מדריך לחיפוש באתר המכס המקסיקני – צעד אחר צעד

מעת לעת, מקבלת הנספחות הכלכלית פניות מיצואנים עבור מידע ביחס לגובה המכס והמע”מ עבור פריטים אותם הם מעוניינים לייצא למקסיקו.

להלן יפורט בהרחבה אופן החיפוש, ואיתור המידע הרלוונטי ביחס למוצר ספציפי.

יובהר כי מדריך זה נועד לאפשר בדיקה מקדימה ואיננה נועדה להחליף התייעצות עם סוכן מכס. כלומר, בכדי לשמור על מידע זה פשוט וברור ככל האפשר, מדריך זה איננו נכנס לפרטים טכניים, לרבות עמידה בכללי המקור, כיצד לבדוק מהן הדרישות הנוספות של הרגולטור המקסיקני על כל פריט מכס ועוד.

יצוין כבר עתה כי מקסיקו וישראל חתמו על הסכם סחר חופשי שנכנס לתוקף בשנת 2000, שבין היתר מטרתו להוריד חסמי סחר ומכסים בין המדינות. כשם שיוצג, רוב המוצרים פטורים ממכס ביבוא וייצוא למקסיקו. עבור קריאה רחבה ומעמיקה של פרטי ההסכם ניתן ללחוץ כאן. עולה מן ההסכם כי ישנם פרטי מכס, בעיקר בענפי החקלאות והמזון המעובד, שמקסיקו או ישראל בחרו להגן, אשר נושאים מכס.

~~

ראשית, כדי לעמוד על גובה מכס של פריט מסוים, ישנו צורך לדעת את מספר הפריט אותו מעוניינים לייצא (HS Code – Harmonized System). כלומר, מהו הקוד בין 8 הספרות, כאשר שש הספרות הראשונות הן חלק מהקוד הבינלאומי ו-2 הספרות האחרונות משתנות בין מדינה למדינה.

באתר המכס העולמי ניתן לאתר את ספרות פרטי המכס של הפריט הספציפי אותו נדרש לאתר. ניתן לזהות את המוצר מבחינה מילולית מצד שמאל וללחוץ מצד ימין על הספרות:

לאחר לחיצה על ספרות הפריט, יפתח חלון שבעמודתו משמאל ביותר ניתן לראות שוב את הספרות, בסמוך אליו את 6 ספרות המוצר ובסמוך לו את עמודת ההסבר המילולי על הפריט:

כעת, כשיש בידך את ה-HS קוד, ניתן לעבור לשלב הבא ולחפש בספר המכס המקסיקני, באתר הזה , בו ניתן לחפש הגבלות וחובות על המוצר שלך. העמוד שיופיע הוא כמוצג מטה. נדרש ללחוץ על כפתור Busqueda, שהוא כפתור החיפוש:

כפתור זה יוביל אותך למסך הבא שבו נדרש להכניס את מספר ה-HS קוד (6 ספרות) שאותו מצאת בעמוד המכס העולמי (כשם שאיתרת מעלה):

ניקח כדוגמא את פריט בשר ללא עצמות של בקר, (בספרית Deshuesada) שמספרו 020130 בחיפוש הבא:

לאחר מכן, ייפתח חלון עם מספר הפריט בכחול עליו נדרש ללחוץ:

עם הלחיצה על הכפתור ייפתח מסך עם מידע מגוון, כשלעניינו שני סוגי מידע חשובים – גובה המכס והמע”מ עבור המוצר הספציפי:

בדוגמא זו, השורות המוקפת באדום הן הרלוונטיות.בעת יבוא (Importacion) של המוצר, גובה המכס (Arancel) יהיה 20% ואין צורך בתשלום מע”מ (IVA) שכן מצוין EX (Exempto-פטור).

דוגמא נוספת, הכוללת את החרגת ישראל מהסכם הסחר, הוא למשל “שמפו” שה-HS קוד שלו הוא 33051001. לאחר כניסה לאתר וחיפוש המוצר כאמור מעלה, יופיע העמוד הבא:

בדוגמא זו, החלק הרלוונטי שוב מוקף באדום, כאשר בעת יבוא (Importacion) של המוצר, גובה המכס (Arancel) יהיה 10% וגובה המע”מ (IVA) הוא 16% לקילו (UM).

עם גלילה מטה באותו העמוד, ניתן לראות האם ישנה החרגה למדינות מסוימות בעקבות הסכמי הסחר של מקסיקו (Tratados de Libre Comercio = Free Trade Agreements). במקרה זה, נראה את החלק הבא:

תחת המילה Israel ניתן לראות כי ישראל פטורה מתשלום מכס (EX = Exempto).

ככלל ישנן 3 הגדרות בחלק זה שנדרש לתת אליהם תשומת לב:

  1. EX – פטור.
  2. Excel או NFM – הפריט אינו כלול בהסכם הסחר החופשי ויהיה כפוף למכסים כמו במדינות אחרות.
  3. יופיע מספר כלשהו שמעיד על גובה המכס – כלומר ישנו אחוז מכס ייחודי לישראל.

ככל שעולה שאלה ביחס למוצר ספציפי או פנייה כללית ביחס למדריך, מוזמנים לפנות באמצעות מערכת פניות יצואנים כאן.

צור קשר עם:

ליאור יפה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל