אתגרי תעשיית היין של צ’ילה ואיך טכנולוגיה ישראלית יכולה לסייע

לשתות יין נכחד

תרצה לטעום יין מזן ענבים שנכחד? זו השאלה ששאל אותי עובד ביקב קונצ’ה-טורו במסגרת סיור תעשייה שקיימנו לפני מספר שבועות. קונצ’ה-טורו הוא אחד היקבים הגדולים בעולם המייצר יינות צ’ילניים מהאיכותיים ביותר שניתן למצוא.

אז איך אפשר לשתות ב-2021 יין מזן ענבים שנכחד מן העולם? במאה ה-19 מכת כנימות שהכתה בגפנים בכל העולם הכחידה זן ענבים חשוב בשם קרמנר (Carmenère). אובדן הזן מצער במיוחד כיון שקרמנר הוא אחד מזני הענבים הקדומים ביותר באירופה, ונחשב לאב הקדום של זנים אחרים המוכרים לנו כיום.

ב-1996 גילו בצ’ילה כי ענבים שיובאו מצרפת במאה ה-19 זוהו בטעות כענבי מרלו אך הם למעשה ענבי קמרנר ששרדו כמעט 200 שנה לאחר הכחדת הזן בשאר העולם, זאת בזכות הבידוד הטבעי של צ’ילה. שוק היין הצ’ילני גאה מאוד בהיותו המגדל הבלעדי (כמעט לחלוטין) של יינות מענבי קרמנר.

בכל הנוגע ליין לכל אחד ואחת יש את הטעם האישי שלהם, אז אסתפק בהמלצה לנסות יין מענבי קרמנר (ניתן למצוא יינות צ’ילנים בישראל).

גידולי קרמנר ביקב קונצ’ה-טורו

שוק היין הצ’ילני

לצ’ילה מסורת ארוכת שנים של ייצור יין. ישנן עדויות לנטיעת כרמי גפנים לייצור יין כבר מהמאה ה-16, אך עד שנות ה-90′ של המאה העשרים רוב תוצרת היין היתה לשימוש דומסטי בלבד. ב-30 השנים האחרונות הפופולריות של יינות צ’ילנים איכותיים הולכת ועולה בעולם כולו והמדינה הפכה ליצואנית משמעותית של יין. כיום צ’ילה היא יצרנית היין השביעית בגודלה בעולם, נמצאת לצד ענקיות יין כמו איטליה, צרפת וספרד. מייצור של 0.2 מיליון הקטו-ליטר ב-1990 צמחה התעשייה הצ’ילנית עד לייצור של 12.9 מיליון הקטו-ליטר של יין ב-2018 (כ-4.4% מהתוצרת העולמית). כ-70% מהיין המיוצר בצ’ילה מיוצא לכ-150 מדינות בעולם, וב-2018 לבדה 1.2 מיליארד בקבוקי יין צ’ילני נמכרו ברחבי העולם. הצפי הוא כי ענף היין הצ’ילני צפוי להמשיך לצמוח, זאת חרף ההאטה המסויימת שנגרמה בעקבות משבר הקורונה העולמי.

הצלחת גידולי היין בצ’ילה טמונה באקלים, גיאוגרפיה ומדיניות הגנת הצומח.

צ’ילה, המדינה הארוכה בעולם, מתאפיינת בתנאי מזג אוויר משתנים. במדינה שבעה סוגי תת-אקלים שונים המהווים כר נוח לגידול איכותי של מגוון רחב של זני ענבים, ומכאן גם ייצור של מנעד יינות רחב.

מקור: https://www.wikiwand.com/en/Climate_of_Chile

צ’ילה גובלת במערב עם האוקיאנוס השקט, במזרח עם הרי האנדים המושלגים, בצפון במדבר אטקמה ובמרחבים העצומים של פטגוניה בדרום. התוצאה היא שהמדינה מוגנת באופן טבעי מכל עבר, והבידוד הגיאוגרפי הטבעי הזה הופך אותה לאזור בטוח ממחלות ומזיקים. כנימת הכרמים, פילוקסרת הגפן, שהשחיתה את מרבית הכרמים בעולם במאה ה-19, מעולם לא הגיעה אל הגפנים בצ’ילה.

בנוסף, בצ’ילה ננקטת מדיניות נוקשה ביחס לכניסת מוצרים מהצומח למדינה, ובכל מעברי הגבול ישנן נקודות בדיקה קפדניות של משרד החקלאות. מדיניות זו מגינה על הצומח במדינה מכניסה של מזיקים ומחלות.

בעוד שבמדינות יצרניות יין ניתן למצוא לרוב תעשייה המבוססת על זן ענבים אחד או שניים, בצ’ילה נמצא מגוון רחב של זני ענבים. ממעוף הציפור ניתן לומר כי באיזורים חמים בפנים המדינה ישנו גידול של ענבים עוצמתיים ובאיזורי החוף ובמקומות גבוהים וקרירים מתמקד הגידול בזנים עדינים יותר.

אתגרי תעשיית היין

מזה עשר שנים צ’ילה סובלת מבצורת חמורה, כאשר כמות המשקעים השנתית פחתה ברוב אזורי המדינה וגרמה לירידה של 37% בכמות המים הזמינים לתעשיות השונות. הבצורת המתמשכת והשפעתה על ענף החקלאות וזמינות מי השתייה הובילו להכרזה של מצב חירום חקלאי ב-6 מתוך 16 המחוזות במדינה. באזור המטרופולין של צ’ילה, בו מתגוררים כשליש מתושבי המדינה, ישנו מחסור חמור במים שלפי תחזיות שונות עוד צפוי להחמיר בגלל שינויי האקלים. בנוסף, באיזורי גידול מרכזיים של ענבים כדוגמת עמק מאולה, אטקמה, קוקימבו ועמק מאיפו (המכונה “בורדו של צ’ילה”), ישנו גירעון חמור במים זמינים.

אתגר המים המשמעותי במדינה מחייב את מגדלי היין הצ’ילנים לאתר פתרונות חכמים לניהול הכרמים. בתוך כך ניתן לזהות שינוי של שיטות ההשקיה המסורתיות לאמצעים מתוחכמים יותר כטפטוף ומערכות ניהול מים חכמות. השטח החקלאי המוקצה לגידול ענבים ליין בצ’ילה הוא מהגדולים בעולם ומשתרע על 212,000 דונם ברחבי המדינה.

כאן נמצאת הזדמנות מצויינת לחברות ישראליות היכולות לסייע ליצרניות היין להשיג יעילות גבוהה יותר בגידולי הענבים תוך חיסכון במים.

אירוע משותף לענקיות היין העולמיות

בחודש מרץ קיימנו אירוע עם יקבים מובילים מאיטליה, צרפת וצ׳ילה האחראים על כ-40% מייצור היין העולמי. האירוע הציג פתרונות חקלאות מדויקת לשינויי האקלים המאיימים על כמה מהיקבים היוקרתיים בעולם, ולקחים שנלמדו בישראל מחקלאות בתנאי מדבר.

למרות שצריכת היין העולמית הצטמצמה בשנת 2020 בשל מגיפת הקורונה, ב-2021 השוק כבר חזר למגמת צמיחה. את הטרנד החיובי הזה ראינו כאשר באירוע משותף לנספחויות הכלכליות באיטליה, צרפת וצ’ילה, מובילות עולמיות בייצור יין, השתתפו למעלה מ-230 אנשי מקצוע בתחום היין. ההיענות הגדולה להשתתפות באירוע מצביעה על העניין הרב שהנושא מעורר ועל הצורך הגדול בפתרונות.

המשתתפים שמעו הרצאה של פרופסור אהרון פייט, מומחה בינ”ל בגידול ענבים בתנאי מדבר ופגשו חמישה סטרטאפים פורצי דרך המציעים פתרונות מתקדמים לגידולי ענבים בתנאי גידול מורכבים.

אירוע וירטואלי בנושא גידולי ענבים במדבר

יש לכם פתרון היכול לסייע לתעשיית היין בצ’ילה?

אנחנו כאן כדי לסייע לכם ליצור קשרים עם התעשייה בצ’ילה. אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות מערכת הפניות ליצואן או לפנות במייל ל-Carla Haschelevici, קצינת הסחר המנהלת את סקטור המים והחקלאות בכתובת carla.haschelevici@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

ליאור שפינדל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל