רוצים להגיע לצ’ילה? מידע שחשוב שתכירו

לאור פניות של יצואנים המעוניינים להגיע לביקורים עסקיים בצ’ילה, החלטתי לשתף במצב הקורונה במדינה ובפרטים שחשוב לדעת לפני שעולים על המטוס לסנטיאגו.

חיסונים

בצ’ילה למעלה מ41% כבר מחוסנים באופן מלא (7.8 מיליון איש שקיבלו שתי מנות חיסון). כ-9.5 מיליון איש קיבלו לפחות מנת חיסון אחת, כלומר למעלה מ50% במדינה המונה כ-18 מיליון תושבים. רוב המחוסנים בצ’ילה קיבלו את החיסון Coronavac שהוא מוצר של החברה הסינית סינובאק. במקביל ניתנים במדינה גם חיסונים של פייזר ואסטרא-זניקה, אך מדובר במיעוט קטן מתוך כלל החיסונים. מבצע החיסונים נמשך כסדרו, ורק בימים האחרונים צ’ילה קיבלה משלוח גדול של 2.2 מיליון חיסונים נוספים.

חרף מבצע החיסונים המסודר והמהיר יחסית בצ’ילה, עדיין אין דעיכה בהתפשטות הקורונה. אחוז הנבדקים הנמצאים חיוביים לקורונה עדיין עומד על למעלה מ-10%, עובדה מדאיגה במדינה שמבצע החיסונים שלה מתקדם מאוד. ב-26 למאי דווח על: 1,344,618 אלף חולים מתוכם 38,145 מקרים פעילים. מספר הנפטרים במדינה עומד על 28,624.

לאור המשך התפשטות המגיפה, הסגר נמשך בכל רחבי צ’ילה (עם הקלות באזורים מסויימים).

ניהול הסגר במדינה

הממשלה בצ’ילה מפעילה תכנית ‘רמזור’ ברחבי המדינה בכדי לנהל את תנועת האוכלוסייה והמסחר בהתאם למצב התחלואה. התכנית הנקראת “Paso a Paso” (צעד צעד), קובעת 5 רמות שונות של פעילות, ולכל איזור במדינה נקבעת רמה בהתאם לתנאים המקומיים. הרמה מתעדכנת מדי שבוע, והאיזורים השונים יכולים לנוע קדימה או אחורה בהתאם למצב התחלואה. איזורים בשלב 1 נמצאים תחת ההגבלות המחמירות ביותר, קרי, ההגבלה סגר מלא בבתים לאורך כל היממה. שלב 2 משמעו שהאוכלוסייה כפופה לסגר מלא בסופי השבוע וחגים ומתקיימת פעילות מסחר חלקית. שלב 3 הוא ללא סגר, אך עם עוצר לילי ופעילות מסחר חלקית. שלבים 4 ו-5 מצמצמים עוד יותר את המגבלות על תנועה ומסחר.

נכון להיום, האיזור העסקי של סנטיאגו, בו גם שוכנת השגרירות, נמצא בשלב 2. בכל רחבי המדינה ישנו עוצר לילי המתחיל בשעות 21:00 או 22:00. סטטוס רמת הפעילות בכלל האיזורים במדינה מתפרסם באתר ממשלתי ייעודי.

הדרכון הירוק הצ’ילני

עד השבוע האחרון נסיעה בין-עירונית הותרה רק בין איזורים המצויים בשלב 3. עם התקדמות מבצע החיסונים הממשלה הצ’ילנית הודיעה על השקת כרטיס מעבר, בדומה לדרכון הירוק בישראל, המעניק לאנשים שחוסנו בשתי מנות הקלות בתנועה. כך, מי שהשלים את תהליך החיסון רשאי לעבור באופן חופשי בין איזורים הנמצאים בהסדר של שלב 2 ומעלה.

כניסה ויציאה מהמדינה

צ’ילה סגורה לכניסת זרים לתחומה, מתאפשרת אך ורק כניסה של אזרחים ותושבים בצ’ילה. על פי הפרסומים הממשלתיים, גבולותיה של צ’ילה יהיו סגורים לזרים לפחות עד ה-15 ביוני.

כניסה לצ’ילה (כאמור, לאזרחים ותושבים בלבד) דורשת הצגת תוצאה שלילית של בדיקת קורונה, שהתבצעה בתוך 72 שעות מהנחיתה במדינה. המועד הקובע את תחילת מניית השעות הוא ביצוע הבדיקה, ולא קבלת התוצאות.

בנוסף, על כל הנוסעים הנכנסים למדינה להיות בבידוד של עשרה ימים עם הגעתם לצ’ילה. חמשת הימים הראשונים של ההסגר יתקיימו ב”מלון מעבר” מרשימת המלונות שהוגדרו על ידי משרד הבריאות הצ’יליאני, זאת על חשבונו של הנוסע. לאחר חמישה ימים הנוסעים מבצעים בדיקת קורונה שנייה, ובמידה והיא שלילית יוכלו להמשיך את הבידוד בבית\מלון על פי בחירתם.

יציאה מצ’ילה אפשרית לזרים שאינם תושבי צ’ילה. אזרחי ותושבי צ’ילה נדרשים להגיש בקשה מיוחדת לקבלת היתר יציאה מהמדינה, והמדיניות המוצהרת היא כי היתרים כאלה יינתנו רק בנסיבות חריגות. למידע עדכני נוסף, בקרו באתר הממשלתי.

למרות האתגרים הקיימים נוכח התפשטות המגיפה במדינה, ההערכות הן כי הכלכלה הצ’ילנית צפויה לגדול ב-5.5% במהלך 2021. בין הסיבות לכך נציין את מבצע החיסונים מנוהל היטב (צ’ילה היא הרביעית בעולם והראשונה באמל”ט באחוז המחוסנים). בנוסף ישנה נזילות בשוק, כתוצאה ממשיכות מקרן הפנסיה שהתאפשרו בהחלטת ממשלה.

נקודה חיובית נוספת היא תנועה בכלכלה המקומית המתבטאת בגידול בייצוא ובייבוא הצ’ילני. ברבעון הראשון של 2021 היצוא הצ’ילני צמח ב-27.3% ביחס לייצוא בתקופה המקבילה בשנת 2020. חלק מרכזי בכך הוא העובדה כי הייצוא הצ’ילני נהנה ממחירי נחושת גבוהים. כפי שהוזכר בפוסט קודם, צ’ילה היא היצרנית מספר אחת בעולם של נחושת (בשנת 2019 ענף הכרייה בצ’ילה הפיק 5.79 מיליון טון נחושת שהם 28% מהתפוקה השנתית העולמית). הייבוא הצ’ילני ברבעון הראשון של 2021 הראה עלייה של 27.8% ביחס לתקופה המקבילה ב-2020, כאשר בולטת העלייה בייבוא של רכבים ומוצרי מיחשוב.

בשורה התחתונה, גם במצב הנוכחי השוק הצ’ילני פעיל וישנו פוטנציאל עשיית עסקים ליצואנים הישראלים. יחד עם זאת, אנשי עסקים המעוניינים להגיע למדינה צריכים לוודא היטב כי הם עומדים בקריטריונים השונים לכניסה למדינה ולהכיר את מגבלות התנועה הקיימות בזמן הביקור בצ’ילה. 

הנספחות הכלכלית זמינה עבורכם ותשמח לסייע בחשיפה לשוק המקומי ובאיתור הזדמנויות עסקיות. תמצאו אותנו במערכת הפניות ליצואןבלינקדין או במייל: santiago@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

ליאור שפינדל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל