האבטיח הישראלי שגדל בצ’ילה

בבלוג החודש אנחנו רוצים לחלוק אתכם רשמים על ההצלחה של זרעי אבטיח ישראליים בצ’ילה, כבסיס לדיון אם ואיך החברה שלכם יכולה להשתלב בתעשייה החקלאית הצ’ילנית.

היכרות קצרה עם אוריג’ין זרעים

אוריג’ין היא חברה ישראלית שנוסדה על ידי ד”ר אייל ורדי בשנת 2004 כחברת סטארט אפ לפיתוח זני פירות וירקות חדשים. החברה התפתחה מאוד וזכתה למוניטין של חברה חדשנית בשוק הזרעים העולמי. אוריג’ין משווקת זרעים וזנים שונים בלמעלה מ-25 מדינות. 80% מזרעי החברה מיועדים לייצוא ו-20% משווקים לחקלאים בישראל.

מוצרי החברה כוללים מגוון רחב של זני אבטיח ומלון, דלעות מסוגים שונים ומיוחדים, דלוריות בעלות ערכים תזונתיים ייחודיים וקישואים.

בהקשר להשתלבות בשוק הצ’ילני, יש להזכיר כי החברה מושקעת מאוד במחקר ופיתוח של זני ירקות חדשים ומשופרים בעלי תרומה משמעותית לשרשרת הערך של התוצרת הטרייה (טעם, אחידות וערכים תזונתיים גבוהים, יבול גבוה וידידותיות לסביבה).

עבודת החברה בצ’ילה – מקרה בוחן

קיימנו שיחה עם המשווק המקומי של זרעי אוריג’ן כדי ללמוד על הדברים שסייעו לקדם את המוצר הישראלי בצ’ילה. זה מה ששמענו:

אבטיחים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות הקולינרית של אמריקה הלטינית. זני האבטיח המסורתיים ביבשת הם דיפלואידים מסוג ארגמן גדול (עם זרעים). למרות שהתעשייה החקלאית ביבשת מתאפיינת בשמרנות מסויימת זרעי אוריג’ין התקבלו יפה ע”י המגדלים וכן ע”י הלקוחות. אלו היתרונות שזכו להערכה בקרב המגדלים הצ’ילנים:

  • הדור החדש של זרעים יוצרים מערכת שורשים מסיבית החודרת לאדמה ועוזרת לצמח להשיג מים, ובכך מצמצם אובדן מים של המגדלים.
  • הגפנים של הזנים החדשים גדולים, רחבים ועליים. העלים שומרים על פירות האבטיחים כמו שמשייה ועוזרים למנוע ‘כוויות שמש’. צמצום גידולים שנפגעים.
  • החברה בישראל מספקת תמיכה אינטסיבית ואינטימית למגדלים הצ’ילנים. הסיוע הצמוד הבדיל את החברה הישראלית מיצרניות זרעים אחרות.
  • הטעם והמרקם טובים ומתאימים לשוק המקומי.

לסיכום, אפשר להצביע על מספר גורמים מרכזיים להצלחה: זיהוי נכון של אתגר בשוק המקומי (במקרה הצ’ילני המחסור במים), הצעת מוצר המציע התמודדות טובה מהקיים (חסכון במים בזכות מערכת שורשים חזקה והגנה טובה על הצמח באמצעות עלים רחבים) ולבסוף עמידה בקשר רציף ואיכותי עם הלקוחות.

זכינו לבדוק בעצמנו את האבטיחים שהגיעו עד השגרירות –  בהחלט היה מתוק וטעים.

ישנן הזדמנויות מעולות לפעילות ושיתופי פעולה של חברות ישראליות עם התעשייה בצ’ילה. צוות הנספחות הכלכלית בסנטיאגו עומד לרשותכם ואנו נשמח לסייע לכם בכניסה לפעילות בשוק הצ’ילני. אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות מערכת הפניות ליצואן או בלינקדין.

 

הבלוג נכתב בסיועה של חיה ענזרות מצוות הנספחות הכלכלית.

צור קשר עם:

ליאור שפינדל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל