המדריך לעשיית עסקים בפרו: מילת המפתח “סבלנות”

החלטתם לנסות שוק יעד חדש לייצוא? יעד מרוחק אך עם הרבה פוטנציאל? ברוכים הבאים לפרו!

מעבר להיותן יעד אקזוטי לטיול ארוך, מדינות אמריקה הלטינית רוויות בהזדמנויות לחדשנות הישראלית וביניהן ניתן לציין את פרו.

פרו, מעבר להיותה מדינה העשירה בהיסטוריה, תרבות מרתקת ונופים יוצאים מן הכלל, היא מדינה עשירה במחצבים, בעלת גבול ימי נרחב ונמצאת בתהליך דיגיטציה מתקדם.

חברות הענק בשוק הפרטי בפרו הבינו כי עליהן לעשות צעד משמעותי ולקדם את השימוש בפלטפורמות דיגיטליות (במגוון תחומים), שירותים און- ליין בסקטורים רבים והתעניינות במערכות להגנת סייבר.

אמנם ישנן הזדמנויות רבות בשוק הפרואני, אך יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים האופייניים לתרבות העסקית במדינה ועלולים להשפיע על מתווה עשיית העסקים. אופי עשיית העסקים בפרו הוא שונה מאוד מאופן ההתנהלות בתרבות המערבית ובייחוד בישראל. להלן מספר נושאים שכדאי לשים עליהם את הדגש:

  • סבלנות- תהליך קבלת ההחלטות בפרו אינו מהיר ואף יכול להיות ארוך מאוד. התרבות העסקית היא ברובה מסורתית וישנו דגש על היכרות אישית טרם המעבר לשלב עשיית העסקים. גם לאחר שיחת ההיכרות הראשונית וההתעניינות מהצד הפרואני, ייקח זמן עד לקבלת מענה ולהתנעת התהליך. בעיניים ישראליות העיכוב במענה ייתפס כ”לא רציני” אך לא כך הדבר בהכרח, על כן, יש להתאזר בסבלנות ולהבין שזה חלק מהתהליך עד להגעה להסכם.
  • שפה- שליטה בשפה המקומית היא כלי מפתח לקידום עסקים בפרו. על מנת להבין את ההתנהלות, הדרישות מהלקוח, לקיים שיחת חולין ולנהל את תהליך עשיית העסקים, יש לדעת ספרדית או לחבור למי שיודע את השפה באופן שוטף. ישנם דרגים גבוהים בשוק הפרטי שיודעים אנגלית אך הם מעטים מאוד וסיכוי גבוה ששאר העובדים בחברה לא ידברו את השפה. בעבודה מול המגזר הציבורי והצבאי, הספרדית היא בגדר חובה. על כן, יש לשאוף לחבירה לשותף מקומי.
  • שותף/ מפיץ מקומי- תהליך עשיית העסקים בפרו חייב להיות מלווה בנציג/ שותף/ מפיץ מקומי. קלושים הסיכויים להצליח לחדור לשוק הפרואני בלי איש קשר הנמצא בפרו, דובר את השפה ומכיר את השחקנים המרכזיים בסקטור הספציפי. במדד “קלות עשיית עסקים” העולמי לשנת 2020, פרו מדורגת במקום 76 מתוך 190, כאשר מספר נמוך יותר מבטא תוצאה טובה יותר. על כן, על מנת להצליח לפעול בשוק הפרואני, הצעד האסטרטגי הראשון יהיה איתור שותף מקומי שיוכל לקדם את העניינים באופן עקבי בשטח ולעקוב אחר המגמות המשתנות. הנספחות הכלכלית מציעה את שירותיה לכך.
  • לא יאמרו “לא”- העם הפרואני ידוע בהיותו נחמד מאוד ואכן הדבר כך. התרבות הפרואנית היא מנומסת מאוד וחלק בלתי נפרד מזה הוא חוסר יכולת להגיד “לא”. יהיה נדיר מאוד לקבל פידבק שלילי מלקוח פוטנציאלי שיגיד שהוא לא מעוניין במוצר או שמא אין ביכולתו לרכוש אותו. מה שיקרה, שהוא יראה התעניינות לאורך כל הפגישה אך כאשר יגיע הזמן לפולו- אפ ולבחינת הצעד הבא, במידה והוא לא מעוניין, הוא פשוט לא יענה.. חוסר המענה הוא שבעצם מרמז לנו על פידבק שלילי וסיום ההתקשרות.

מה הנספחות יכולה להציע?

הנספחות הכלכלית בפרו מזמינה אתכם להסתייע בשירותיה. צוות הנספחות זמין לכל שאלה והתייעצות ומהווה גורם מקשר ביניכם לבין מה שקורה בשטח.

מעבר לחיבור עם גורמי מפתח בשוק הפרואני, אנו יכולים לסייע בגישור פערי תרבות ושפה, איתור שותפים מקומיים ולספק מידע על הסקטור הרלוונטי אליכם ועל המצב הנוכחי במדינה ועוד ועוד.

 

לכל שאלה או מידע נוסף, ניתן לפנות אלינו במייל Lima@israeltrade.gov.il

ולעקוב אחרינו בלינקדין – Israel Economic and Trade Office to Peru

          המון בהצלחה!

צוות הנספחות הכלכלית בפרו

צור קשר עם:

טל סיינוק

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל