מה התוכניות ל- 2022?

כמו כל העולם גם ברזיל הושפעה מאוד מהמגיפה העולמית. ברזיל שחוותה משבר כלכלי גדול בין השנים 2014-2016 שהגיע מתוך משבר פוליטי מורכב בדיוק החלה להתאושש. השלטון הוחלף באופן רשמי, הגיע שר כלכלה מקצועי, הרפורמות החלו להטיב עם קופת המדינה ועם האנשים, נראה היה כי הגישה בברזיל משתנה והופכת ליותר גלובלית ובגדול התחזיות דיברו על צמיחה חיובית במשק.

אבל אז הגיע Covid 19 וטרף את הקלפים. ברזיל הייתה למדינה השנייה בעולם במספר המתים כתוצאה מהמחלה, נרשמו משברים בחלק מהאזורים המרוחקים ומערכת הבריאות בברזיל, שיודעת להתמודד עם משברים מורכבים, ספגה מכה קשה. עם מעל ל- 22 מיליון אנשים שנדבקו במחלה ומקומות מרוחקים שלא היה להם את הציוד הנדרש המשבר הפך לשיח בעולם כולו.

מבחינת המשק נראה היה כי כולם מתכנסים לתוך עצמם. העסקים עברו לעבוד מהבית, אזורי עסקים ומרכזי ערים בברזיל נראו כמו אזורי רפאים. חברות הקפיאו מהלכים וחשבו כי מדובר במשבר חולף ומיד נחזור לשגרה. כשהדברים לא היו כך, אנשים החלו להיפתח לצורה החדשה של ההתקשרות- העולם הוירטואלי. עסקים קטנים התקשו יותר לעמוד בקיפאון ורבים מהם נסגרו. עשיית עסקים בדרך חדשה הוא יותר נחלתם של החברות הגדולות שגם סביר היה שישרדו את המשבר.

אז איך סוגרים את 2021? הברזילאים שכבר ידעו משברים בחייהם גם הפעם מצאו את הנתיב הנכון להתמודד ולמרות חוסר ההלימה עם גישת השלטונות הביאו את החיסונים לאזרחים. כיום, בדצמבר 2021 כבר 77% מהאוכלוסייה מחוסנים בחיסון שני. עניין החיסונים הקל מאוד על התנועה בברזיל, על פתיחת השווקים והמשק בכלל כמו גם את אחד התחומים החשובים- התיירות. הביקורים בברזיל דורשים הצגת בדיקות ותעודות חיסון, וכיום ברזיל ירדה מרשימת המדינות האדומות ברוב היעדים בעולם ונראה כי התנועה אליה וממנה חופשיים הרבה יותר.

גם מבחינת העסקים נראה כי ברזיל תסגור את שנת 2021 עם צמיחה של 5% לפי נתוני ה- OECD. ברזיל נהנת מההתאוששות העולמית בסחר בסחורות וחידוש המסחר. עם זאת, הפגיעה הכלכלית באזרחים ובכוח קנייה, שער המטבע שנחלש משמעותית, הריבית הגבוה ואחוזי האבטלה עדיין מרחפים כעננה על המצב.

הנספחות הכלכלית בריו בנתה את הפעילויות בשנת 2021 לרוב במימד הוירטואלי. החלטנו להתמקד בכמה תחומים מרכזיים ומובילים, ביניהם בשוק האנרגיה. שוק האנרגיה הוא מנוע צמיחה חשוב ומרכזי בכלכלה הברזילאית ועל כן נראה היה כי המיקוד ושיתופי הפעולה בתחום זה יניבו פירות. יצרנו וובינרים מקצועיים, לקחנו חלק פעיל בתערוכה אזורית, יצרנו קשרים עם מרכזי חדשנות חדשים ועזרנו לחברות ישראליות להתחיל שיח עם גורמים בשוק הקלינטק, המכרות והנפט והגז.

מה מחכה לנו לשנת 2022? התחזיות לשנת 22′ עומדות בירידה לעומת הנתון של 2021 אבל עדיין בצמיחה חיובית. נושא החיסונים העולמי מניע את המשק וההצלחה של מדינה גדולה כמו ברזיל להיגע לנתונים משמעותיים בנושא משאירה מקום לאופטימיות. המגיפה הקשתה מאוד על המדינה אבל גם הביאה איתה גישה חדשה של העסקים להיות פתוחים להיכרויות וירטואליות, לאירועים בפורמט אחר וחשוב מכל להבין כי אימוץ טכנולוגיות וחדשנות הוא כבר לא עוד כלי אלא צורך לכל עסק באשר הוא.

הנספחות הכלכלית של ריו תעבוד שנה עם אירועי בשני המישורים. כאשר יהיו אירועים פיזיים שהתקיימו אנו נהיה שם לסייע לחברות הישראליות למצוא את הקשרים הברזילאים הנכונים בין אם זה מתקיים בברזיל, בישראל או במדינה שלישית. אנחנו גם מתכננים כמה אירועים עם מפגשים עסקיים ממוקדים בתחומים שונים שיהיו וירטואליים על מנת לממש שיח עם חברות גדולות שביקשו סקאוטינג במהלך 2021. התכנון הוא לקיים יותר משלחות פיזיות לישראל ולפגוש יותר חברות. אך אנחנו גם ערוכים לכל גמישות שתידרש מאיתנו תחת הנסיבות.

אם אתם חברה ישראלית שמעוניינת בשוק הברזילאי אנחנו נמצא את הדרך הנכונה לסייע לכם. מוזמנים לפנות אלינו.

 

צור קשר עם:

טלי סגל- אורדנטליך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל