אנרגיה מתחדשת בפרו: האם הפוטנציאל העסקי מתחיל להתקרב לפוטנציאל הטבעי?

תחום האנרגיה המתחדשת אינו נחשב עד היום לאחד מהתחומים בהם מצויות הזדמנויות עסקיות רבות לחברות ישראליות בפרו, בצדק ולא בצדק. לא בצדק בשל התנאים הטבעיים הקיימים במדינה, בצדק בשל העצלתיים בהם מתנהל קידום החקיקה וההטעמה של הנושא.

מבחינת התנאים הטבעיים, לפרו יש את כל האפשרויות ליישום מוצלח של אנרגיה מתחדשת משלל סוגים: שמש בכל ימות השנה באזורים רבים של המדינה, במיוחד לאורך אלפי קילומטרים של אזור החוף המדברי וגם באזורים ההרריים ואזורי הג'ונגל השמש זורחת ברוב ימות השנה. באזורים רבים ובמיוחד ברמות הגבוהות באזורים ההרריים מנשבות רוחות חזקות שיכולות לשמש להפקת אנרגיית רוח. ואם עוסקים באנרגיה ממקורות קצת יותר נישתיים – אפילו פרופיל הגלים לחופי פרו נמצא כמתאים במיוחד לייצור חשמל מאנרגיית גלי ים.

מצד שני, למרות שכמו רוב ממשלות העולם, גם ממשלת פרו הציבה יעדים לאומיים של הפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת, יעדים אלה פחות אגרסיביים לא רק מאלה של מדינות מערביות, אלא גם למשל משל שכנותיה מצפון קולומביה ואקוודור: היעד לתקופה הקרובה (3-5 שנים הקרובות) עומד על 5% ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, ולקראת שנת 2030 ישנה שאיפה להגיע ל15%, מה שעדיין נמוך אפילו מהיעד העכשווי של קולומביה, אקוודור וצ'ילה. לכך ניתן להוסיף את העובדה שבאופן מסורתי יעדים לאומיים מסוג זה בפרו נוטים פעמים רבות להישאר על הנייר בלבד, או להידחות למועד מאוחר יותר מהמקורי.

מה שבכל זאת נותן תקווה בהקשר זה הוא הרפורמה בסקטור האנרגיה שמתקדמת בימים אלה במטרה לתקן עיוותים שנוצרו בסקטור זה בנושא התמחור בעיקר, אבל מעוררת דיון ציבורי בנושא האנרגיה המתחדשת כחלק מכך. כמו כן לפני מספר חודשים הרגולטור לנושא האנרגיה, Osinergmin, הסיר חסם שוק משמעותי בנושא הקמת מתקני הפקת אנרגיית רוח – מקור אנרגיה שמסתמן כבעל פוטנציאל גדול במיוחד, לצד הסולרי.

כמה וכמה מהחברות הבינלאומיות הגדולות בסקטור זה נמצאות בפרו: Acciona, Enel Green Power, Engie, Statkraft ועוד. חלקן אף מקימות פרויקטים, הגדולים שבהם הם של שדות פאנלים סולריים בדרום המדינה במחוזות כמו Arequipa ו Moquegua. בסך הכול ישנם כ70 פרויקטים, רובם בתחום הסולרי, הרוח והגאו-תרמי, אשר נמצאים בשלבים שונים החל מבדיקת היתכנות ועד לקבלת היתרי הקמה, בהשקעה כוללת של מעל 4 מיליארד דולר.

האיתותים לגבי הפוטנציאל הגובר בתחום מגיעים גם לפתחה של הנספחות. כמה וכמה גורמים מקומיים פנו אלינו לאחרונה בבקשה להתחבר לחברות ישראליות בנושאים הנוגעים לאנרגיה סולרית, בפרויקטים שכמה מהם בעלי פן חברתי של חיבור לחשמל של קהילות ילידים מבודדות. בעוד לישראל כידוע אין יתרון יחסי בנושא ייצור הפאנלים הסולריים עצמם, הנספחות מנסה לקדם כמענה לפניות אלה חברות ישראליות המפתחות טכנולוגיה הסובבת את הנושא, בנושאים כמו התייעלות אנרגטית, אגירת אנרגיה וכו'.

צורת העבודה המומלצת בפרו כמעט בכל התחומים היא עם שותף מקומי, ותחום האנרגיה המתחדשת אינו יוצא מן הכלל. להיפך: בשל היותו תחום חדש יחסית בזירה, עוד יותר חשוב להיות מצוידים בשותף מקומי חזק. שותף זה יכול להיות חברה מקומית פרואנית או אחת מהחברות-בנות של החברות הבינלאומיות הרבות שהוזכרו קודם.

הנספחות מפתחת קשרים עם החברות המקומיות המדוברות, ותשמח לסייע לפתוח את השוק הפרואני לחברות ישראליות רלבנטיות בתחום חשוב זה.

צור קשר עם:

לאו (אריק) מקוך

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל

השאירו תגובה