הנספח הכלכלי במקסיקו – נעים להכיר!

ישנם מספר הסברים למקור שמה של מדינת מקסיקו, אך אחד קוסם לי במיוחד.

בשפת נאואטי (Nahuati) – שפת האצטקים (הקבוצה האתנית הדומיננטית השלטת במאה ה-15 וה-16 באזור מדינת מקסיקו של היום) – המילה Metztli פירושה ירח, המילה Xictli פירושה מרכז או טבור והסיומת co פירושה מקום. מכאן, אחד ממקורות שמה של מקסיקו הנו הלחמה של התיבות הראשונות בכל מילה אשר מרכיבה את Mexico – טבורו של הירח.

על כן, לפני כשבוע, בתקופה מעט בעייתית בדמות התפשטות וירוס הקורונה, הגעתי יחד עם משפחתי לטבורו של הירח (מקסיקו) לשליחות דיפלומטית כנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה.

שמי ליאור יפה, נעים להכיר, אני בעל תואר ראשון במשפטים ומדע המדינה מאוניברסטית ת”א ואוניברסיטת פלורידה, ותואר מוסמך מחקרי במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית. טרם התחלתי שליחותי במקסיקו, עבדתי מספר שנים במגזר הציבורי כמתמחה במשפטים, כעורך דין, וכן עם סיום קורס הצוערים במשרד הכלכלה והתעשייה, כצוער במטה לקידום השקעות זרות (Invest in Israel) ובמחלקת ארגון הסחר העולמי באגף מדיניות והסכמי סחר. קודם לכניסתי לשירות הציבורי, הייתי שותף למספר מיזמים בתחום המובייל.

אין ספק כי בעולם של תזמון, הקורונה תפסה את מקסיקו – מדינה עם כמעט 129 מליון איש והכלכלה ה-15 בעולם – בנקודה מעט בעייתית. כניסתה למשבר החלה עוד קודם לכן, עם ירידה קבועה ב-GDP במהלך הרבעון הראשון של 2020, ובמהלכו, ככל שמספר החולים הלך והאמיר, (כשנכון לשורות אלה ישנם מעל 676 אלף נדבקים ומעל 70 אלף מקרי מוות כתוצאה מהוירס) הצפי להצתמצמות הכלכלית מתמשך. הפגיעה המשמעותית שמקסיקו חווה עם התפרצות הקורונה הנה בתחומי התיירות, פנאי, תעופה ומסחר.

עם זאת, עם משבר מגיעות גם הזדמנויות.

תפקיד הנספחות הכלכלית במקסיקו הוא ליצור הזדמנויות אלו ולקדם את היחסים הכלכליים בין ישראל למקסיקו על ידי יצירת חיבורים ושיתופי פעולה בין הקהילות העסקיות.

החל מעידוד וגיוון הייצוא של החברות הישראליות, דרך מציאת משקיעים פוטנציאליים בתחומים הרלוונטיים וכן טיפוח הזדמנויות לשיתופי פעולה במחקר ופיתוח (R&D) ועד עבודה מול מוסדות הממשל המקומי.

בתפקידי אחליף את אוריאל רביב, ששירת כנספח הכלכלי במקסיקו במשך ארבעת השנים האחרונות. זו הזדמנות לומר לו תודה על תרומתו הרבה לפיתוח וקידום היחסים בין ישראל למקסיקו.

ניתן לפנות אליי, או לאחד מאנשי צוות הנספחות הכלכלית במקסיקו, איימה ודבורה, בכל שאלה או בקשה באמצעות מערכת ה-ERM  Export Request Management, במייל, ולעקוב אחר פעילותיה השונות של הנספחות באתר האינטרנט של הנספחות, באמצעות לינקדין, וכן בבלוג מינהל סחר חוץ.

נשמח לסייע ביצירת חיבורים עסקיים איכותיים, טיפים עבור כניסה לשוק וכן להשיא ערך בעקבות ניסיון שנצבר במגוון רחב של סקטורים בשוק המקסיקני.

צור קשר עם:

ליאור יפה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל