הירוק חוזר לאופנה

ההזדמנויות בתחום ה Biodegradable Textiles בשוק האמריקאי

מה יותר כיף מלקנות בגדים אופנתיים בזיל הזול? להחליף בגדים בלי לחשוב פעמיים? ולהתחדש בחולצה יפה או בשמלה מחמיאה בכל הזדמנות? ואכן, רשתות האופנה הגדולות עברו בשנים האחרונות למודל של ייצור המוני וזול. כך הן יכולות לשמור על מחירים נמוכים ולעודד את הצרכנים לקנות עוד ועוד. רשתות ענק כמו זארה משחררות לשוק כ-20,000 עיצובים חדשים בשנה וכך מרגילות את הקונים לבדוק כל הזמן מה חדש ומה אופנתי, לצרוך הרבה, וגם לזרוק לא מעט.

יותר מדי בגדים. אין מקום בארון

הבעיה עם מחירם הזול של הבגדים וקלות הקנייה שלהם היא המחיר הסביבתי העצום שאנו משלמים. תעשיית הבגדים היא התעשייה השנייה המזהמת בעולם אחרי תעשיית האנרגיה. היא אחראית לכ-8% מפליטת הפחמן העולמית. כמויות משאבי הטבע הנדרשת לייצור בגדים היא אדירה. בשביל לייצר חולצת כותנה אחת נדרשים לא פחות מ-2,700 ליטרים של מים. ואולי הגרוע מכל, בגדים בייצור מודרני – גם כאלו העשויים מחומריים טבעיים כמו כותנה – כמעט ואינם מתכלים. חלק מהבדים מתפרקים רק לאחר כ-200 שנים. בשנת 2015 הצטברו בארצות הברית כמעט 12 מיליארד טונות של פסולת ביגוד, שהם כ-35 ק"ג לאדם. זו עלייה של 750 אחוזים מאז שנת 1960. יותר מפי 10 מקצב גדילת האוכלוסייה. משבר האקלים והמודעות הגוברת לצורך הדחוף לעבור לייצור וצריכה ירוקים יותר הגיעו גם לתחום הביגוד והאופנה. אחת התנועות שצמחו על רקע זה היא "האופנה האיטית" (Slow Fashion) המעודדת את הצרכנים לקנות בגדים באיכות טובה שיחזיקו זמן רב יותר ולא להחליף אותם במהירות. תנועה זו חברה ליוזמות המעודדות חברות ביגוד להפחית את פליטת הפחמן בתהליך הייצור, לייצר בגדים מחומרים ממוחזרים ולעשות שימוש יעיל יותר במים, אנרגיה וחומרי גלם נוספים. הבעיה עם האופנה האיטית היא שבמקרים רבם הבגדים אכן מחזיקים זמן רב אבל מפחיתים את קצב הייצור של בגדים חדשים.

עדיף קצר מארוך

נראה שהאופנה האחרונה בעולם האופנה היא דווקא להפחית את משך החיים של בגדים. בגדים שייתפרו מחומרים טבעיים המתכלים במהירות עשויים לפתור את בעיית הזיהום ועדיין לאפשר לנו להתחדש ולשנות לוק בתדירות גבוהה. תחום ה- Biodegradable Textiles הוא תחום המתפתח במהירות בעיקר בגלל הדרישה הגבוהה מצד חברות אופנה ורשתות קמעוניות שהפנימו את הצורך לעבור לייצור ירוק וסביבתי. מגוון הטכנולוגיות המשמש לייצור בדים מתכלים הוא מגוון במיוחד. לאחרונה הצליחה חברת MycoWorks לייצר חומר דמוי עור מקליפות של פטריות; ב-Modern Meadow מקדמים טכנולוגיה של הנדסת DNA לצורך ייצור בדים משמרים. חברת ביגוד הספורט Adidas הציגה לאחרונה שמלת טניס העשויה מתאית ומשי סינטטי המתכלה לחלוטין והחברה היפנית Spiber עובדת על טכנולוגיה לפיתוח קורי עכביש סינטטיים. הללו יהיו בעלות תכונות חוזק וקלילות ייחודיים ויאפשרו ייצור של בגדים קלים, חזקים במיוחד ומתכלים במהירות. ואל דאגה, הבגדים לא ייעלמו מהר מדי ובטח לא כשהם על גופינו. היעד הוא היעלמות תוך שנים ספורות, הרבה אחרי שהבגד כבר יימאס עלינו ולא יהיה בשימוש שוטף.

למרות הפריחה של הטכנולוגיות המנסות לספק מענה לשוק הביגוד הסביבתי, יש בו מקום לעוד חדשנות רבה. חלק גדול מהטכנולוגיות בתחום עדיין בשלבי פיתוח ראשוניים. ארה"ב חברות ענק כמו רשת ביגוד הספורט והטיולים Colombia , וחברות כגון Adidas, Nike, Levis, Target ועוד מחפשות אחר פתרונות זולים ויעילים כדי לייצר ביגוד נח, נעים ו – Sustainable.

אנו בנספחות הכלכלית בסן-פרנסיסקו עומדים בקשר עם כמה חברות גדולות הקשובות להצעות טכנולוגיות מישראל. אנחנו מזמינים יזמים ומפתחים ישראלים ליצור אתנו קשר כדי שנוכל יחד לדאוג לעתיד אופנתי וגם ירוק יותר.

צור קשר עם:

מורן זילברשטיין

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל