כלכלה וקורונה בברזיל- תמונת מצב

הקורונה השפיעה על הכלכלות בעולם כמעט מבלי להשאיר מדינות יוצאות מן הכלל, אבל ההשפעה או הפגיעה של המגיפה בתוצר הלאומי ובאזרחים מושפעת מנקודת ההתחלה של אותה כלכלה בעת פריצת המגיפה במדינה. את ברזיל תפסה המגיפה בעיצומו של הליך התאוששות אחרי כמה שנים של סטגנציה שהגיעו בעקבות המשבר הפוליטי- כלכלי במדינה בין השנים 2014-2016 שהיה לאחר התאוששות מהמשבר העולמי של 2008. 1.08% היה אחוז הצמיחה של ברזיל בשנת 2019, נתון הנחשב נמוך ביחס למדינות מתפתחות אך לברזיל שהייתה עם אחוזי צמיחה שליליים כמה שנים זו הייתה נקודת חיובית והביאה לתחזיות חיוביות ואופטימיות לשנת 2020 ו- 2021 להן המשק כל כך חיכה.

בדיוק בנקודה האופטימית הזו הגיע המשבר העולמי הבא, מגיפת הקורונה.  המקרה הראשון התגלה בסוף חודש פברואר ועם עליית המספרים בכמה מדינות בברזיל הגיע הסגר הגדול בחודש מרץ שנמשך ברצף עד לחודש יוני ללא מסחר, מסגרות חינוך, ריחוק חברתי ועבודה מרחוק. לאחר מכן החלו הדברים להיפתח בשלבים ולא בכל המדינות (states). על פי IBGE -Brazilian Institute of Statistics כבר ברבעון הראשון ירד התוצר הברזילאי ב-1.5% בהשוואה לאותה התקופה שנה קודם, גם התוצר התעשייתי ותחום השירותים נפגע כמעט באותה מידה. לעומתם התוצר החקלאי דווקא עלה ב- 0.6%. אחוזי האבטלה שהיו בשנים האחרונות במספר דו ספרתי עלו שוב מ-10% ל- 13.7% כאשר מדובר במיליוני אנשים ללא הכנסה בכלל. זה כמובן השפיע באופן ישיר על צריכת משקי הבית שירדה גם היא ב-2% המשמעות היא כ- 43% ממשקי הבית בברזיל עדיין מקבלים סיוע חירום ממשלתי וכל אלה מביאים לפגיעה בתוצר הלאומי שמושפע באופן ישיר מצריכת המשק. מדובר במדינה גדולה מאוד עם הרבה ייצור מקומי המבוססת על צריכה מקומית.

צריכת המשק לא רק פחתה היא גם השתנתה, אנשים החלו לדאוג יותר לבריאות ולכדור הארץ ולצרוך פחות בשר, לעבור לתזונה צמחונית ולהיות ידידותיים יותר לסביבה. כמו בשאר העולם אפליקציות המשלוחים הגדילו את רווחיהם, לדוגמא חברתה המשלוחים Rappi הברזילאית שילשה את כמות העובדים שלה השנה, מחקרים שונים מראים כי השינוי כאן כדי להישאר: יותר רכישות אינטרנטיות, ירידה בצריכת מותרות כמו אופנה וקוסמטיקה, שימוש בחברות משלוחים לצרכים קטנים כגדולים, יותר עבודה מרחוק ושמירה על ריחוק חברתי.

את השפעות המגיפה ניתן לראות גם בסחר הבינלאומי של ברזיל כאשר ברבעון הראשון של 2020 ניתן היה לראות ירידה בייצוא (כ-7%) ובייבוא (כ- 5%). שער הדולר שעלה משמעותית מאז תחילת המשבר (ומאז הספיק כבר לרדת מעט) עדיין משפיע על היבואנים ועל היכולת לרכוש שוב סחורה. למרות זאת, שותפות מסחר מרכזיות של ברזיל כמו סין הגדילה את הסחר בכ- 11% במהלך ינואר עד אוקטובר 2020. חברות הענק בברזיל והתאגידים הגדולים ידעו לעשות את השינויים הנדרשים ולעבור לעבודה מרחוק, לצמצם עלויות וגם לשדרג ולשפר שירותים למרחב הווירטואלי כדי לשרוד, ניתן היה לראות דווקא בתקופה הזו ואחרי שעבר ההלם הראשוני מהמצב את הרצון והחיפוש אחר טכנולוגיות וחדשנות שיסייעו לייעל את העבודה עם העובדים ועם הלקוחות.

ומה אומרים המומחים על 2021? הצפי העולמי הוא לקיטון בצמיחה, הכלכלה השמינית בגודלה בעולם לא יוצאת מן הכלל בעניין זה. הייצוא הברזילאי עתיד להיפגע ומשקי הבית להראות קיטון נוסף. אך עם זאת, תעשיות חשובות בברזיל כמו המכרות וחקלאות הראו צמיחה ב2020 והצפי לצמיחה נוספת גם ב- 2021. חברות מתחומים שונים מראות יותר עניין לרכוש ולהיפתח לטכנולוגיות שיקלו על הריחוק החברתי ויאפשרו מתן שירותים מרחוק כמו תחום הבריאות, הבנקאות, המסחר- רשתות הקמעונאות, חברות אנרגיה וחינוך.

בימים אלה חלה עלייה ברמת התחלואה בברזיל לאחר שבחודשים האחרונים חלו הקלות בסגר, נפתח המסחר, נפתחו הגבולות והחלו חופשות החגים אלה באו לידי ביטוי במספר החולים המאומתים במדינה וכך גם בכמות המתים מידי יום. המצב כמובן משתנה בין המדינות השונות וכך גם ההנחיות אבל ‘הגל השני’ מביא איתו גם את המיומנות לעשות פגישות עסקים וירטואלית, להגיע לאירועים וירטואליים ולהתמודד עם העבודה מרחוק.  הנספחויות הכלכליות בברזיל ישמחו לסייע לכל חברה שרואה את עצמה מתאימה לשוק הברזילאי לספק מידע, שותפים מתאימים ולקוחות. מוזמנים לפנות אלינו!

צור קשר עם:

טלי סגל- אורדנטליך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל