” העץ הנדיב”- סקטור העץ בצ’ילה וההזדמנויות לייצואן הישראלי

סקטור העץ בצ’ילה הוא בין המובילים בעולם והשלישי בחשיבותו לכלכלת המדינה, מציע הזדמנויות משמעותיות לייצואן הישראלי, בתחום המים , “ביטחון המולדת” והאגרו- טק.

סקטור העץ בצ’ילה הוא בין המובילים בעולם והשלישי בחשיבותו לכלכלת המדינה. נכון לשנת 2016, סקטור זה מהווה 2.1% מהתמ”ג (GDP) של צ’ילה.הענף מספק פרנסה למעלה מ- 1.3% מכוח העבודה במדינה.

סקטור העץ הוא הענף השני בגודלו בהכנסות מייצוא במדינה ומהווה 9.1% מהייצוא של מדינת צ’ילה נכון לשנת 2018, המשקף סך של 6.83 מיליארד דולר (USD).

יערות נטועים מהווים 2.3 מיליון דונם משטח המדינה, לעומת 14.6 מיליון דונם משטח המדינה המכוסה ביערות טבעיים. עם זאת, יערות נטועים בלבד הם הבסיס לרוב רובו של העץ המופק בצ’ילה. תוצרי העץ משמשים לארבעה ענפים עיקריים: עיסת עץ, עץ גולמי, שבבי עץ ולוחות עץ.

סקטור היערות  הוא ריכוזי באופן יחסי ונשלט ברובו על ידי שתי חברות משמעותיות Arauco  ו-  CMPCובמידה פחותה .Masisa מוערך כי שתי החברות הגדולות, Arauco ו- CMPC, מחזיקות למעלה ממחצית מהיערות הנטועים במדינה, המורכבים ברובם מזן של עץ אורן וזנים של עצי אקליפטוס. כמו כן, Arauco ו- CMPC, אחראיות לכ- 75% מהייצוא של תוצרי העץ בצ’ילה.

 CMPC, משמשת כחברת אחזקות ופועלת בארבעה תחומים מרכזיים: יערנות, עיסת עץ, נייר ומוצריו ונייר טישו. לחברה לקוחות ב- 41 מדינות ברחבי העולם. Arauco פועלת בעיקר בתחום עיסת עץ, עץ תעשייתי ויערנות. מלבד זאת, החברה מייצרת אנרגיה נקייה ומתחדשת להפעלת רבים מהמתקנים שלה, כאשר העודפים מעוברים לרשת החשמל. ל- Arauco לקוחות במעל 71 מדינות.

MASISA היא חברה לייצור מוצרי עץ, לרבות עץ מלא, מוצרי סיבית, לוחות ועוד, המיועדים בעיקר לריהוט ולאדריכלות פנים. לחברה מפעלים במדינות נוספות באמריקה הלטינית ובארה”ב.

לענף משמעותי זה, מספר אתגרים אשר יכולים להוות הזדמנות לייצואן הישראלי.

אחד האתגרים המשמעותיים הוא טיפול בשפכים. שפכים הנוצרים בתהליך ייצור עיסת עץ נחשבים מזהמים ועלולים להרעיל מקורות מים. דוגמה בולטת לכך הוא מקרה של מוות של אלפי ברבורים שחורי צוואר בשנת 2004, כתוצאה מפגיעה של שפכים בצמחים המהווים מזון עיקרי לציפורים אלו. אתגר זה יכול להוות הזדמנות לחברות ישראליות בתחום המים (Water-Tech), להשתלב בשוק המקומי. העובדה שהשוק נשלט בידי שני ענקים ברורים יכולה לאפשר גישה נוחה יחסית לפלחים משמעותיים של השוק עם פתרונות לבעיות נקודתיות שמפריעות לניהול התקין של שרשרת האספקה.

כמו כן, אתגר נוסף עימו מתמודדות רשויות וחברות פרטיות בתחום הוא התגוננות מפני שריפות, אשר פעמים מוצתות בצורה טבעית ולעיתים נגרמות בעקבות פעילות געשית. רק בשנת 2017, אירעה אחת השריפות הקשות בתולדות צ’ילה, אשר שרפה למעלה מ- 40,000 דונמים של יער ופגעה ביישובי מגורים. אתגר זה יכול להוות הזדמנות לחברות ישראליות הפועלות לפיתוח אמצעים לאיתור שריפות ולהתגוננות מפני שריפות, להשתלב בשוק המקומי. כבר כיום ישנן מספר חברות ישרלאיות הפעילות בתחום אך פיתוחים חדשים בתחום מתקבלים בברכה ובעניין רב.

התפתחות הסקטור יצרה מתח משמעותי בין חברות העץ הגדולות והממשלה לבין קהילות ילידיות בדרום צ’ילה (קהילת המפוצ’ה). בין הקהילות הילידיות לחברות העץ קיימות מחלוקות מהותיות על זכויות בשטחי יערות, אשר קהילות הילידים טוענות שנלקחו מהן על ידי חברות העץ שלא בצדק. בשנים האחרונות, מחלוקות אלו הובילו לנקיטת אמצעים מחאה אלימים לרבות הצתות וגנבות. לטענת הקהילות הילידים האמצעים החריפו על רקע הזנחה של השלטון. מנגד, הממשל בצ’ילה מתייחס לפעולות אלו כפעולות טרור. החברות מחפשות פתרונות בטחון ואבטחה שבעבר לא התמודדו איתם וגם כאן יש פתח לנסיון הישראלי בתחום.

לסיכום, סקטור העץ בצ’ילה הינו אחד מענפי הכלכלה והייצוא המובילים במדינה ונמצא במגמת צמיחה מתמדת, זאת לצד אתגרים קיימים בתחום איכות סביבה, מים, התמודדות עם שריפות, ביטחון ועוד, המהווים הזדמנות לחברות ישראליות להשתלב בשוק המקומי.

אז אם אתם חברה הפועלת בתחום המים (Water-Tech), HLS, אגרו-טק או כל חברה אחרת שרלוונטית לתחום, אנחנו מזמינים אותכם לפנות אלינו ונשמח לסייע! 

הפוסט נכתב בסיוע ירדן יפתח  

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל