משבר המים בצ’ילה- האם האבוקדו ייעלם?

ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים הינה בעיה כלל עולמית אשר משפיעה על כדור הארץ במגוון ערוצים- שיטפונות, הוריקנים, סופות שלג ובצורות.

נראה כי אירועי מזג האוויר באים בעוצמות חזקות יותר ויותר וגובות מאיתנו מחיר גבוה. ההתחממות לא פסחה גם על צ’ילה והשנה הייתה שנת הבצורת החמורה ביותר מזה 66 שנה והיא פגעה בכל רחבי המדינה ואף באזור הדרום שנחשב לאזור גשום ביותר ולכן חסין מבצורות. ענף האבוקדו שהיה אחד מקטרי הצמיחה של החקלאות המקומית וזכה ליוקרה מקומית סופג את מלוא הפגיעה מהבצורת וחקלאים רבים שוקלים לעקור מטעים עליהם עמלו שנים רבות.

צ’ילה היא בין 30 המדינות אשר נמצאות בסיכון בעיית המים הכי גבוה והיא מושפעת ישירות משינויי האקלים בגלל אורכה הגאוגרפי.

Chile - Drought

לכן החליט הנשיא פיניירה להקים את ה”מועצה הארצית למים” אשר תהיה ממונה על נושא בעיית המים ופתרונה. נוסף על כך הוא הקצה משאבים בהיקפים של מליארדים בכדי למצוא פתרונות לבעיה.  אחת הבעיות המרכזיות היא שהמים בצ’ילה נמצאים בבעלות פרטית ולא בבעלות המדינה ועל כן הפתרונות צריכים להירכש על ידי חברות וגורמים פרטיים אלו.

מיקומה הגאוגרפי של צ’ילה על הים נותן לה יתרון בהתפלת מי ים לשתייה ואף לחקלאות. מצד שני הטופוגרפיה המקומית המאופיינת ברכסי הרים בצד המזרחי של המדינה מעמיסים עלויות שאיבה משמעותיות על כל פתרון התפלה אפשרי.

בנוסף, בשל אורכה, צפון המדינה הוא מדבר צחיח עם בעיית מים מתמשכת הן בשל הבצורת והן בשל מכרות הנחושת אשר צורכים כמויות גדולות של מים. לעומת זאת בדרום צ’ילה ישנם אגמי מים רבים ובעיית המים כמעט שאינה מורגשת שם. עם זאת הטכנולוגיות שלהם להנגשת מי השתייה ישנות ודורשות עדכון משמעותי.

אחד הצעדים המשמעותיים שהמדינה עשתה הוא פרסום כ-200 פתרונות וצעדים אפשריים נוספים שעומדים על הפרק לשיפור איכות המים לשתייה וחקלאות, לטווח הקצר ולטווח הארוך.

הפתרונות המוצעים הם: מדרכות חדירות מים, מילוי בארות באזורים עירוניים, טעינת אקוויפרים, מפעלי התפלה ופתרונות להולכת מים מדרום המדינה לצפונה,  לאזורים יבשים. בחקלאות ותעשייה – מציאת פתרונות השקיה חסכוניות, גידולים הדורשים פחות מים, שימוש במים אפורים ועוד.

בשל הדמיון בין שתי המדינות המתמודדות עם מצוקת מים ערכנו סבבי פגישות עם גורמי ממשל מקומיים וארציים ולאחרונה אף פגישה עם שר העבודות הציבוריות שהדגיש את  החשש גדול ממשבר המים. השר ציין כי הם פתוחים לרעיונות רבים כדי להטיב עם המצב הקיים ולהתכונן גם לשנים הבאות. מדינת ישראל חווה את משבר המים כבר מספר עשורים והיא יכולה לתרום מניסיונה בתחום. המשק הישראלי מרובה בפתרונות  בתחום והמצויינותץ הטכנולוגית הישראלית עשתה לה שם בשוק המקומי. החל מהסברה לחיסכון במים ממשיך בפתרונות חיסכון במים ועד מפעלי התפלה ממי ים והתפלת מים ביוב.

אנו מתכננים מספר פעילויות בתחומי המים והחקלאות במהלך שנת 2020 בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות ממשל וחברות ומקווים למשוך חברות ישראליות להציע את פתרונותיהן לשחקנים המקומיים.

אנו מזמינים חברות רלוונטיות המחפשות שווקים חדשים או מעוניינות להרחיב פעילות קיימת באזור לפנות אלינו לנספחות המסחרית כדי לקדם את פעילותה או לשלב אותה או את נציגיה בפעילויות המתוכננות בשנה הקרובה.

נכתב על ידי: יערה שור מהמשרד בסנטיאגו

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל