כיצד ענקיות הטק בסיליקון ואלי לוקחות חלק במהפכת ה COVID-19

אם נשים לרגע בצד את התוצאות המרות והכואבות שהביאה עמה הקורונה וננתח כיצד העולם בו אנו חיים השתנה, נבין כי הקורונה למעשה הקדימה את המהפכה הדיגיטלית בעשור ואם נמקד את הניתוח לעולם הבריאות, הקורונה למעשה שימשה כמאיץ למהפכת הרפואה הדיגיטלית, ומה שהיה אמור לקחת 10 שנים יקרה כנראה בשנה. ומי שנמצאות בחזית המהפכה הזו הן ענקיות הטק היושבות במערב ארה”ב ובראשן: אמזון, גוגל, אפל, מייקרוסופט ופייסבוק.

ענקיות אלו, אשר יש להן את המשאבים הנדרשים, הסיטו מיד את המיקוד לטובת מציאת פתרונות טכנולוגים למגיפה העולמית והבאת חדשנות לקווי החזית. אמזון, אפל וגוגל – חברות שכבר הקימו פעילות בתחום ה Healthcare, מתוך זיהוי ההזדמנויות בשוק ששווה כ 3.5 מיליארד דולר בארה”ב, מיד מיקדו מאמצים במו”פ וחדשנות של טכנולוגיות ושירותים שינצחו במלחמת הקורונה – וכיאה לענקיות טכנולוגיה הן עובדות מהר מאוד.

אפל

בשנים האחרונות, חברת אפל התמקדה בפיתוח אפליקציות שונות בעולם הבריאות, פיתוח שעון עם סנסורים בעלי יכולת ניתור וניתוח של מדדים רפואיים ובמחקר מעמיק בעולמות טיפוליים שונים כגון ה Apple Heart Study.

בתחילת חודש מרץ 2020, אפל משנה כיוון וממקדת מאמצים בחדשנות כמענה למשבר הקורונה. החברה מייצרת שיתוף פעולה עם ה CDC הגוף הפדרלי בארה”ב שאחראי לנהל את מצב החירום הנוכחי, במטרה לפתח אפליקציה וטכנולוגיה לזיהוי וניתוח סימפטומים, שתתבסס על קול, מובייל ו Web. אפל גם חברה לגוגל לטובת פיתוח אפליקציה למעקב וזיהוי חולים חדשים מבוסס Bluetooth, אשר יסייע לממשלות לנהל ולשלוט בהתפשטות הנגיף לאחר שמגבלות הסגר יוסרו והשוק יפתח שוב. פתרון שכבר החל למשוך אש וביקורת, על כך שיהיה קשה להטמיע שימוש באפליקציה בארה”ב, אשר אזרחיה קנאים לפרטיותם וביצוע מעקב אחר אזרחים נתפס בעין שלילית.

בנוסף, אפל הסיטה חלק מקווי הייצור שלה לטובת ייצור ציוד מיגון לצוותים רפואים. אפל דיווחה שהיא מייצרת כ 1 מיליון מגני פנים בשבוע.

Verily וגוגל

Verily הינה זרוע מדעי החיים והבריאות של קבוצת Alphabet וחברת אחות לענקית הטק גוגל. שתי החברות גם הן שחקניות מרכזיות במהפכה הדיגיטלית וממוקדות בפיתוח כלים לצוותי הרפואה לטובת הדרכת חולים וכן ביצוע בדיקה וסינון של חולים מרחוק, בין היתר ע”י פיתוח צ’טבוטים להטמעה באתרים של בתי החולים.

גוגל גם השיקה dashboards שנותנים חיווי ברמת County על ניידות של התושבים. דוחות אלו נותנים חיווי על רמת הבטיחות של התושבים ומידת ההישמעות שלהם למגבלות התנועה והסגר.

אמזון

אמזון גם היא שחקנית מרכזית בעולם הבריאות, עוד לפני תקופת הקורונה. אמזון פעלה ועדיין פועלת להקמת מערכת בריאות שלמה הוליסטית עבור העובדים שלה ובכך לשמש גם כמבטחת שלהם וגם כ Healthcare provider וזאת במטרה לתת להם שירותי בריאות איכותיים בעלויות נמוכות.

במסגרת אתגרי הקורונה, אמזון השיקה פיטצ’רים חדשים לאלקסה ופיתחה טכנולוגיה למדידת סימפטומים. בנוסף שירותי ה AWS של אמזון בנו מאגר ידע אשר לוקח ואוגר נתונים רבים: ממספר חולים מאומתים, מספר מיטות פנויות בבתי חולים, מחקרים שונים שנעשו על הנגיף, נכון להיום יש במאגר למעלה מ 45 אלף מחקרים אשר מתורגמים ע”י כלי ניתוח שפה רפואית שפיתחה אמזון ועוד.

לסיכום

הקורונה הצליחה להאיץ את מהפכת הרפואה הדיגיטלית ולהקדימה בעשור. דרך אחת למדוד טרנדים ולהבין לאן הרוח נושבת היא להתבונן באופן בו החברות הגדולות בעולם קוראות את המפה ומגיבות לה. אין ספק כי אנו בתחילתה של מהפכה וכי ענקיות הטק אינן מחכות לה אלא דואגות להוביל אותה. מערכת הבריאות דוהרת קדימה לעידן חדש בו מוטמעות טכנולגיות דיגיטליות בניתור, אבחון, זיהוי מוקדם, טיפול מרחוק, בפרוטוקולים שונים ועוד, זו העת עבור חברות בריאות דיגיטלית ישראליות לזהות את הצרכים וההזדמנויות בשוק ולפעול בהתאם.

הנספחות הכלכלית בסן פרנסיסקו, תשמח לקחת חלק אקטיבי בתהליך זה ולסייע לחברות מתאימות בחדירה ופעילות בשוק.

צור קשר עם:

מורן זילברשטיין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל