גרוש לבן ליום שחור-האם היום השחור הגיע לצ’ילה?

רבים מכירים את צ’ילה בישראל בגלל שני נושאים: הטיולים והפנסיה. המודל הצ’ילאני הפך לנושא קבוע לפני כמה שנים כאשר הוטמע בחלקו בשיטה הישראלית שהמליץ משרד האוצר. אך המודל המוכר בארץ לא רק שונה ממה שבפועל קורה בצ’ילה אלא שהוא היום נמצא במחלוקת משמעותית במדינת המוצא שלו- צ’ילה.

לפני כשלושה עשורים שינתה צ’ילה את מערך הפנסיות שלה לאחר שהבינה כי האזרחים יתקשו לקבל את הכסף אותו הם הפרישו ובנוסף משיכת הכספים תביא את המדינה לקריסה כלכלית. המדינה העבירה את האחריות על כספי הפרישה לאזרחים ובאמצעות כך, כל עובד יהיה אחראי לגורלו בצורה שתבטיח לו קיום פיננסי גם לאחר גיל הפרישה.  החוק הצ’ילני מחייב את המעביד להפריש לעובד 10% מהשכר לקרן הפנסיה שתנוהל על ידי חברות השקעות פרטיות עם אפשרות של העובד להפריש בעצמו עוד 10%. חברות ההשקעות מתנהלות תחת רגולציה שמפקחת עליהם שהם מנהלים את פיזור הסיכון בצורה נכונה והאזרחים ירוויחו מהריביות של ההשקעות. על מנת לשלוט בסיכונים, חשבונות הפנסיה מנותקים מהחברות עצמן, כך שבמידה והחברה קורסת החשבון נשאר עדיין זמין ותחת שליטתו של בעל החשבון. עוגן נוסף שיש במערכת הפנסיה הצ’ילנית הוא התאמת גיל העובד לבין רמת הסיכון בתיק ההשקעות שלו, כך שככל שגיל העובד עולה כך רמת הסיכון יורדת. זהו החלק אותו לקח משרד האוצר שלנו והטמיע כברירת מחדל.

עם זאת, למודל זה ישנן בעיות. ישנם עובדים עצמאיים אשר אינם מחוייבים להפריש  לעצמם פנסיה. ישנן נשים אשר נשארו בבית לטיפול במשפחה וגם הן לא הפרישו פנסיה.  כל אותם אנשים אשר לא מפרשים לפנסיה, חיים על חשבון המדינה בכך שהיא משלמת להם קצבת פנסיה קטנה. כמו כן, מחסור בידע פיננסי של האזרחים מונע מהם להשקיע נכון ולהפסיד כסף רב.

צ’ילה היא אחת המדינות שנפגעו הכי קשה ממשבר הקורונה וכיום במקום השישי לנדבקים לנפש. בשל החרפת המצב בצ’ילה עקב משבר הקורונה ובכך שהמדינה נמצאת בסגר כמעט חמישה חודשים, עברה השבוע הצבעה בקונגרס לאשר לאזרחים למשוך עד 10% מכספי הפנסיה שלהם לשימוש מיידי. הצעה זו הובאה על מנת להקל על האזרחים מהמעמד הבינוני נמוך. כלכלנים הזהירו את הממשלה שבמידה והאישור יעבור, הבורסה עלולה להגיב בירידות חדות וכן, לצמצם את תשלומי הפנסיה העתידיים של האזרחים. הצעה זו צריכה לעבור את אישור הסנאט הצ’ילני. במידה והצעה זו תעבור יורשו הצ’ילנים לפדות מחשבונם עד כ- 4,300,000 פסו (5,400 דולר). במקרה שה10% הוא פחות ממה שיש לאזרח בחשבון הוא יוכל למשוך את כל הסכום הקיים.

ה-AFP הצ’ילנית נחשבת לאחת ממערכות הפנסיה הגדולות באמריקה הלטינית. בנוסף, הצעת החוק מורה להקים קרן פנסיה שתמומן על ידי הממשלה ועל ידי מעסיקים על מנת לפצות על הפיחות במערכת הפיננסית העכשווית. זהו שינוי דרסטי במדיניות הממשלה הימנית בעת משבר חריף. מצד אחד הרצון לסייע לשכבות החלשות כמה שיותר במדינה שנמצאת בסגר כבר שבועות רבים אך מצד שני על חשבון העתיד של החוסכים הצ’ילניים. נמתין לראות מה יהיו תוצאות ההחלטה אך כיום הדבר בעיקר גורם למודעות פיננסית גבוהה יותר של חלקים באוכלוסייה שלא היו מודעים לנושא.

הפוסט נכתב בסיוע יערה שור

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל