קולומביה בצל משבר הקורונה – האם בדרך לעסקים כרגיל?

קולומביה, בדומה לשכנותיה בדרום אמריקה, נכנסה למשבר הקורונה מאוחר ביחס לאזורים אחרים בעולם, אך נפגעה קשה באופן יחסי.

במספרים אבסולוטיים, קולומביה ממוקמת במקום ה-8 בעולם מבחינת מספר הנדבקים (בין ארגנטינה לאנגליה) – למעלה ממיליון קולומביאנים אומתו כחולים בקורונה (מתוך כ- 50 מיליון תושבים). מספר המתים מקורונה עומד נכון לעכשיו על כ-32 אלף.
קולומביה בשום שלב של המשבר לא הגיעה לקריסה מוחלטת של מערכת הבריאות, על אף שבמחוזות שבהם מערכת הבריאות היתה לחלוטין לא ערוכה (כמו למשל במחוז האמזונס הגובל בברזיל, שהעיר המרכזית בו היא לטיסיה), מערכת הבריאות הגיעה במהירות רבה לסף המקסימלי שמאפשר טיפול בחולי טיפול נמרץ ובחולים מונשמים (חלק מהחולים הקשים הוטסו למחוזות אחרים במדינה).
האופן שבו קולומביה צלחה את משבר הקורונה עד כה קשור באופן הדוק למדיניות שיושמה בקולומביה לאורך המשבר, באופן עקבי, מאז תחילתו ועד עתה.
גולת הכותרת של מדיניות הממשלה בניהול המשבר היתה סגר לאומי ממושך אשר נמשך מהשליש האחרון של חודש מרץ 2020 ועד ל-1 בספטמבר – אחד מהסגרים הלאומיים הרצופים הארוכים בעולם. קדם לו סגר בעיר הבירה בוגוטה אשר “התחבר” לסגר הלאומי.
כפי שהוסבר בפוסטים הקודמים בנושא – הפגיעה בכלכלה הקולומביאנית הינה מוגבלת, לאור העובדה כי מדיניות הסגר הלאומית כללה מאז תחילתה רשימת חריגים מפורטת אשר החריגה בפועל את הסקטורים המרכזיים ביצוא הקולומביאני: נפט ומוצריו, כרייה, חקלאות ומזון. יצוין כי בסקטורים אלה הפעילות העסקית המשיכה כסדרה במהלך כלל התקופה, ובהתאם פעילות החברות הישראליות בקולומביה אשר פועלות בסקטורים אלו נמשכה.
בד בבד עם הסגר הממושך שיושם לגבי האוכלוסיה הכללית הקולומביאנית (ושהוחל לגבי מרבית האוכלוסיה, שאינה נופלת לגדרי החריגים למדיניות הסגר בסקטורים המוגדרים ובפעילויות החיוניות) – ממשלת קולומביה יישמה שורה ארוכה של הטבות ותכניות סיוע לשכבות החלשות, לחברות וליחידים שנפגעו ממשבר הקורונה. מדיניות זו סייעה לשכבות החלשות, בדומה לסיוע שניתן במדינות רבות אחרות בעולם. יחד עם זאת ישנו חשש גדול בקולומביה ממצבן של השכבות החלשות לרבות מיליוני קולומביאנים שנחלצו בעשור וחצי האחרונים ממעגל העוני.
מאז ה-1 בספטמבר קולומביה נמצאת במהלך ממושך והדרגתי של פתיחה מחדש של הפעילות הכלכלית, תוך “בידוד סלקטיבי” (להבדיל מסגר מוחלט), תוך השארת מצב החירום הסניטרי במדינה בתוקף עד ל-30 בנובמבר 2020 (בשלב זה). מרבית העובדים הקולומביאנים עדיין עובדים מהבית (באופן מלא או חלקי) אך שורה של צעדים נועדו להחיות מחדש תחומים כמו מסחר, הסעדה, תיירות ועוד, אשר הושבתו במשך כחצי שנה מלבד פעילויות אונליין ומסחר מקוון.
נכון לעת עתה היישום בפועל של החזרה לפעילות כלכלית נמצא בשלבים שונים בסקטורים שונים ובאזורים שונים בקולומביה. על אף שחלק מההגבלות במישור הלאומי הסתיימו, ערים ומחוזות בקולומביה ממשיכים ליישם מדיניות סלקטיבית הכוללת הגבלות שונות.
התנועה הפנימית בקולומביה התחדשה (ביחד עם הנעה מחדש של תיירות הפנים) אך קיימות עדיין הגבלות פרטניות באזורים מסוימים. הטיסות הבינלאומיות התחדשו באופן חלקי.
האם ניתן להגיע לקולומביה לעשות עסקים? 
ככלל התשובה הינה חיובית נכון לכתיבת שורות אלה.
מהם התנאים לכניסה לקולומביה? (תוכן הפוסט עודכן ב-11 בנובמבר על מנת לשקף את ההנחיות המעודכנות ביותר)
החל מה-5 בנובמבר, בוטל הצורך להציג בדיקת קורונה עדכנית שלילית כתנאי לכניסה לקולומביה (ראו הודעה רשמית שפורסמה בנושא על ידי משרד הבריאות הקולומביאני).
נותרה בעינה החובה להעלות את המידע ואת הפרטים האישיים לפני ההגעה לקולומביה לאפליקציה ייעודית של סוכנות ההגירה של קולומביה (כולל מידע לגבי סימפטומים וחשיפה לחולי קורונה).
לאור התעדכנות ההנחיות מעת לעת, מומלץ להתעדכן בפורטל ההגירה של קולומביה לפני ההחלטה על הגעה לקולומביה. לתשומת לב שהאכיפה הינה קפדנית ואין אפשרות להיכנס למדינה בלי להשלים את התהליך הנדרש.  אין צורך בבידוד בכניסה לקולומביה.
חברות ישראליות המבקשות להגיע לקולומביה בימים אלה מוזמנות להיות בקשר עם הנספחות הכלכלית על מנת לברר פרטים נוספים או בכל שאלה נוספת. כמו תמיד צוות הנספחות הכלכלית עומד לשירותכם. 

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל