סקטור האוטומוטיב הברזילאי משנה כיוון

ברזיל שחקנית משמעותית בתחום האוטומוטיב

ברזיל היא אחת מ- 10 יצרניות הרכב הגדולות בעולם והצרכנית השישית בגודלה בעולם, עם רישום של מעל ל- 2 מיליון רכבים חדשים מדי שנה.

על פי הערכות על כבישי ברזיל נעים כ- 47 מיליון רכבים והשוק מוערך (נכון ל- 2018 ע”פ Statista) בכ- 62 מיליארד דולר.

שנת 2020 היתה שנה קשה מאוד לתעשייה הרכב

מכירות רכבים חדשים הצטמצמו בכ- 26% בהשוואה ל- 2019 בדומה לנפילה שנצפתה במשבר הקודם בשנת 2015.  הסיבות המרכזיות לכך קשורות ב:

  • מחסור בחלקי רכב
  • מחסור בברזל שבחלקו נובע מכך שהיצרנים המקומיים מעדיפים לייצא
  • שער הדולר-ריאל אשר מייקר מאוד את הייבוא לתוך ברזיל

קשיים אלו יחד עם סיבות נוספות הביאו להצהרה דרמטית של חברת פורד להפסיק את כל פעילות הייצור המקומית בברזיל (מרוכזת בעיקר במדית באהיה).  פורד הינה היצרנית החמישית בגודלה בברזיל עם נתח שוק מוערך של 7%.  ההחלטה מגיעה בהמשך להפסקת ייצור המשאיות בברזיל בסוף 2019.

בין הסיבות האסטרטגיות שצוינו ניתנה התייחסות לשינוי שהחברה מקדמת בנוגע למעבר לרכבים חשמלאיים, עלויות גבוהות לשינוי מערך הייצור הקיים בברזיל והתנגדות הממשל להרחיב את הסובסידיות שהחברה קיבלה.

פורד אינו השחקן היחיד שהחליט לצאת בתקופה האחרונה מברזיל, עזיבה זו מצטרפת ליציאה של מרצדס-בנץ כמו גם של חברת אואדי מהשוק במהלך השנה האחרונה.  לצד העזיבות, חלק מהשחקנים נאלצו לעצור / להאט קווי ייצור בשל הירידה החדה במכירות כדוגמת סגמנט האוטובוסים שחווה קיטון של כ- 28% בייצור במהלך 2020.

לא הכל שחור

האשראי לסקטור האוטומוטיב חוזר ובהתאם יש ציפייה לצמיחה משמעותית במהלך שנת 2021. לצד זה, שחקנים מרכזיים כדוגמת Scania בסגמנט המשאיות, דיווחו על כוונתם להפוך למובילי שוק בברזיל בדגש על משאיות מונעות גז.  פולקווגן הצהירו על השקעות חדשות של 2 מיליארד ריאל (כ- 400 מיליון דולר) בתחומים של ניידות בר קיימא, רכבים חשמליים ושיפור איכות המותג. השקעות שצפויות לטענתן להביא לצמיחה מוערכת של 20% ב- 2021.  קבוצת Vamos , שחקן מרכזי המספק זכיונות לאוטובוסים ומשאיות משומשות, ביצעה לאחרונה את הרכישה הגדולה ביותר של משאיות מחברת פולקסווגן (1350).

טרנדים ותחזיות

ניתן לזהות שינויים בברזיל אשר כוללים בין היתר מיקוד רב יותר במכירות לחברות, הרחבת שירותי ליסינג ו- Pay Per Use, מודלים נוספים של השכרת רכבים, אלקטריפיקציה וכניסה של רכבים חשמליים נוספים לשוק.  בהקשר זה ראוי לציין שלמרות שהרכבים החשמליאיים נהנים מפטור ממכס,  בשורה התחתונה הם עדיין מאוד יקרים.

רכבים היברידיים ימשיכו להיות חלק משמעותי מהמכירות בברזיל בין היתר בשל העבודה שאתנול מהווה מרכיב הכנסה משמעותי עבור הסקטור החקלאי.

התחזית לשנת 2021 (Anfavea) צופה בסגמנט הרכבים הקלים והכבדים צמיחה של 15% במכירות, עליה של 9% בייצוא וגידול של 25% בייצור המקומי. ובסגמנט החקלאי והבנייה צמיחה של 7% במכירות, 9% בייצוא וגידול של 23% בייצור המקומי.

סקטור האוטומוטיב הברזילאי חווה משבר משמעותי אך ניתן לזהות אופטימיות וציפייה לצמיחה משמעותית במהלך השנה. המשבר כמו גם הטרנדים השונים שצוינו, מספקים הזדמנויות לחברות ישראליות להן פתרונות חדשניים לעולם הרכב / לריצפת הייצור / המאפשרים מודלים חדשים ושונים למכירה / השכרה ושימוש של כלי רכב.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לנספחות המסחרית בסאו פאולו בכתובת:  saopaulo@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

צחי רייך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל