פרו על הגל- חגיגות עצמאות 200 שנה למדינה, הכרזת נשיא חדש וחתימה על הסכם סחר

השבוע היה רווי באירועים משמעותיים לרפובליקה של פרו שאפשרו לעם הפרואני להרים את הראש ולהסתכל קדימה בתקווה ואופטימיות לאחר השנה הקשה שעברה על המדינה. בפרו ציינו השבוע עצמאות של 200 שנים למדינה והוכרז נשיא חדש לאחר סבב בחירות שנוי במחלוקת.
העם הפרואני יצא לחגוג בגאווה 200 שנים של עצמאות ודגלי המדינה מתנוססים על כל בית ובניין ברחבי המדינה. ישנה הרגשה כי יום החג הגיע בזמן ויחד עם הקמת הממשלה החדשה, ישנה תחושה של אופטימיות באוויר. החגיגות מתקיימות במתכונת מצומצמת ותחת מגבלות הקורונה אך עם גאווה רבה ותחושה של פטריוטיות בקרב האוכלוסייה.
אמנם סבב הבחירות לנשיאות היה מתוח מאוד והציף משבר פוליטי חמור, אך כעת משהתקבלה ההחלטה, נראה שישנה תקווה שהשינוי יהיה לטובה ושעמדת הנשיא החדש- פדרו קסטיו ומפלגתו “פרו החופשית”, ימתנו את העמדות הקיצוניות שבהן דבקו במהלך הקמפיין. סבב הבחירות האחרון נערך ב-6 ליוני אך ההכרזה לנשיאות התעכבה בחודש וחצי בשל טענה לאי- סדרים בקולות הבוחרים. וועדת הבחירות שהוקמה לטובת העניין הכריזה על תקינות הקולות ופדרו קסטיו זכה בבחירות בהפרש זעום של כ- 45,000 קולות המהווים 0.25% מכלל אוכלוסיית פרו. בימים אלו מוקמת הממשלה החדשה והושבעו 130 חברי קונגרס חדשים שעתידים לכהן לתקופה של 5 שנים. הקונגרס מורכב מ-10 מפלגות והמובילות ביניהן: “פרו החופשית” של קסטיו (37), “כח לעם” של מועמדת הימין שהפסידה, קייקו פוחימורי (24), “למען העם” (16), “ברית למען הקידמה” (15), “התחדשות עממית” (12). נראה כי לקסטיו אין רוב תומך בקונגרס והוא יצטרך לעבוד קשה בלשכנע את הנבחרים לקדם את האג’נדה שלו הכוללת בין היתר שינויים בחוקה של פרו. סקר שנערך ע”י המכון הלימודי בפרו (IEP) מציג כי התמיכה בנשיא הנבחר, פדרו קסטיו, עלתה ב- 6% בחודש וחצי האחרונים ועיקר בוחריו הינם מהאזורים הכפריים במרכז ובדרום המדינה. אחוז המתנגדים לקסטיו עומד על 45% ומורכב בעיקר מאנשי עסקים ובעלי הון החוששים מצעדים אנטי- ליברלים שיקשו על עשיית העסקים בפרו ויגבילו את השוק החופשי. מעבר לכך, הסקר מראה נתונים מדאיגים כי בקרב העונים, 45% טוענים כי קסטיו יחזיק בגישה הדמוקרטית ו-31% טוענים כי ישנה את צורת השלטון לדיקטטורה.
נושא נוסף שתופס תאוצה בפרו הוא נושא החיסונים. השבוע התקיים סבב 3 למרתון החיסונים במדינה. הפעם באזורים לימה וקאיו (Callao). מעל ל- 350 אלף מנות חיסון ניתנו במרתון שארך 36 שעות ובו חוסנה אוכלוסייה מעל גיל 40 וצעירים עם מגבלות רפואיות. עד כה חוסנו באופן מלא בפרו כ- 5 מיליון איש המהווים כ- 15% מהאוכלוסייה.
בשבוע שעבר פרו חתמה על הסכם סחר אזורי The Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP) אשר ייכנס לתוקף בעוד 60 יום. ההסכם הינו צעד כלכלי חשוב לפרו, המאגד 11 כלכלות באזור אסיה-פסיפיק. המדינות החברות בהסכם הן אוסטרליה, ברוניי, קנדה, צ’ילה, יפן, מלזיה, מקסיקו, ניו זילנד, סינגפור, וייטנאם ופרו, המהוות יחד 13% מהתמ”ג העולמי ו- 15% מהסחר העולמי. שרת המסחר הפרואנית, קלאודיה קורנחו ציינה כי ה- CPTPP ייתן לפרו גישה לשוק פוטנציאלי של 500 מיליון צרכנים.
תחזית אופטימית לכלכלת פרו- בשבוע שעבר התקיים בפרו פורום וירטואלי בסימן 200 שנה לכלכלת פרו והתחזיות הצפויות למדינה. שר האוצר, וולדו מנדוזה, טען כי למרות המשבר החמור אליו נקלעה פרו בשל המגיפה העולמית, ההתאוששות תהיה מהירה יחסית. אמנם התוצר הלאומי צנח בכ- 30% ברבעון השני של 2020, אך הצמיחה בפרו עלתה ב -3.8% ברבעון הראשון של 2021, יחסית לאותה תקופה אשתקד. משמעות הדבר, לפי שר האוצר מנדוזה, היא התאוששות מהירה, הגבוהה בשיעור של 0.1% בהשוואה לצמיחה שהושגה בשלושת החודשים הראשונים של 2019 בתקופה של לפני המגיפה.
השינויים המסתמנים בפרו מעידים על הרצון לפתרון ויציאה מהמשבר אך הדרך ליעד עודנה ארוכה.

לרגל חגיגות ה-200, נאחל לרפובליקה הנשיאותית של פרו שגשוג, הצלחה, בריאות, צמיחה ולחיי עוד מאות שנים של דמוקרטיה איתנה!

צור קשר עם:

טל סיינוק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל