מלחמת מים – צ’ילה נלחמת במשבר המים באמצעות תכנית קיצוב

צ’ילה מתייבשת

כבר הזכרנו כאן בעבר את הבצורת החמורה הפוקדת את צ’ילה. השפעות ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים אינם פוסחים על צ’ילה וגם איזורים שהיו גשומים מאוד בעבר מתמודדים כעת עם בצורת ויובש. על רקע הבצורת החריגה הנמשכת כבר 13 שנים בצ’ילה, הוכרזה לאחרונה תוכנית הקצבת מים בבירה סנטיאגו. התכנית אמורה לסייע בניהול המים ובהתמודדות עם המחסור במים בסנטיאגו ובחלקים אחרים של המדינה.  אנשי ממשל מקומי מסבירים כי מדובר במצב חסר תקדים המחייב את צ’ילה להיערך למצב בו אספקת המים לא תספיק ל-7 מיליון התושבים המתגוררים בסנטיאגו.

עד כמה המשבר חמור?

צ’ילה היא אחת מ-30 המדינות שהוגדרו כבעלות הסיכון הגבוה ביותר בסוגיית המים. צפון המדינה הוא מדבר צחיח ובדרום העשיר במים יש מחסור באמצעים להנגשת המים לאוכלוסייה. בנוסף בצ’ילה מושקעות כמויות מים גדולות בתעשיית הכרייה ובגידולי אבוקדו, מה שמעצים את אתגר אספקת מי השתייה לאוכלוסייה.

גורמי ממשל מעריכים כי אספקת המים במדינה צנחה בשיעור של 10%-30% בשלושת העשורים האחרונים, והצפי הוא לירידה נוספת באספקת מים ממקורות טבעיים של 50% עד שנת 2060.

 

איך תעבוד תכנית הקיצוב לעיר סנטיאגו?

תכנית הקיצוב מבוססת על מערכת עיצומים רב-שלבית, המתחילה בהודעות לציבור, עוברת להגבלת לחץ המים, ומסתיימת בהפסקות מים של עד 24 שעות לכ-1.7 מיליון משקי הבית בעיר. המעבר בין שלושת השלבים השונים יתבסס על יכולת אספקת המים של נהרות מאיפו ומאפוצ’ו, האחראים למרבית אספקת מי השתייה לסנטיאגו. שני הנהרות סובלים בשנים האחרונות מירידה משמעותית בהיקף הזרימה בהם כתוצאה מהבצורת. הגבלת אספקת המים תבוצע ברוטציה בין איזורים שונים של העיר, ותדירותה תיקבע בהתאם לזרימת הנהרות.

 

לחברות ישראליות הפועלות בענף המים יש פוטנציאל עסקי משמעותי בצ’ילה. הטכנולוגיה הישראלית בתחום המים מוכרת בצ’ילה כאיכותית ומתקדמת וישנן הזדמנויות רבות להשתלבות בפרוייקטי המים השונים במדינה.

יש לכם פתרון שיכול לסייע בהתמודדות עם המשבר?

חברות ישראליות הפועלות בתחום המים, האגרו או בתחומים אחרים היכולים לסייע בהתמודדות עם משבר המים, מוזמנות ליצור קשר עם צוות הנספחות הכלכלית בצ’ילה.

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו במערכת הפניות ליצואן, בלינקדין, או במייל לקצינת הסחר המובילה את תחום המים קרלה השקלוויץ’.

תודה לרעות יונסי שפינדל שסייעה בכתיבת הפוסט

צור קשר עם:

ליאור שפינדל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל