שוק הסמארטפונים נהיה דומה לשוק המכוניות המשומשות. בעוד שרבים שדרגו את הטלפונים שלהם כל שנתיים או שלוש ונפטרו מהישנים, כיום נראה שלטלפונים יש חיים גם לאחר המוות. להתנהגות הצרכנית הזו יש השפעה על השחקניות במגרש.

הורים לילדים רוכשים את מכשירי ה-iPhone SE מהדור הקודם תמורת פחות מ-$200, וחלקם מעבירים את ה-iPhone 8 המיושן לילד כדי שיוכל לשחק (גם הוא מכניס ל-Apple Archade חמישה דולר כל חודש). עדכוני הגרסאות מאפשרים לטלפונים לקבל עוד ועוד חיים. האינטרנט מלא במבצעים נהדרים, וכמו שוק הרכב, ישנן מציאות לא רעות בכלל! המנצחת הגדולה של זה היא Apple, שהמכשירים שלה בגרסאות ובדורות שונים מציפים את השוק עוד ועוד. לפי נתונים מיוני 2022, 52.5% ממכשירי הסלולר בארה”ב היו של Apple.

 

Apple = Premium

ההשתלטות של Apple על שוק הסמארטפונים בארה”ב החלה מזמן, בעיקר בגלל הפופולריות שלה אצל צעירים. Apple דאגה להבהיר למשתמשים מי מהקונטקטים שלהם “מהמשפחה” באמצעות צבע ירוק של הודעת טקסט בין אייפון לאייפון, לעומת צבע כחול בהודעה למכשיר אחר. Apple השכילה ובנתה מערכת עניפה של מוצרים תומכים, ביניהם: AirPods, Mac ו-Apple Watch, מה שנקרא באסטרטגיה שיווקית Walled Garden.

Apple חינכה את כולנו שמדובר במוצר פרימיום, ולמדה כיצד לגבות מהצרכנים את קצה גבול המחיר. כך, למשל, iPhone 14 Pro Max, הדגם היקר ביותר של Apple כרגע, עולה $1,599, הגבוה ביותר שהציעה Apple בשנים האחרונות, ומכירות האייפון אכן עלו בעונת חגי 2022-2023 ל-$900 בממוצע.

ל-Apple יש גם מספר תוכניות למכשירים משומשים, הנמכרים ב-Amazon, Best Buy, Back Market ו-Gazelle, או אצל הספקים T-Mobile, AT&T ו-Verizon. בשנת 2022 נמכרו בעולם כולו 283 מיליון טלפונים משומשים, חמישית מכלל מכירות הטלפונים. צופים שעד שנת 2026 מכירות הטלפונים המשומשים יעלו לכדי 415 מיליון בשנה. הטלפונים של Apple מהווים 80% מהטלפונים המשומשים.

 

שירותים נלווים

17% מהמכירות של Apple מבוססות על השירותים שהיא מציעה, ובכלל לא על המכשירים. אלה מהווים 20.8 מיליון דולר. כיום ישנם 935 מיליון משתמשים בשירותים של Apple, הכוללים את ה-iCloud ואת ה-Apple Music.

 

אין לדעת מה העתיד צופן. כבר ראינו חברות ענק כמו Nokia ו-Blackberry, שנחלו מפלה קשה מחברה אחרת, Apple. עם זאת נראה שהצרכנים בעולם מעדיפים את Apple. אפילו בקוריאה הדרומית, מולדת ה-Samsung, הצעירים קוראים Apple!

צור קשר עם:

עומר פיין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל