קליפורניה מוצפת

בשלושת השבועות האחרונים פקדו את קליפורניה, המדינה המאוכלסת ביותר בארה”ב, סופות שגרמו לשטפונות, למפולות בוץ ולהפסקות חשמל ברחבי המדינה. לפי מומחים, מדובר על אחד מאסונות הטבע הגדולים ביותר שידעה קליפורניה.

כך, למשל, העיירה היפהפיה Capitola נחצתה, כך שלא היה ניתן לעבור מחלק אחד לשני, וגלי ענק גרמו נזק למעל 20 מבנים. כך גם הטיילת התיירותית בעיירה Zelda הוצפה, עד כדי שחלק מהרציף נשבר לחלוטין; אצות, שברי עץ ופסולת מילאו את כל המתחם, שצפוי להיסגר עתה לתקופה ארוכה.

אותן סופות, שכונו Atmospheric Rivers, תוקפות את קליפורניה מאז חג המולד האחרון, ואף בזמן כתיבת שורות אלו. מדובר בסופות הכבדות ביותר ב-50 השנה האחרונות, כאשר הנזק הכלכלי מוערך בכ-31-34 מיליארד דולר עד כה. נכון ליום ו’, דווח על 19 אנשים שמתו בסופות, ו-41 מתוך 58 המחוזות במדינה הכריזו על מצב חירום.

בנוסף לגשם הזלעפות ולרוחות ההוריקן התחזקו הגלים והגיעו לגובה של כ-11 מ’. מחוז Marine, מחוז Monterey ומחוז Santa Cruz נפגעו מאוד.

יש הטוענים, כי הפגיעה הגדולה של הגלים בחוף המערבי של ארה”ב נובעת מההתחממות הגלובלית. מחקרים הראו שגובה פני האוקינוס השקט לאורך קו החוף של קליפורניה עלה בכמטר אחד במאה האחרונה.

בנוסף לכל זאת גל נוסף צפוי באמצע השבוע הבא, כאשר שתי סופות נוספות צפויות לפקוד את המדינה בימים הקרובים, בזמן שהשטח כבר רווי ומפלסי הנהרות בשיאם. יש צפי להצפות, למפולות בוץ, לרוחות חזקות במיוחד, להפסקות חשמל ולתנאים מסוכנים בכבישים.

 

מדינת ישראל פיתחה התמחות במצבי חירום מיום היווסדה. עניין זה הוביל לכך שקיימות טכנולוגיות ישראליות רבות למצבי חירום ואסונות. חברת Inovytec פיתחה מכשיר שמסוגל לתת מענה רפואי ראשוני בתנאי שטח לפני ההגעה לביה”ח. המכשיר קומפקטי ונוח לשימוש. כך גם חברת Flight Medical מאפשרת אבחון והנשמה בתנאי שדה. טכנולוגיות כאלה צריכות להיות מדויקות, עמידות ובמחירים סבירים, על מנת שהאוכלוסייה האזרחית תוכל להשתמש בהם במצבי חירום.

הנספחות הכלכלית לחוף המערבי מושבה בסן פרנסיסקו. גם בעיר יורדים גשמים רבים, ואיזורים רבים, בעיקר אלה המרוחקים ממרכז העיר, סובלים מפגעי מזג האוויר. אנו בקשר עם הרשויות לקבל תמונת מצב עדכנית, ונרצה להכיר חברות ישראליות, אשר יכולות לתת סיוע במקרים כאלה.

צור קשר עם:

עומר פיין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל