פטור ממכרז לחברות ישראליות בפרויקטים חקלאיים של הרשות לפיתוח הכפר (ADR) של קולומביה

לכל נספחות כללית של ישראל בחו”ל, והנספח העומד בראשה, יש ארגז כלים מסוים, בו הוא משתמש על מנת לסייע לחברות ישראליות בכניסה לשווקים עליו הוא אמון. בראייתי, מטרה חשובה בעבודתו של הנספח הכלכלי היא לנסות באופן פעיל ומתמשך להגדיל ולגוון את הכלים באותו ארגז הכלים שניתן לו לטובת החברות הישראליות. ביוזמת הנספחות המסחרית פותח כלי חדש לקולומביה, אשר לא רק מיטיב עם חברות ישראליות ויוצר הזדמנויות עיסקיות, אך גם מביא איתו חיזוק משמעותי למש”ב, סוכנות סיוע החוץ של מדינת ישראל.

ב-8 באוקטובר, שגריר ישראל הנכנס, כריס קנטור, חתם בשם מדינת ישראל על הסכם שת”פ חקלאי בין ישראל וקולומביה, אשר יצר בעצם הסכם G2G בתחום החקלאי בין שתי המדינות, כאשר הרשות לפיתוח הכפר (ADR) מהצד הקולובמיאני נבחרה להוביל מצד ממשלת קולומביה וסוכנות מש”ב בצד הישראלי. הנספחות המסחרית יכולה רק להודות לשגריר ומטה משרד החוץ על ההתגייסות המהירה לתמוך ביוזמה שלנו, אשר פותחת דלת גדולה מאוד בשביל חברות ישראליות להשתלב בפרוייקטי פיתוח בקולומביה.

ה-ADR הינה רשות ממשלתית המדווחת ישירות לנשיא קולומביה ותפקידה כשמה הוא – לפתח את האזור הכפרי של קולומביה על ידי השקעה בפרוייקטים חקלאיים בעיקר, כמנוף לפיתוח המדינה וחיזוק האחיזה הממשלתית באזורים הפחות מפותחים של קולומביה. עבודה מאומצת של הנספחות המסחרית אל מול מנכ”לית ה-ADR, גב’ קלאודיה לופז, לשילובם של טכנולוגיות וניסיון ישראלי בפרוייקטי הרשות, הביא לחיפוש מסגרת הסכמית אשר תקל על חברות ישראליות לקחת חלק ואף להוביל את אותם פרויקטים. ההסכם הרצ”ב הוא תוצאה של מאמץ זה.

מהות ההסכם היא כדלקמן: חברה ישראלית אשר רוצה לקחת חלק בפרויקטים של רשות ה-ADR או להוביל פרויקטים עצמאית במימון הרשות, פונה בסיוע הנספחות המסחרית אל רשות ה-ADR ומציעה לה את מרכולתה. ראו בכירי ה-ADR כי טוב, האחרונים יעבירו מייל לנספחות המסחרית בבקשה לבדוק את עמידתם של החברות בתנאי סף (חברה ישראלית, ניסיון בתחום הפיתוח והחקלאות, אינה מפירת חוק וכדו’) , הנספחות מצידה מעבירה את הבקשה להנהלת מש”ב בישראל. הללו פונים לחברה המתמודדת בארץ, בוחנת וחותמת על הסכם עם החברה הישראלית, אשר מתחייבת מצדה להפריש אחוז קטן מתקציב הפרוייקט לפעילויות מש”ב בקולומביה (הדרכות מקצועיות בתחום החקלאות, השקייה חכמה וכדו’). ברגע שהחברה הישראלית ומש”ב חותמות על הסכם בינהן, מש”ב מעביר לנספחות המסחרית את האור הירוק למנכ”לית ה-ADR, אשר מאפשר לרשות לחתום על הסכם עם החברה הישראלית ללא צורך ביציאה במכרז ממשלתי.

בכתיבת ההסכם, מחוז לה גווחירה, המחוז המדברי של קולומביה הממוקם בצפון המדינה הגובל בונצואלה והים הקאריבי, היה המחוז הראשון שהרשות הייתה רוצה לממש את הסכם זה. מדובר במחוז הסובל ממחסור במים, חקלאות מיושנת ותת-פיתוח. הידע והטכנולוגיה הישראלית בחקלאות מדברית נהנית ממוניטין מצוין ועל כן, הרשות כיוונה בתחילה את ההסכם למימוש לפרוייקטים במחוז זה אך גם במחוזות הסובבים את לה גווחירה, אך אפשרה בסעיף בהסכם לממשו לאורכה ורוחבה של קולומביה, כל עוד הרשות מעורבת בביצוע הפרוייקט.

מדובר בכלי חשוב בארגז הכלים של נספחות הכלכלית בקולומביה, ואנחנו צופים שמדובר בהסכם שיחולל הזדמנות מצוינת לחברות ישראליות להכנס לשוק המקומי.מעוניינים מוזמנים לפנות אלינו דרך האתר.

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל