מהומות בקולומביה – מצב כלכלי עדכני וההשפעה על עשיית עסקים

רקע למשבר – קורונה וכלכלה

משבר הקורונה בקולומביה רחוק מלהסתיים. מאמץ ההתחסנות בקולומביה – מתבצע בקצב איטי ונתקל במורכבויות לוגיסטיות וארגוניות הקשורות הן במבנה מערכת הבריאות (המבוזר) והן בגאוגרפיה של קולומביה, מדינה רחבת ידיים (אשר אזורי הספר שלה סובלים מבעיות תשתית, לעיתם חמורות, וכן מגישה חלקית לשירותי בריאות).

מזה למעלה מחודש קולומביה חווה את “הגל השלישי” של מגפת הקורונה, עם 15-20 אלף מקרי קורונה מאומתים חדשים מדי יום, 400-550 חולי קורונה שנפטרים מדי יום (ובסך הכל למעלה מ-85 אלף מתים מאז תחילת המגפה).

על רקע הירידה בהכנסות ממיסים לאור ההאטה בכלכלה בשנה האחרונה, לצד העלייה בהוצאות על רקע משבר הקורונה (הן עבור פתרונות רפואיים וציוד מיגון, והן עבור תמיכה באזרחי המדינה בדגש על השכבות החלשות) – קולומביה נמצאת בגרעון תקציבי הולך ומחריף. התמ”ג בקולומביה צנח במהלך 2020 בכ-6.8%, ומיליוני קולומביאנים איבדו את מקום עבודתם. לאור גודל הכלכלה הבלתי פורמלית בקולומביה (כמחצית מהפעילות הכלכלית) ההערכות הינן כי הנזק לכלכלה הקולומביאנית גדול ואינו משתקף באופן מלא בנתונים הרשמיים.

לאור ה”בור” התקציבי אליו נקלעה קולומביה בחסות משבר הקורונה (אשר כאמור טרם הסתיים) – החליט הממשל הקולומביאני לערוך רפורמת מיסוי (בספרדית: Reforma tributaria), אשר בין השאר היתה אמורה להחיל מע”מ לגבי שורה של מוצרים בסיסיים ושירותים אשר עד כה לא היו חייבים במס, לרבות סל הקניות הבסיסי של משפחה בקולומביה – מזון טרי, מוצרי בשר וחלב וכיו”ב. על רקע הרפורמה הצפויה במיסוי – החלה התנגדות בקרב שכבות אוכלוסיה רחבות (מעמד הביניים ומטה, בדגש על צעירי המדינה) לממשל הנוכחי ולנשיא קולומביה. העלאת מיסים בעת הנוכחית, תוך כדי משבר כלכלי חסר תקדים, נתפסה על ידי רבים כמהלך מנותק וחסר רגישות של הממשל כלפי העם. הפגנות סוערות ומצעדי מחאה סחפו את הערים המרכזיות של קולומביה, חלקן מלוות באלימות קשה ובהאשמות הדדיות לגבי אלימות מצד המפגינים / המשטרה וכוחות הבטחון. לאור אובדן השליטה והוונדליזם ברחובות קולומביה – אישר הנשיא (כמפקד העליון של הכוחות המזוינים של קולומביה) להתיר לצבא קולומביה לסייע בהשבת הסדר על כנו. בהפגנות עד כה נהרגו עשרות מפגינים (המספר המדויק שנוי במחלוקת) ומספר שוטרים, ונפצעו אלפים.

התפתחויות נוספות

בהמשך להתנגדות הרחבה לרפורמת המיסוי, הכריז נשיא קולומביה על ביטולה בעת הנוכחית. יחד עם זאת, לאור הגירעון בתקציב המדינה – נראה כי יהיה צורך להחיל צעדים חדשים על מנת שלא להגיע למשבר תקציבי שיוביל להידרדרות הכלכלה הקולומביאנית. ב-19 במאי 2021 – הכריזה סוכנות הדירוג S&P על הורדת דירוג האשראי של קולומביה ל-+BB (הדירוג עד כה היה -BBB). ניתוח כלכלי מעמיק של סוכנות בלומברג (לרבות התייחסות לנושא אג”ח מדינה) – זמין בקישור הבא. התייחסות שר האוצר הקולומביאני להורדת הדירוג (בספרדית) זמינה בקישור זה. יצויין שבשנים האחרונות, עד למשבר הקורונה, הכלכלה הקולומביאנית היתה בצמיחה מתמדת ורצופה (מאז ההגעה להסכם שלום עם ארגון המורדים FARC).

על אף ביטול רפורמת המיסוי – ההתנגדות לממשל הנוכחי ממשיכה גם בימים אלה. המונח שבו נעשה שימוש ביחס להפגנות ולמחאות הינו “Paro” – מילה שמשמעותה הינה “עצירה”, “עמידת דום” או “שביתה”. בפועל ההפגנות ברחבי קולומביה ממשיכות, חלקן באופן מאורגן על ידי מנהיגים “רשמיים” של המחאה, וכוללות חסימות כבישים וצירים חשובים. חברות מדווחות על אי-מעבר סחורות בין ערים, על קושי כללי בהתניידות בין מיקומים שונים ובעיקר בין ערים, ועל הידרדרות מצב הביטחון האישי ברחבי קולומביה. העיר קאלי מהווה מוקד מיוחד לאלימות ולהתנגשות בין המפגינים לכוחות הבטחון (אך הפגנות, מחאות ומהומות – מתרחשות ברחבי המדינה).

לקריאה נוספת בנושא המצב הבטחוני בקולומביה מומלץ לעיין בעדכון מחלקת המדינה של ארה”ב / שגרירות ארה”ב בקולומביה: בקישור הבא ובאופן ספציפי בנושא ההפגנות בקישור זה.

על רקע חוסר היציבות בקולומביה, בשילוב עם משבר הקורונה, נראה כי הגעה לביקור עסקי במדינה צריכה להיבחן בזהירות רבה. צוות הנספחות הכלכלית בקולומביה ישמח לסייע בכל מקרה פרטני. כמו כן בעת הקשר עם אנשי קשר מקומיים – מומלץ לפעול ברגישות הנדרשת ומתוך הבנה למצב המיוחד.

 

 

 

 

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל