המטבע הברזילאי מאבד מערכו

כלכלת ברזיל החלה את הרבעון הראשון לשנת 2020 כשכל התחזיות צופות לה צמיחה משמעותית.  תחזיות אלו נמחקו עם הופעתו של משבר הקורונה אשר בין היתר הוביל לפיחות (נוסף) בלתי יזום של שער המטבע המקומי – הריאל הברזילאי.

חרף מאמציו של הבנק המרכזי של ברזיל (Banco Central Do Brazil) לייצוב שוק המט”ח, מאז פריצת נגיף הקורונה בברזיל (25/02), פחת הריאל ביותר מ-25% וקובע שיאים חדשים מדי יום ביחס ההמרה לדולר האמריקאי. אם בתחילת השנה עמד שער ההמרה ריאל-דולר על כ- 1:3.9, נכון למועד כתיבת שורות אלו הוא עומד על כ- 1:5.6.

השינויים בערך הריאל ביחס לדולר אמריקאי החל מינואר 2020. (גרף: currenxy.com)

הסבר אפשרי לכך הינו שילוב של חוסר אמון מצד משקיעים יחד עם ירידות שערים חדות בשוק ההון ושער ריבית נמוך, המעודדים יותר ויותר משקיעים לנוע לעבר שוק המט”ח. 

ברזיל כיעד מועדף

על חוסנה של כלכלת ברזיל ניתן ללמוד מדו”ח שפורסם על ידי כלכלני דן אנד ברדסטריט לפיו נתפסת ברזיל, אשר מדורגת ככלכלה התשיעית בעולם, כבעלת יכולת ממשית להחליף את סין במספר תעשיות ביניהן: ציוד חשמלי, מכונות, צעצועים, ציוד ספורט, ציוד רפואי, תעשיית הפלסטיק והטקסטיל.

בעיטות של פיחות מתמשך במטבע, הופך הייצור המקומי לאטרקטיבי יותר בעוד הייבוא נעשה פחות כדאי. תמונת מצב זו יוצרת חלון הזדמנויות עבור חברות המעוניינות להקטין את התלות בייצור הסיני  ולגוון את מקורות הייצור שלהן. 

בימים אלו, תכנית ה- ScaleUp inBrazil, פותחת מחזור חדש. התכנית, יוזמה של הנספחות המסחרית בסאו פאולו, מספקת לחברות נגישות למשאבים, ידע וקשרים לביסוס ובחינת המוצר שלהם לקראת הקמת פעילות בברזיל.

אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לטובת קבלת פרטים נוספים בכתובת saopaulo@israeltrade.gov.il.

תודה מיוחדת לאריאל קרליק, צוער בקורס הצוערים של מנהל סחר חוץ, העומד מאחורי פוסט זה.

צור קשר עם:

צחי רייך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל