פתרונות מים ישראליים עבור תעשיית המכרות באמריקה הלטינית – הזווית הקולומביאנית

תעשיית המכרות בקולומביה

לתעשיית המכרות באמריקה הלטינית היסטוריה ארוכה בת מאות שנים. מדינות אירופה לטשו עיניהן למחצבים הטבעיים של האמריקות מאז גילויה של יבשת אמריקה, בדגש על איזורי אמריקה הלטינית שהם כיום קולומביה, פרו, ועוד. לצד מכרות הזהב המפורסמים, בקולומביה באופן ספציפי ממוקמת רוב רובה של כריית אבני האזמרגד (כ-90% מהייצור העולמי), וכן מכרות המלח התת-קרקעיים השניים בגודלם בעולם. קולומביה מהווה מקור חשוב לפחם (מספר 1 באמריקה הלטינית), ניקל, וכן בכמויות קטנות יותר לכסף, נחושת, אבנים חצי-יקרות שונות, מנגן, חומרי בניין (גבס, גיר, חול ועוד) ועוד. סקטור הכרייה במדינה מהווה כ-5% מהתמ”ג בשנים האחרונות.

על אף הפוטנציאל הרב במדינה, מבחינה היסטורית קולומביה נותרה מאחור ברמת ניצול מחצביה הטבעיים (מלבד נפט ומוצריו). אי-יציבות פוליטית והשתלטות ארגונים חמושים על חלק מעסקי הכרייה היוו בעיה חמורה בניצול משאביה הטבעיים של המדינה. באופן מיוחד, מכרות הזהב נפגעו מהקונפליקט החמוש במדינה. בשנים האחרונות, לאחר כניסתם לתוקף של הסכמי השלום עם ארגוני המורדים, בוצעה הסדרה של תעשיית המכרות לרבות חלק נכבד מהמכרות שקודם לכן היו מעורבים בכרייה בלתי-חוקית על ידי ארגוני מורדים וקבוצות חמושות. בין היתר לאור מגמות אלה – בשנים האחרונות סקטור הכרייה חווה צמיחה חדה.

האתגר הסביבתי – היכן החברות הישראליות תוכלנה להשתלב

יחד עם ההתפתחויות והצמיחה בסקטור הכרייה, נכונו לסקטור אתגרים סביבתיים משמעותיים, ממספר סוגים. האתגר המרכזי שרלוונטי עבור צבר החברות הישראליות העוסקות בתחום – הוא אתגר המים. תהליך הכרייה וכן העיבוד (של חלק מהמחצבים שצוינו) מערב שימוש במים (לרוב בתוספת חומרים כימיים שונים) אשר מסיימים את התהליך כשהם מכילים מזהמים שונים, לעתים רעילים (כגון מתכות כבדות). האתגר הינו לטהר את המים באמצעות תהליכים שונים עד לרמה מסוימת על מנת לשחרר את המים ברמה המספקת בחזרה לסביבה הטבעית או לצורך שימושים שונים.

אתגר נוסף הרלוונטי לתעשיית המכרות וקשור לתעשיית המים – הינו התפלה או טיהור מים לצורך שימוש בתהליכי הכרייה והעיבוד. גם בתת-תחום זה צפויות הזדמנויות לחברות ישראליות.

הזדמנויות נוספות הקשורות לתעשיית הכרייה (ולא לסקטור המים) קשורות לוורטיקלים אחרים בפעילות המכרות, לרבות בתחומי האבטחה, התקשורת, מערכות ניהול ועוד.

האירוע הקרוב

ביום שני 21.2.2022, בשעה 15:30 (שעון ישראל) נקיים ביחד עם הנספחויות הכלכליות בפרו וצ’ילה וובינר בנושא “פתרונות מים לתעשיית הכרייה של צ’ילה,פרו וקולומביה”.

באירוע נערוך פאנל שיעסוק באתגרי תעשיית הכרייה הדרום-אמריקאית, וישתתפו בו בכירים בתעשייה משלוש המדינות השותפות לאירוע: צ’ילה, פרו וקולומביה. זו הזדמנות מצויינת לשמוע על מצב תעשיית הכרייה ועל האתגרים העומדים לפתחה בשלוש המדינות.

הדוברים שיציגו את התעשיות במדינות שלהם הם:

    • Juan Manuel Durán, Agencia Nacional de Minería, Colombia
    • Cristian Cifuentes, Comisión Chilena del Cobre, Chile
    • José De Pierola, Southern Cooper, Perú

הפאנל ייערך בספרדית, תרגום סימולטני לאנגלית יהיה זמין. הירשמו כאן!

בנוסף, באירוע יציגו גורמים מובילים בתעשיית המים הישראלית.

דובר ראשי: רביד לוי, מנהל קהילת החדשנות במים של ישראל (wateredge-iL)

סשן פיצ’ינג של 6 חברות ישראליות: Amiad, AMS Technologies, FilterSafe, Mayan, Rotec, Turbulent Technologies.

האירוע מתקיים בשיתוף פעולה עם נציבות הנחושת הצ’ילנית, איגוד התעשייה של Antofagasta, הסוכנות הלאומית לכרייה של קולומביה והאב החדשנות של תעשיית הכרייה הפרואנית.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו וללמוד עוד על ההזדמנויות המחכות לכם בדרום אמריקה.

האירוע יתקיים ביום שני, 21.2.2022, בשעה 15:30 (ישראל).

לינק להרשמה (חינם):

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_1sIeUFlERqqeeJCqk-Tf4g

 

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל