קולומביה – סטטוס קורונה והמצב הכלכלי העדכני

בעוד שמרבית מדינות העולם נחלצות מהגל הראשון של מגפת הקורונה ונערכות לקראת העתיד לבוא תוך שהן משקמות את חיי המסחר והכלכלה – מדינות דרום אמריקה, וקולומביה ביניהן, טרם סיימו את ההתמודדות עם הגל הראשון של מגפת הקורונה. על אף שמוקד המגפה בדרום אמריקה נמצא בברזיל (שהינה כעת המדינה השנייה במספר הנדבקים האבסולוטי בעולם, אחרי ארה”ב), גם בקולומביה המצב בעייתי, ועקומת הנדבקים נמצאת במגמת עלייה תלולה. במהלך השבוע האחרון – בכל יום נוספו למעלה מ-1,000 חולי קורונה מאומתים במדינה, כאשר מוקד ההדבקה מצוי בערים הגדולות ובראשן הבירה בוגוטה.

בנוסף, באזורים מסוימים במדינה, למשל במחוז האמזונס של קולומביה (הגובל בברזיל ובפרו) מערכת הבריאות, שאינה ערוכה למספר גדול של חולים, הגיעה למעשה לקריסה, ובמהלך השבועות האחרונים מוטסים חולים ממחוז זה (שבירתו לטיסיה) לבתי חולים באזורים אחרים במדינה. עקב התפשטות המגפה במחוז זה, הוכרז על בידוד המחוז משאר חלקי המדינה והתנועה אל המחוז וממנו (למעט פינוי רפואי) נאסרה.

בבוגוטה עצמה זוהו מספר מוקדי התפשטות של מגפת הקורונה , לרבות רובע קנדי (Kennedy, המונה למעלה ממיליון תושבים), והשכונות Soacha ו-Engativa. באזורים שזוהו כמוקדי הדבקה הוחל סגר מלא הנאכף על ידי כוחות משטרה וצבא. בדרום העיר בוגוטה תפוסת המיטות בבתי החולים הינה כמעט מלאה, וברוב חלקי העיר האחרים עומדת התפוסה של מיטות האשפוז (וכן של מכונות ההנשמה) על כ-80%. מכונות הנשמה ממספר מדינות בעולם, אשר נרכשו על ידי קולומביה, טרם הגיעו למדינה.

באופן כללי, הסגר במדינה הינו בתוקף נכון לעת עתה עד ל-30 ביוני 2020. על אף זאת, החל מה-1 ביוני חלק מהסמכויות לקביעת הוראות הסגר – הואצלו לשלטון המקומי. בפועל, בבוגוטה הוראות הסגר שהיו בתוקף מזה כחודשיים נותרו ללא שינוי לפחות עד ל-15 ביוני. באזורים אחרים במדינה הותרה פתיחה חלקית וניסיונית של חיי המסחר, תחת הגבלות סניטריות קפדניות.

בכלל המדינה, מלבד באזורי הבידוד הפרטניים, ממשיכה הפתיחה ההדרגתית (והחלקית) של הכלכלה, בדגש על מפעלי הייצור ואתרי הבנייה. פתיחה מחודשת של כל אתר מותנית באישור סניטרי פרטני (אשר ניתן ככלל על ידי הרשות המקומית), הכולל פרוטוקולים לצמצום המגע החברתי בין העובדים ובינם לבין גורמים חיצוניים (כגון ספקים), בדיקת סימפטומים (חום גוף ותשאול לגבי סימפטומים נוספים), הצטיידות בחומרי חיטוי והתמגנות העובדים באמצעות ציוד מיגון אישי. במרבית אתרי הייצור הותרה חזרה של כרבע מכוח העבודה. הגבלות מחמירות פחות חלות לגבי הסקטורים החיוניים כגון כרייה, גז ונפט, חקלאות ומזון (והשרשרת הלוגיסטית), סקטור הבריאות, רשתות השיווק ובתי המרקחת.

על אף שרשימת הסקטורים המוחרגים ממדיניות הסגר מאז תחילתה הבטיחה את רציפות היצוא לגבי כשלושת רבעי מהיצוא הקולומביאני, היצוא מקולומביה בחודש אפריל 2020 עמד על פחות מ- 50% מהיצוא באפריל 2019 (בערכים דולריים). רוב ההשפעה נובעת מהצניחה במחירי הנפט. ההשפעה על הכלכלה הקולומביאנית תלויה בהקשר זה באורך המשבר ובמחירי הנפט במהלך החודשים הבאים.

בנוסף, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של קולומביה פרסמה את נתוני האבטלה של קולומביה נכון לסוף חודש אפריל – 19.6% אבטלה. מדובר בעלייה בשיעור האבטלה של כ-9% בתוך חודש. על אף שורה של צעדים לתמיכה במשפחות הנמצאות בעשירוני ההכנסה הנמוכים (כגון סבסוד חשבונות המים, הטלפון הסלולרי, החזרי מס ועוד) – ההשפעה על השכבות החלשות בקולומביה הינה קשה. 

ההשפעה חמורה במיוחד באזורי הספר של קולומביה, אשר עודם מתאוששים מעשרות שנים של סכסוך מזוין בין הממשלה לבין ארגוני המורדים (אשר הסתיים בהסכם שלום בין ממשלת קולומביה לבין ארגון ה-FARC לפני מספר שנים). כמו כן, אזורי החוף של קולומביה, אשר חלק נכבד מהכנסתם מתבססת על תעשיית התיירות, ספגו מהלומה כלכלית קשה. העיר קרטחנה למשל, אשר היוותה עד לתחילת משבר הקורונה מוקד לתיירות מקומית ובינלאומית, ומרכז לכנסים ולירידים גדולים – איבדה בחודשים האחרונים חלק משמעותי מהכנסתה לאור הפסקה מוחלטת של תנועת התיירות בקולומביה וסגירת גבולות המדינה באופן כמעט מוחלט (מלבד עבור מקרים הומניטריים וחריגים).

על אף האמור, ההזדמנויות הכלכליות עבור חברות ישראליות, למרות האתגרים, לא פסקו. הסקטורים המוחרגים מהסגר, לרבות תעשיית החקלאות והמזון, הנפט והגז, הלוגיסטיקה, הכרייה, וכן סקטור התקשורת – ממשיכים לעבוד כרגיל, והנספחות הכלכלית בבוגוטה ממשיכה לעסוק בחיבורים עסקיים לאור ההזדמנויות הקיימות.

בתעשיית המזון נרשמה אף עלייה בביקושים העולמיים, בעיקר לגבי מוצרי יסוד. קולומביה, כמדינה חקלאית וכיצואנית משמעותית של תוצרת חקלאית טרייה ומעובדת, ומוצרי מזון, נהנית מעלייה זו. כמו כן סקטור ה-HLS מרכז עניין בקרב חברות ישראליות בימים אלה.

בעת זו, כמו תמיד, מהווה הנספחות הכלכלית מקור למידע ולחיבורים עסקיים עבור החברות הישראליות הפועלות בקולומביה או המעוניינות להתחיל לפעול בה. חברות ישראליות מכל תחום מוזמנות לפנות אלינו ולקבל תמיכה מצוות הנספחות עבור פעילות בשוק הקולומביאני 

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל