קולומביה בצל משבר הקורונה

פתרונות לכליאה ביתית ולעדכון טכנולוגי של בתי הסוהר בקולומביה בצל משבר הקורונה

מערכת הכליאה בקולומביה כוללת לצד בתי הסוהר ה”רגילים” גם חלופות כגון הגבלת תנועה בחווה (עבור חיילי גרילה לשעבר שלא היו מעורבים בפשיעה חמורה). על אף החלופות, כמה מבתי הסוהר בקולומביה הינם מהצפופים ביבשת, ובחלקם תפוסת האסירים עומדת על 150%. למעשה, ב-15 השנים האחרונות – מספר האסירים בקולומביה הוכפל, בעוד שקצב הרחבת מתקני הכליאה לא הדביק את הגידול במספר האסירים. 

מספר תהליכים ברמה הלאומית, ביניהם הגברת האכיפה על קרטלי הסמים והשבתת פעילות הגדולים שבהם, הבאתם לדין של חברים בארגוני מורדים, תהליך השלום עם ארגון המורדים FARC (במהלכו הובאו לדין חברי ארגוני גרילה שביצעו פשעים חמורים), וכמו כן גלי הגירה של אוכלוסייה נזקקת ממדינות שכנות – תרמו להגדלת מספר האסירים וליצירת צפיפות רבה בחלק מבתי הסוהר. 

על רקע משבר הקורונה אשר צבר תאוצה בשבועות האחרונים בקולומביה, התעוררה תסיסה בקרב האסירים בנוגע לצפיפות הכליאה, ובהמשך לכך פרצו מהומות בבתי סוהר ברחבי קולומביה. במהומות החמורות ביותר, אשר התרחשו לפני 9 ימים, נרשמו התפרעויות חסרות תקדים של אסירים, ניסיונות בריחה המוניים, והשחתת מתקני הכליאה. 

במהומות שהתרחשו בשבועיים האחרונים ב-12 בתי סוהר בקולומביה נהרגו 23 אסירים, ונפצעו למעלה מ-80 אסירים ו-10 סוהרים. המהומות בחלק מבתי הסוהר צולמו בשידור חי על ידי האסירים, וסרטוני וידאו המתעדים את ההתפרעויות פתחו את מהדורות החדשות במדינה. בהמשך להתפרעויות החמורות הכריזה שרת המשפטים הקולומביאנית ביחד עם מנהל ארגון הכליאה הקולומביאני (INPEC) על מצב חירום בבתי הסוהר. 

לאור האמור, נשקלים כעת פתרונות אשר נועדו מחד להקל על הצפיפות בבתי הסוהר, ומאידך להדק את הפיקוח על האסירים באמצעים טכנולוגיים. 

במישור ההקלה על צפיפות הכליאה, שוקלים כעת להורות על מעבר של אסירים מבוגרים (בני 60 או 65 ומעלה) אשר נכלאו למספר שנים שייקבע, וכמו כן אסירות אימהות – לכליאה ביתית, תוך שימוש באמצעי פיקוח טכנולוגיים. לצורך כך נדרשים פתרונות לכליאה ביתית ולפיקוח על אסירים מרחוק. ככל שיוחלט על צעדים כאלה, יהיה עליהם לעבור תהליך אישור רשמי על ידי הגורמים המוסמכים במדינה.  

לצד הרצון להקל על הצפיפות בבתי הסוהר, ישנו עניין רב בקולומביה בפתרונות לייעול הכליאה ושילוב טכנולוגיות אשר יסייעו למנוע התפרעויות אלימות, לרבות לאיתור טלפונים ניידים בקרב האסירים, שיבוש האות הסלולרי בתאים, AI, חיישנים ותוכנה לניהול יישומים אלה. 

אנו מזמינים חברות ישראליות אשר מציעות פתרונות מסוגים אלה ליצור קשר עם הנספחות הכלכלית בקולומביה.

צור קשר עם:

ניר אדם סלע

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל