מדאיין – העיר השנייה של קולומביה, ועמק מלא הזדמנויות עסקיות

היכרות עם העיר Medellín והכלכלה של מחוז Antioquia

העיר מדאיין (Medellín) הינה “העיר השנייה של קולומביה”, וכוחה העסקי הינו שני רק לעיר הבירה בוגוטה. בחלק מהתחומים ממוקמות בה החברות החזקות בקולומביה, רבות מהן פועלות ברחבי אמריקה הלטינית.

בתוך שטחה המוניציפלי של העיר מתגוררים כ-3 מיליון תושבים, ועוד כמיליון תושבים נמצאים באזור המטרופולין של מדאיין (Aburrá Valley).

מדאיין הינה העיר היחידה בקולומביה שיש בה מערכת מטרו וכן רכבת עילית. כמו כן, כמה מהשכונות הפחות מבוססות של מדאיין הבנויות על צלע ההר מחוברות לעיר באמצעות רכבל ומדרגות נעות. בעיר פועל גם שירות עירוני של אופניים ציבוריות להשכרה. כל אלה ממקמים את מדאיין כמרכז תחבורתי וכעיר הצורכת פתרונות של ‘תחבורה חכמה’.

בנוסף, העיר מנוהלת כ”עיר חכמה” ושורה ארוכה של פתרונות חכמים לניהול העיר בהיבטים השונים מופעלים בה.

העיר נודעה בעבר כמרכז עולמי לסחר בסמים, עירו של פבלו אסקובר, ובעשורים האחרונים עברה מהפך בתחומים רבים תוך שינוי תדמיתי עמוק. למרות זאת, העיר עדיין מתאפיינת בחוסר שוויון בולט בין עשירים לעניים, ומתמודדת עם פשיעה חמורה הגורמת למצב בטחון אישי בלתי יציב ברחובות העיר.

כלכלת העיר, המהווה לבדה כ- 11% מהתמ”ג של קולומביה, התבססה בעבר על תעשיית הטקסטיל ועל חקלאות. כיום, מדאיין הינה מרכז משגשג של תעשייה (מגוונת), אקדמיה, בתי חולים וארגוני בריאות, מרכזים לוגיסטיים, וכן מהווה מרכז פיננסי חשוב. העיר מהווה מרכז לסחר עולמי בפרחים (תחום שבו קולומביה הינה מובילה, שנייה בחשיבותה רק להולנד), אך בשנים האחרונות קנתה לעצמה שם דווקא בתחומים הטכנולוגיים ובחדשנות.

“עמק התוכנה” של קולומביה

אחת מהיוזמות השאפתניות אשר מובילה עיריית מדאיין נועדה להפוך את מדאיין ל”עמק הסיליקון של אמריקה הלטינית” תוך התמקדות מיוחדת בתעשיית התוכנה.

במסגרת תוכנית זו יוקמו בעיר מדאיין למעלה מ-20 מרכזי פיתוח שיתמקדו בתחומים שונים. אלפי מתכנתים חדשים צפויים להצטרף לכח העבודה בתחום זה בתחומיה של העיר.

תוכנית זו מתוכננת להוות מנוע צמיחה כלכלי חדש עבור העיר והאזור, ומשתלבת בתכניות השאפתניות של קולומביה ברמה הלאומית להפוך למובילה בתחומי הטכנולוגיה ומרכז אזורי לחדשנות.

תוכנית זו עתידה ליצור הזדמנויות לחברות ישראליות הפועלות במספר תחומים: תשתית אינטרנט מהירה וסיבים אופטיים, פתרונות להשכלה טכנולוגית, חברות הפועלות לפיתוח מרכזי חדשנות וטכנולוגיה. כמו כן חברות ישראליות תוכלנה להיעזר בכוח העבודה המקומי לצורך מיקור חוץ במקרים מסוימים.

הנספח הכלכלי בקולומביה שימש כנציג הישראלי בטקס השקת המרכז הראשון של “עמק התוכנה” בעיר מדאיין, וישראל צוינה על ידי ראש העיר מדאיין כמקור להשראה כמדינה שניתן להיעזר ביכולותיה לצורך בניית היכולות של מדאיין בהיבט בתוכנה.

במהלך הביקור של צוות הנספחות הכלכלית במדאיין – נפגש צוות הנספחות עם שורה של שחקני מפתח מהעיר מדאיין וממחוז אנטיוקיה, כולל חברות הפועלות בתחום הפיננסי והביטוח, הבריאות, האנרגיה, הקיימות, הקנביס הרפואי, בתחומים התעשייתיים ועוד.

חברות ישראליות המעוניינות לקבל מידע נוסף לגבי ההזדמנויות העסקיות בעיר מדאיין ובקולומביה בכלל – מוזמנות ליצור קשר עם צוות הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקולומביה באמצעות אתר זה או באמצעות דואר אלקטרוני bogota@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל