הזדמנויות בסקטור הבריאות בצ’ילה

חדשות על סקטור הבריאות בצ’ילה

בחודש האחרון הנספחות הכלכלית בצ’ילה ליוותה משלחת של רשת בתי החולים Clinica Meds שהגיעה לישראל בחיפוש אחר טכנולוגיות חדשות. מערכת הבריאות בצ’ילה עוברת רפורמות בשנים האחרונות המהוות פתח להזדמנויות חדשות לחברות ישראליות בתחום המדיקל, ואנו מעריכים כי נראה עוד בתי חולים ציבוריים ופרטיים המגלים עניין בתעשייה הישראלית.

מחאות ואי-יציבות פוליטית בשנים האחרונות בצ’ילה הובילו את הממשל הצ’ילני להכריז על שינויים חוקתיים במדינה הלטינית ולהרחיב את הפעילות בסקטור הבריאות הציבורי. ההשקעה הממשלתית הצפויה בסקטור היא פתח להזדמנויות ישראליות במערכת הבריאות הלאומית של צ’ילה.

מערכת הבריאות בצ’ילה

לצ’ילה מערכת בריאות לאומית ציבורית בה חברים רוב אזרחי המדינה, ומערכת בריאות פרטית ממנה נהנים כ-20% מהתושבים. מערכת הבריאות הלאומית ממומנת על ידי ניכוי מס הכנסה אוניברסלי של 7% משכרם של העובדים החברים בה ונתמכת במלואה על ידי הממשלה, בעוד חברי המערכת הפרטית לא מחויבים לשלם למערכת הלאומית ומשלמים בנפרד לשירותים פרטיים. המערכת הדואלית יצרה מצב בו לכחמישית מהאוכלוסייה יש גישה למערכת הפרטית בה יש שירותי רפואה איכותיים, בעוד שאר האוכלוסייה מקבלת את שירותי הרפואה של המערכת הלאומית החלשה יותר.

מגמות חדשות בשוק הבריאות

בשנת 2018 הממשלה הובילה מהלכים לקידום הבריאות הציבורית, ובשנת 2019 קידמה תכנית להקמת 75 בתי-חולים חדשים ומודרניזציה של שירותי הבריאות. הממשלה הנוכחית תומכת גם היא בחיזוק ושדרוג מערך שירותי הרפואה הציבוריים. עד כה הושלמה בנייתם של 16 בתי-חולים חדשים, כאשר 35 נוספים נמצאים בשלבי בניה ו-26 בשלבי תכנון, זאת בתקציב של עשרה מיליארד דולר אמריקאי בפריסה על פני ארבע שנים. עם התקדמות התכנית, צ’ילה מראה התקדמות חיובית בשיפור הגישה לשירותי בריאות בפריסה ארצית. בתוך כך כבר נרשם שיפור במספר מיטות החולים הזמינות בצ’ילה. אפקט נוסף הצפוי משיפור מערכת הבריאות הציבורית הוא עלייה בביקוש לתרופות, דבר ממנו ירוויחו יצרניות התרופות וספקי הציוד הרפואי לשימוש אישי. התכנית הממשלתית לשנים 2020-2024 כוללת גם פיתוח של 19 בתי-חולים קיימים בתקציב של 2.3 מיליארד דולר.

המחאה החברתית שהתקיימה בצ’ילה בשנת 2019 הובילה את הממשלה להכריז על הנעת תהליך כתיבת חוקה חדשה למדינה. נוסח החוקה החדשה, הכולל בין היתר שינויים לקידום מערכת הבריאות הציבורית, תעלה למשאל עם בחודש ספטמבר הקרוב. אחד השינויים בחוקה החדשה קובע כי גם התושבים שמשתמשים בביטוח הבריאות הפרטי, שעד עכשיו היו פטורים ממס בריאות לאומי, יחויבו בתשלום מס בריאות למדינה, ואם ירצו יוכלו לעשות ביטוח פרטי בעלות נוספת. שינוי זה צפוי להכניס למדינה תקציבים ניכרים עבור שיפור מהותי באיכות מערכת הבריאות הציבורית, זאת על ידי הזרמת כספים נוספים גם מהאוכלוסיות החזקות במדינה, לטובת כלל האוכלוסייה.

בהזדמנות הזו נזכיר כי ב-21 בספטמבר אנו מובילים ביתן ישראלי בתערוכת המדיקל הגדולה ביותר בארגנטינה – ExpoMEDICAL, ועדיין יש מקום לחברות ישראליות שרוצות להציג בתערוכה. כל הפרטים בפרסום שלנו בבלוג מחודש יוני.

 

עבור השתלבות בשוק הצ’ילני והארגנטינאי אנו מזמינים אתכם ואתכן ליצור קשר עם צוות הנספחות הכלכלית בצ’ילה וארגנטינה, ולפנות אלינו במערכת הפניות ליצואן ובלינקדין.

 

 פוסט זה נכתב בשיתוף רונית גרופר, צוערת בקורס הצוערים של משרד הכלכלה והתעשייה

צור קשר עם:

ליאור שפינדל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל