ברזיל מסכמת שנה עם השלטון החדש

לפני כחודש חתם שלטון הימין בברזיל את השנה הראשונה שלו מאז הפתיע הנשיא בולסונארו את כולם בניצחון גורף בסיבוב השני של הבחירות. נצחונו של בולסונארו, נציג הימין הקיצוני, הגיע לאחר מעל לעשור של שלטון הסוציאליסטים בברזיל, נשיאים התחלפו אך מפלגת השלטון הייתה ונשארה PT עד להגעתו של הנשיא הנוכחי. סיום השלטון של הסוציאליסטים הגיע אחרי חשיפת פרשת שחיתות בממדי ענק של השלטונות שהביאה למשבר כלכלי קשה אותו כינה הנשיא בולסונארו “המשבר החמור ביותר בתולדותיה של ברזיל”. בולסונארו הבטיח להביא לשינוי שיגיע לכל היבטי החברה, הכלכלה, ההתנהלות הממסדית והצבא. כעת, שמסתיימת שנתו הראשונה נבחן האם וכיצד החל ליישם את ההבטחות שהביאו לבחירתו.

אחד היעדים החשובים ביותר של הנשיא הייתה להביא לשיפור הכלכלה בברזיל שהייתה בשפל קשה. לשם כך הוא גייס את מר פאולו גדס כשר הכלכלה, איש מוכשר לרוב הדעות שהביא להרבה תקווה גם בקרב מתנגדי הנשיא. כדי להביא לשינוי מהותי בכלכלה מורכבת כמו ברזיל ברור היה כי נדרש להנהיג רפורמות שלא נראו כמותם בעבר, משימה מושלמת לנשיא הנוכחי שידוע בשפתו ודרכו הישירה והלא פוליטיקלי-קורט כך שזכה לכינוי ‘טראמפ הברזילאי’.

הרפורמה הראשונה ובין החשובות ביותר שהצליח הנשיא להעביר היא בתחום הפנסיה, שהייתה לאחת הסיבות לגרעון הממשלתי. בברזיל עמד גיל הפרישה על 55 לנשים ו-60 לגברים, החוק הביא להעלאת גיל הפרישה (60 ו-62 בהתאמה) ובכך לחסכון של כמעט 200 מיליארד דולר בעשור.

הנשיא הבטיח לעם הברזילאי למגר את השחיתות. אחרי חשיפת הענק בשנים 2014-2016 ששמה על המוקד בעלי תפקידים בכל רמות השלטון במדינה. הנשיא, שתדמיתו נקייה, הבטיח להביא לשינוי שימנע עוד שחיתות בעתיד. עם כניסתו לתפקיד הוריד את מספר המשרדים הממשלתיים מ- 29 ל-22, הציג התייעלות והביא לכמה מהלכים של הפרטת רשתות לוגיסטיות. לפי נתונים שנת 2019 הייתה שנת התעסוקה הטובה ביותר של ברזיל בשנים האחרונות ונוצרו כמיליון מקומות עבודה חדשים.

לשנת 2020 אנו שומעים על תוכניות נוספות לרפורמות בתחום המס שהנשיא ושר הכלכלה גדס מתכננים להעביר, רפורמה בתחום הטלקומוניקציה, הפרטה של חברות ממשלתיות ששולטות בשוק ובמשאבי טבע ובכך להגדיל את התחרות. שינויים אלה מגיעים יחד עם חתימת הסכם הסחר עם האיחוד האירופי ויכולים להיות השינוי לו ייחלה ברזיל. הכלכלה השמינית בעולם שעד היום גם הייתה בין המבודדות בעולם אולי עתידה לשנות תפיסה ולהיתפס אחרת בעיני מי שמעוניינים להיכנס אליה.  השינויים וההסכמים עתידים להקל על הסחר עם המדינה ולהביא השקעות זרות פיתוח טכנולוגי וחדשנות.

השינויים והרצון להנהיג עוד ועוד הקלות כדי להיות יותר גלובליים מביאים תחזיות של צמיחה כלכלית שלא ראינו כבר כמה שנים בברזיל, על פי משרד הכלכלה הברזילאי התחזית ל-2020 היא שיעור צמיחה של 2%.  

על אף הרפורמות הכלכליות החשובות ומגמת השינוי שמביאה אתה תקווה, לא הכול הלך חלק. לא מעט הבטחות שהנשיא לא הצליח או טרם הצליח להעביר. חוק החזקת הנשק להגנה עצמית שלא הצליח לעבור את הקונגרס מצטרף לכך משבר השריפות ביערות האמזונס שהביא לקמפיין שלילי בכל העולם נגד הנשיא, נאומים עם אמירות גזעניות נגד מיעוטים והתבטאויות שחלק מהבוחרים לא יכולים לשכוח לו עוד מימי הקמפיין.

ועדיין יש מקום לאופטימיות, הנשיא עשה שינויים שמשפיעים על הכיס של האזרח הקטן והתחושה הכללית היא שישנה התעוררות של השוק מהמשבר והזהירות שהייתה בשנים האחרונות.

איך זה עוזר לנו הישראלים?

הנשיא בולסונארו ידוע בגישתו החיובית לישראל, ואף ציין בכמה במות את הערצתו למדינה הקטנה במזרח התיכון. עידודו של הנשיא לשתף פעולה עם ישראל וללמוד ממנה מביא לפתחנו לא מעט הזדמנויות עסקיות. ישנה יותר פתיחות לשמוע על ישראל, שמה של ישראל בברזיל כבר הולך לפניה וכבר אין צורך לספר כמה יש לנו פוטנציאל לשת”פ טכנולוגי ועסקי.

אנו קוראים לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הברזילאי ורואות בו פוטנציאל, לפנות אלינו ונשמח לסייע לכן!

צור קשר עם:

טלי סגל- אורדנטליך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל