מצב חירום לאומי בפרו- מהומות והפגנות בצל ההפיכה הפוליטית

אתמול (14.12) הוכרז מצב חירום לאומי בפרו על רקע האסקלציה המורגשת ברחבי המדינה- הפגנות, מהומות, התפרעויות וונדליזם. אי היציבות השלטונית בפרו הגיעה לשיאה בשבוע שעבר ומאז שורר אי שקט שמאיים על ביטחון הפנים בכל רחבי המדינה.

 

אי- היציבות הפוליטית אינה חריגה בנוף הפרואני. חילופי השלטון הינם רבים ובשנה האחרונה חילופי התפקידים בממשל (שרים וסגני שרים) הפכו תכופים אף יותר אך עד כה הסדר הציבורי נשמר. אי- היציבות הגיעה לשיאה לפני שבוע (7.12) כאשר נשיא פרו דאז, פדרו קסטיו החליט לפזר את הקונגרס במטרה למנוע הצבעת אי- אמון ואת הדחתו מהשלטון. קסטיו הכריז כי הוא יעמוד בראש המדינה עם תגבור של משטר צבאי עד לבחירות מחדש של הקונגרס. כאמור, פיזור הקונגרס אינה פעולה אפשרית תחת משטר דמוקרטי והצבא לא עמד לצידו בהחלטה זו. קסטיו נעצר על ידי הרשויות כאשר הוא מנסה לברוח וכעת מוחזק במעצר.

סגנית הנשיא, דינה בולוארטה (Dina Boluarte) הושבעה במקומו לנשיאות עד לבחירות שתואמו להתקיים בשנת 2026. השתלשלות אירועים זו היא שהביאה להצתה מאסיבית של הפגנות כנגד מעצרו של הנשיא לשעבר, פדרו קסטיו וכמחאה על מינויה של מחליפתו באופן אוטומטי, ללא בחירות בפועל. ההפגנות ברחבי המדינה הפכו למעשי אלימות נרחבים, התפרעויות ומעשי וונדליזם חמורים שפגעו בתשתיות קריטיות של המדינה כולל שדות תעופה מרכזיים בפרו (קוסקו וארקיפה). מעבר לכך, מעשי הוונדליזם הביאו לפגיעה של עשרות עסקים באזורי המהומות וביניהם שריפת מפעלי ענק של תאגיד Gloria שהינו מס’ 1 בתעשיית החלב ומפעל תאגיד החקלאות המוביל בפרו- Danper.

לאור מעשי האלימות הנרחבים, חבלה בשדות התעופה וחסימת כבישים ודרכי גישה מרכזיות בין ערים אסטרטגיות, הוכרז אתמול (14.12) מצב חירום לאומי למשך 30 הימים הבאים. כוחות צבא ומשטרה פרוסים לכל אורך המדינה ובעיקר בערים בהן מתחוללות הפגנות אלימות ובאזור המטרופולין של לימה, עיר הבירה. מצב החירום מגביל למעשה את חירויות הפרט הבסיסיות ומותיר לרשויות לבצע מעצרים, להגביל תנועה חופשית, הגבלת התקהלות והשתתפות בהפגנות. בנוסף לכך, תחת מצב החירום, הצבא הופך להיות הגוף האחראי לביטחון הפנים במדינה, בהוראת הנשיא/ה.

לפי החדשות המקומיות, היום (15.12) ייערך שימוע לגבי הישארותו במעצר של הנשיא לשעבר, קסטיו על מעורבותו בפלילים במהלך כהונתו והובלת המרד האזרחי לכאורה.

בשל הלחץ הציבורי הגובר, מועד הבחירות לנשיאות נקבע לדצמבר 2023 אך ההחלטה הסופית טרם התקבלה ותלויה באישור חוקתי.

לאור המצב הרגיש במדינה ולפי הנחיות שגרירות ישראל בפרו ומשרד החוץ בארץ, יש להימנע מלהגיע לאזור ולהמתין עד להשבת הסדר והשגרה. הישראלים הנמצאים בפרו מתבקשים להירשם בלינק הבא- רישום ישראלים בפרו ולהישמע להנחיות הבטיחות; לא להתקהל ולהישאר במקום בטוח (מלון/ הוסטל). המחלקה הקונסולרית בשגרירות נמצאת בקשר עם הישראלים בפרו ושולחת הנחיות בהתאם.

המגזר העסקי נכון לעכשיו נמצא במצב של “הולד”. ישנו עיסוק מתמיד בשמירה על הביטחון האזרחי וניסיון למגן ולמנוע פגיעה ברשתות/ סניפים/ בנקים וכו’ הפרוסים ברחבי המדינה. בנוסף למצב זה ולאור תקופת החגים המתקרבת,  אין זה המומנטום המתאים לקידום יוזמות אך ברגע שיישכח העניינים יחזרו לשגרה ולתפקוד.

במידה ויש חברות ישראליות עם פעילות בפרו וישנו צורך בסיוע ויצירת קשר עם שותפים/ מפיצים מקומיים לאור המצב, ניתן לפנות אלינו.

הנספחות הכלכלית בפרו מנגישה את ההזדמנויות הקיימות בשוק הפרואני וזמינה לכל שאלה וסיוע נדרש. אל תהססו לפנות אלינו- Lima@israeltrade.gov.il

למעקב אחר הזדמנויות נוספות ופעילויות של הנספחות- Israel Economic & Trade Mission to Peru

 

 

צור קשר עם:

טל סיינוק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל