נעים להכיר! הנספחת הכלכלית החדשה ביוסטון, טקסס

שלום, נעים להכיר! שמי אורנה אברהם ואני הנספחת הכלכלית החדשה של ישראל ביוסטון, טקסס.

כל אמריקאי מכיר את הביטוי ש”הכל גדול יותר בטקסס!”, וזאת לא רק קלישאה שחוקה, אלא ביטוי שמבוסס במידה רבה על המציאות. טקסס היא המדינה השנייה בגודלה בארה”ב מבחינת שטח (אחרי אלסקה) והשנייה בגודל האוכלוסייה (אחרי קליפורניה). הזהות הטקסנית היא מאוד חזקה וייחודית והתגבשה כבר בתקופה הקצרה שהיא הייתה מדינה עצמאית בטרם הצטרפה לארצות הברית בשנת 1845. נתונים אלה, יחד עם מדיניות מיסים מאוד מקלה וריבוי הזדמנויות עסקיות, מביאים לכך שההגירה הפנימית לטקסס וצמיחת הכלכלה המקומית היא בין הגבוהות בארה”ב בעשור האחרון.

המוקדים העסקיים הגדולים בטקסס הם ארבעת הערים הגדולות של המדינה, המהווים גם חלק מהמוקדים העסקיים המרכזיים של דרום-מערב ארה”ב: יוסטון, דאלאס, סן-אנטוניו ואוסטין. לכל אחת מהערים אלו יש גוון עסקי מקומי שפונה לסקטורים שונים. בחודשים הקרובים אביא בפניכם סדרה של מאמרים על הכלכלה המקומית וההזדמנויות העסקיות בטקסס ובדרום-מערב ארה”ב.

נתחיל ביוסטון, העיר הגדולה בטקסס (הרביעית בארה”ב) ומקום משכנה של הנספחות הכלכלית. בהתאם למעמדה כעיר הגדולה, האפשרויות העסקיות ביוסטון הן רבות ומגוונת, אך הדומיננטיות שבהן טמונות בסקטורים המסורתיים, רבים מהם קשורים באופן ישיר לתעשיית האנרגיה.

מאז שנפט התגלה לראשונה באזור יוסטון בראשית המאה ה-20, תעשיית הנפט היוותה את המניע העיקרי לצמיחת העיר והכלכלה המקומית. יוסטון מכונה בפי רבים “בירת האנרגיה העולמית“, זאת בשל העובדה שפועלות בה כ-3,600 חברות הקשורות למשק האנרגיה. למעשה, לרוב חברות האנרגיה הפעילות בשוק הבינלאומי יש נוכחות ביוסטון.

הדגש של סקטור האנרגיה ביוסטון הוא על תעשיית הדלקים הפוסיליים, לרבות חברות אקספלורציה וחברות המייצרות ציוד להפקת דלקים. אך בהתאם למגמה העולמית, בשנים האחרונות נרשמת צמיחה גם במספר החברות האנרגיה המתחדשת הפועלים בעיר. בנוסף לכך יוסטון מהווה אחד ממוקדי התעשיות הפטרוכימיות הגדולים בעולם, בדגש על ייצור דשנים, חומרי הדברה ותעשיית הגומי.

סקטור משמעותי נוסף ביוסטון הוא הסקטור הרפואי. ביוסטון פועל ה “Texas Medical center” שהוא למעשה רובע עירוני ענק המשתרע על פני כ-13 קמ”ר, המכיל מעל 60 בתי חולים וקליניקות שמטפלים במיליוני פציינטים בשנה, ומועסקים בו מעל 100,000 עובדים. המדיקל סנטר מהווה מוקד משיכה עסקי לחברות מחקר ופיתוח העוסקות במוצרים וטכנולוגיה רפואית מסוגים שונים ומגוונים .  סקטור זה מוערך בכ- 75 מיליארד $ בשנה.

ולסיום, איך לא – Houston, we’ve got a problem, אולי המשפט המזוהה ביותר עם יוסטון התרבות הפופולרית. בפרבר העיר קליר לייק שוכן המרכז לחקר החלל וההכשרה של נאס”א. המרכז מעסיק אלפי עובדים פדרליים באופן ישיר ועוד אלפים בעקיפין בחברות העוסקות בטכנולוגיות הנדסיות. בנוסף לכך פועלים באזור יוסטון שלוחות של חברת לוקהיד מרטין ושל  נוספות הקשורות לתעשיית האווירונאוטיקה והחלל. בהתאם לפרסום הרב של מרכז החלל והעניין הרב שהוא מעורר, מהווה מרכז החלל מוקד משיכה תיירותי עם מעל מיליון ביקורים בשנה שתורמים לתעשיית התיירות המקומית.

אני מזמינה אתכם ליצור קשר עם הנספחות המסחרית ולשמוע עוד על ההזדמנויות הרבות הטמונות באזורנו!

צור קשר עם:

אורנה אברהם

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל