מהתכווצות להתפתחות – התל”ג של מקסיקו בעקבות הקורונה

מאז התפשטה מגפת הקורונה בתחילת שנת 2020, מדינות ברחבי העולם נקלעו למשבר בריאותי, וכתוצאה מכך גם כלכלי, הנובע מסגירת גבולות, צמצום בייבוא וייצוא והתרחקות חברתית. מקסיקו אינה יוצאת דופן. על פי נתוני המכון הלאומי המקסיקני לסטטיסטיקה וגאוגרפיה,Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI)  השפעת מגפת הקורונה הביאה לצמצום התוצר הלאומי גולמי במקסיקו ב-8.5%. ההתכווצות הגדולה ביותר מאז השפל הגדול בשנת 1932, והמדינה השלישית ממדינות ה-OECD, עם ירידת התל”ג הגבוה ביותר לשנת 2020.

עם זאת, גופים כלכליים שונים צופים התאוששות בכלכלה המקסיקנית. למשל, הבנק המרכזי במקסיקו סיפק תחזית התפתחות הכלכלית עם צמיחה שנתית של 4.8% לשנת 2021. לפי הבנק העולמי, כלכלת מקסיקו תגדל ב -3.7% בשנת 2021. על פי הערכת ה-OECD, כלכלת מקסיקו תצמח ב-4.5%.  בלומברג מציג כי תחזית צמיחה של התל”ג המקסיקני בשנת 2021 תגיע 3.8%, בין השאר כתוצאה מהטלת הסגר במקסיקו סיטי ובאזורים אחרים במדינה.

הוועדה הכלכלית לאמריקה הלטינית והאיים הקריביים (ECLAC) פרסמה את הדו”ח הרביעי שלה בהתייחס להשפעות מגפת הקורונה, שכותרתו “מגזרים וחברות העומדים בפני הקורונה – חירום והעלה מחדש”. בדו”ח, שלושה מגזרים המזוהים על פי גודל ההשפעות של המשבר (גבוה, בינוני ונמוך), כשבמקסיקו הנפגעים ביותר הם כמובן קמעונאות, תיירות, מסעדות וייצור.

ארגונים שונים מצפים שהכלכלה המקסיקנית תתאושש השנה, אך מדגישות שהיא תלויה בהתפתחות המגיפה במדינה, בתוכנית החיסונים הלאומית שיצאה אל הפועל באמצעות הצבא, בבריתות אסטרטגיות המקדמות צמיחה מהירה יותר, וכן בתלות היציאה מהמשבר הכלכלי של שכנתה מצפון, ארה”ב.

כמו בכל משבר, ישנה גם הזדמנות. צמיחת התוצר לשנת 2021 צפויה לגדול , בין היתר, בתלות אימוץ טכנולוגיות חדשות, המתאימות לצרכי ואתגרי הסקטורים שונים במקסיקו, כגון סקטור הבנקאות, האוטומוטיב, החקלאות והמים.

הנספחות הכלכלית במקסיקו שבה ומזמינה כל חברה המעוניינת להיכנס או לגדול בשוק המקסיקני, לפנות אלינו. להלן חלוקת הסקטורים השונים, בהתאם לקציני הסחר העובדים בנספחות:

Deborah Bar Nissim – Salud, Automotriz, Manufactura Avanzada, Bienes de Consumo e Inversiones

Estefania Wood – Agua, Agricultura, Energías Limpias, Foodtech y Minería

Luis Raúl Valdés – Ciberseguridad y HLS, Smart Cities, Contech, Proptech y Educación

Jonathan Beltrán – Fintech, Telecomunicaciones, Sportstech, Retailtech y New Media

עבור כל מידע נוסף בנושא, כמו גם הזדמנויות עסקיות בסקטורים שונים אתם מוזמנים לפנות לנספחות הכלכלית דרך אתר האינטרנטבמיילבלינקדיןובטלפון.

צור קשר עם:

ליאור יפה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל