“ברוכים הבאים לפרו! פוסט היכרות ובחירות לנשיאות”

אז לאחר התאקלמות של מספר שבועות, הגיע הזמן לערוך היכרות רשמית- אני טל סיינוק, הנספחת הכלכלית החדשה בפרו, נעים מאוד!

עברתי לצד השני של העולם עם משפחתי, בעלי ו-2 ילדיי המתוקים (דניאל, בן 5 ומאיה, בת 2) להרפתקאה מסחררת בתקופה מאתגרת ואתם, היצואנים הישראלים, עומדים במרכזה.
הגעתי לכאן על מנת לאתר הזדמנויות עסקיות ובכך לאפשר לטכנולוגיה הישראלית להגיע לקצה הזה של העולם ולייצר הצלחות במקומות שלא חשבו עליהם קודם. אני מאמינה כי בכל מקום יש פוטנציאל, האתגר הוא להביא אותו לכדי מימוש.

הקמתי צוות משימה חדש ורענן ומוכן לאתגר!

התחלנו למפות את השוק, להכיר שותפים ולחקור כיוונים וכעת אנו ממתינים לבחירות לנשיאות שיוכלו להבהיר לנו טוב יותר מה יקרה כאן בשנים הקרובות.

הסיטואציה נכון לעכשיו בפרו היא מאוד גורלית; בסבב הבחירות האחרון, שיתקיים ב- 6 ביוני, יתמודדו מועמדים משני קצוות המפה הפוליטית ובעלי השקפת עולם עסקית השונה בתכלית ועל כן, הרבה תלוי בכך.

מהצד השמאלי של המפה, פדרו קסטיו העומד בראש מפלגת “פרו החופשית” ומציע חלוקה שווה של העושר במדינה דרך העלאה במיסים ותמלוגים מהמכרות הרבים במדינה (שנמצאים בבעלות חברות פרטיות זרות). המודל אותו מעוניין לקדם קסטיו גורם למתיחות רבה, בקרב בעלי ההון ובעלי העסקים במדינה. ההצהרות של קסטיו בתקשורת על קידום מדיניות פרוטקציוניסטית מביאים לתנודתיות רבה במטבע המקומי, של הסול (PEN) אל מול הדולר, שמגיע לשער מרקיע שחקים שלא נראה בפרו בשנים האחרונות ומביא לבהלה בקרב הציבור שכבר החל להוציא כספים מהמדינה, להמירו לדולרים (גם בהפסד של שער חליפין גבוה) ולשלוח אותו אל מעבר לים, במקום שכביכול יהיה בטוח יותר.


מנגד, מהימין, המועמדת קייקו פוחימורי, בתו של נשיא פרו לשעבר אלברטו פוחימורי, שעמד בראש השלטון במשך 10 שנים, מעוניינת להמשיך את דרכו של אביה. אלברטו שלט ביד רמה במדינה וטבע את המונח האידיאולוגי “פוג’ימוריזם” המסמל שלטון דמוקרטי ליברלי המקדם כלכלה ניאו- ליברלית ומתנגד לשמאל. אמנם אלברטו נכלא בסוף כהונתו באשמת מעילה והלבנת הון, אך הוא נשאר כסמל להחייאת וקידום הכלכלה הפרואנית וחיסול ארגון הטרור “הנתיב הזוהר” שהתבסס בפרו בשנות ה- 90′.

קייקו גדלה לתוך החיים הפוליטיים ומעוניינת להמשיך ולקדם את הכלכלה החופשית בפרו ופיתוח המדינה. היא עומדת בראש המפלגה “כח לעם” והתמודדה כבר פעמיים במרוץ לנשיאות, ב- 2011 ו-2016 אך נחלה תבוסה אל מול מתמודדיה. בשנת 2018 קייקו הורשעה באשמת קבלת כספים לא חוקיים למימון קמפיין הבחירות הראשון שלה וריצתה תקופת מאסר, אך למרות זאת, לפי הסקרים המדיניים פוחימורי הדביקה את הפער שהיה משמעותי אל מול קסטיו וכעת שניהם בעלי אחוז מצביעים דומה. במידה וקייקו תיבחר, היא תהיה לאישה הראשונה שנבחרת לתפקיד הנשיאות בקרב מדינות אמריקה הלטינית.

לפי עיתון הכלכלה והעסקים הפרואני “El Gestion”, אי היציבות הפוליטית ובמקביל משבר הבריאות בשל מגפת הקורונה, בפרו ובמדינות השכנות מביא למצב של אי וודאות למשקיעים באזור ובשוק המקומי, אך לפי התחזיות של הבנק העולמי, נראה כי סיכוייה של פרו להתאוששות כלכלית הם מבין הגבוהים באמל”ט.

כפי שהזכרתי בהתחלה, הרבה תלוי בבחירות הללו. נראה כי “El Gestion” חוזה כי במידה וקסטיו ייבחר, למעלה מ-85% מהמשקיעים ובעלי החברות יחדלו מעיסוקם במדינה ויימשכו את ההשקעות שלהם אך במידה וקייקו היא הנבחרת, תהיה עלייה של מעל 51% בכניסת משקיעים למדינה ויציבות כלכלית יחסית.

על כן, כדאי להמתין ולחכות להכרעה הגורלית שתתקיים בעוד פחות משבוע ואז אוכל לעדכן בהזדמנויות העסקיות והפוטנציאל הענק שקיים בפרו כי הוא בהחלט קיים ומחכה למימוש!

אל תהססו לפנות אלי ואל צוות הנספחות על מנת לקבל מידע נוסף, נשמח לסייע.

צור קשר עם:

טל סיינוק

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל