בין התאריכים 7-9 בנובמבר 2021 ביקר נשיא קולומביה בישראל. לביקור התלוו 6 שרים, משלחת עסקית, ראשי ארגונים עסקיים ומשלחת חדשנות. במהלך הביקור חנך נשיא קולומביה משרד חדשנות וטכנולוגיה בירושלים, שרת המסחר הקולומביאנית קיימה פגישה בילטרלית מול שרת הכלכלה והתעשייה גב' אורנה ברביבאי, והתקיים פורום עסקי רחב שכלל שולחנות עגולים סקטוריאליים וכן פגישות B2B בין חברות קולומביאניות לישראליות.

סיכום ביקור נשיא קולומביה בישראל – הפן הכלכלי

בין התאריכים 7-9 בנובמבר 2021 ביקר נשיא קולומביה בישראל. לביקור התלוו 6 שרים, משלחת עסקית, ראשי ארגונים עסקיים ומשלחת חדשנות.

במהלך הביקור חנך נשיא קולומביה משרד חדשנות וטכנולוגיה בירושלים, שרת המסחר הקולומביאנית קיימה פגישה בילטרלית מול שרת הכלכלה והתעשייה גב’ אורנה ברביבאי, והתקיים פורום עסקי רחב שכלל שולחנות עגולים סקטוריאליים וכן פגישות B2B בין חברות קולומביאניות לישראליות.

על ההקשר הכלכלי וחשיבות הביקור

מדובר בביקור נשיאותי ראשון של הממשל הנוכחי של קולומביה בישראל, על רקע התהדקות היחסים הכלכליים והמסחריים בין ישראל לקולומביה במהלך השנתיים האחרונות.

ב-11 באוגוסט 2020 נכנס לתוקף הסכם אזור הסחר החופשי ישראל-קולומביה (להלן: הסכם האס”ח) לאחר מספר שנות המתנה לאשרור בצד הקולומביאני. מדובר באבן דרך חשובה ביחסי המסחר בין המדינות אשר החלו בעידן חדש של סחר חופשי בשני הכיוונים הנוגע למרבית המוצרים הרלוונטיים, לצד שורה של מרכיבים נוספים הכלולים בהסכם הסחר, כגון הגנה על השקעות, ליברליזציה בסחר בשירותים והקלה על הגישה לשוק הרכש הממשלתי בשני הצדדים.

למעשה מאז כניסת הסכם האס”ח לתוקף, היה עניין בצד הקולומביאני להגיע לישראל על מנת לציין את הכניסה לתוקף, אך לאור משבר הקורונה ציינו ראשי המדינות את כניסת הסכם האס”ח לתוקף באירוע וירטואלי, ואילו הביקור הפיזי נדחה. בחודשים האחרונים ועל רקע האצת מבצע ההתחסנות של האוכלוסיה בקולומביה – חל שיפור משמעותי בנתוני התחלואה במדינה, ועל רקע השיפור במצב מתאפשרים שוב ביקורים בעולם. ישראל נבחרה להיות אחת המדינות הראשונות שהממשל הקולומביאני בחר לבקר בהן.

במסגרת התהדקות היחסים הכלכליים בין המדינות – נחנך במהלך הביקור משרד החדשנות והטכנולוגיה של קולומביה בישראל, באמצעות טקס שהתקיים ברשות החדשנות. נשיא קולומביה הוביל את טקס חנוכת המשרד, לצד נשיא InnPulsa (סוכנות החדשנות של קולומביה), ומהצד הישראלי הובילה שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה גב’ אורית פרקש, לצד המדען הראשי מר עמי אפלבאום. הנחתה את הטקס סמנכ”לית המערך הבינלאומי של רשות החדשנות גב’ נילי שלו. בנובמבר 2020 נחתם מזכר הבנות בין רשות החדשנות לבין InnPulsa, במסגרת קשר חדש זה הושק במהלך 2021 קול קורא ראשון שנועד לסייע לחברות ישראליות לבצע פרויקטי פיילוטים בתחום הקלינטק והמים בקולומביה.

בתמונה: הצוות הבינלאומי של רשות החדשנות, שרת המסחר הקולומביאנית, נשיא סוכנות החדשנות של קולומביה, נספח החדשנות של קולומביה וישראל והנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בקולומביה

פגישה ביטלרלית בין שרות המסחר והכלכלה

במהלך פגישת הממשל המרכזית, שהתקיימה בין שרת הכלכלה והתעשייה גב’ אורנה ברביבאי לבין שרת המסחר, התעשייה והתיירות של קולומביה חִימֶנָה לוֹמְבָּנָה, עלו שורה של נושאים הנוגעים לסחר בין המדינות, בפעם הראשונה בדרג שרים מאז כניסת הסכם האס”ח לתוקף. שתי המדינות, המתאפיינות בכלכלות משלימות, מעוניינות להגביר את הסחר בשני הכיוונים.  קולומביה רואה בגיוון הסחר שלה עם ישראל חשיבות רבה, בדגש על יצוא  מוצרי חקלאות ומזון, וכן מעוניינת להגביר את הסחר בשירותים עתירי-ידע.

ברקע הדברים, תעשיית ההייטק הקולומביאנית צומחת ורואה בישראל שותפה טבעית לעסקים בתחומים הטכנולוגיים. בצד היצוא מישראל לקולומביה, קיים עניין קולומביאני בטכנולוגיות, הן בתחום החקלאות והן בתחומים של שירותים לאזרח, בריאות ו”ערים חכמות”, בכולם ישראל מהווה מובילה עולמית ומקור להשוואה עבור קולומביה.

לאחר הפגישה בין השרות המקבילות – קיימה שרת המסחר הקולומביאנית פגישה עם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, על מנת ללמוד מהניסיון הישראלי ומהתכניות הקיימות של הסוכנות.

אוטומוטיב ותחבורה חכמה

במסגרת המשלחת שרת התחבורה והתשתיות של קולומביה Ángela María Orozco  יצאה לביקור בתעשיית התחבורה החכמה והאוטומוטיב הישראלית. הביקור נפתח במרכז הניסויים הלאומי של נתיבי איילון שם הוצגו לשרה פתרונות ישראלים מתקדמים לתחבורה ציבורית ירוקה ובטיחות בנסיעה. הליווי כלל סדרת הצגות מצד סטרטאפים ישראלים אשר פועלים לקידום טכנולוגיות חדשניות לפתרון בעיות העתיד בתחבורה.

לאחר מכן ביקרה השרה בכנס הבינלאומי לתחבורה חכמה שהתקיים בתל אביב (Smart mobility Summit). הביקור נפתח בשיחה עם שרת התחבורה הישראלית מירב מיכאלי. השיחה הציפה כי בעיות בתחום התחבורה אינן מושפעות בהכרח מתרבות, מרחק או תכנון וכי פתרונות יצירתיים ניתן למצוא בעיקר באמצעות שיתופי פעולה חוצי תחומים. בהמשך סיירה השרה בביתני המציגים ושוחחה עם שורה של חברות ישראליות, בדגש על חברות המעוניינות לפעול בקולומביה או לקדם את עסקיהן במדינה.

האירוע העסקי המרכזי – הפורום העסקי ישראל-קולומביה

האירוע העסקי המרכזי במהלך הביקור התקיים ב-9 בנובמבר במרכז פרס. שרי הבריאות, החקלאות, התחבורה, התיירות והסביבה של קולומביה קיימו “שולחנות עגולים”, במסגרתם  כל שר פגש חברות ישראליות שהוזמנו על ידי מכון היצוא בתיאום עם נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בקולומביה. בנוסף, באירוע נשא דברים המשנה למנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, מר ינון אלרואי.

שולחן עגול עם חברות בתחום ה-Travel-tech (טכנולוגיות עבור תעשיית התיירות)
שולחן עגול עם חברות מתחום הקלינטק
שולחן עגול בתחום טכנולוגיות הבריאות
ש
שולחן עגול בתחום החקלאות וטכנולוגיות האגרו-טק
חברות ישראליות מציגות בפני שר הבריאות של קולומביה

 

אנו בצוות הנספחות הכלכלית בקולומביה נמשיך ונקדם את החברות הישראליות בפעילותן במדינה, תוך שימוש בקשרים שנוצרו או התהדקו במהלך הביקור. חברות ישראליות המעוניינות לשמוע עוד – מוזמנות ליצור קשר בכתובת bogota@israeltrade.gov.il   או באמצעות אתר זה

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל