מקסיקו – מכרות

אין זה סוד שלמקסיקו פוטציאל גיאולוגי יוצא דופן בתחום הכרייה, דבר אשר היה ידוע עוד בתקופת האזטקים והעמים הקדומים אשר חיו באזור בתקופה הפרה-היספנית ועסקו בכרייה, אם כי באמצעים פרימטיבים של מתכות שונות.

 

כיום, ענף הכריה במקסיקו נחשב למודרני ונשלט על ידי קבוצות ענק, קבוצות מקסיקניות אך גם קבוצות זרות רבות, ביניהן חברות מקנדה, ארה”ב, ספרד, גרמניה ויפן. למעשה, מבחינת היקף משיכת השקעות זרות (FDI) בתחום הכרייה, מקסיקו מדורגת רביעית בעולם. ענף הכרייה תורם כ-4% מסך התמ”ג של המדינה, ומעסיק באופו ישיר כ-400,000 עובדים ועוד כשני מיליון באופן עקיף.

 

מקסיקו נחשבת למובילה עולמית בכריית כסף, מקום שביעי בכריית נחושת, ומקום שמיני בכריית זהב. ויצוא בענף מסתכם בלמעלה מ-13 מיליארד דולר בשנה.

 

לצד היות הענף מקור חשוב לכלכלה ולפיתוח אזורי, ישנן גם לא מעט רעות חולות שמלוות את הענף מזה שנים רבות, ביניהן הריכוזיות בענף, הכח הרב המרוכז במספר קבוצות מוביל להשפעה פוליטית רבה, לרגולציה נוחה, או היעדר אכיפה מספקת של הרגולציה, וכן לפרשיות שחיתות רבות.

 

במקרים רבים חברות הכרייה גורמות לנזק ישיר לסביבה, למקורות המים, לניצול קהילות מוחלשות ולבטיחות ירודה לעובדים.

ארבע קבוצות מקסקיניות מובילות בענך הכרייה:

Grupo México – קבוצת הכריה הגדולה ביותר במקסיקו והשלישית בגודלה בעולם בכריית נחושת, מעסיקה כ-30,000 עובדים, ומחזיקה גם ברשת מסילות הרכבת הגדולה במקסיקו (שהופרטה) עם למעלה מ-10,000 קילומטרים של מסילות. לקבוצה היסטוריה מצערת של כשלי בטיחות ותאונות עבודה באתרים השונים אותם היא מפעילה, וכן בזיהום מקורות מים, ביניהם נהר Sonora. בשנת  2018, מחירי הנחושת קרסו בכ-20% ומאז לא התאוששו, דבר שפגע מאד בהכנסות הקבוצה.

Grupo Peñoles – קבוצת הכרייה השניה בגודלה במקסיקו עם למעלה מ-9,000 עובדים, כורה זהב, כסף, עופרת ואבץ. חלק מקבוצת BAL, אחת הקבוצות הגדולות במקסיקו. החברה נמצאת בתנופה של השקעות ובמגמה של מעבר לשימוש באנרגיה ממקורות מתחדשים ומגבירה מאמצים לשמירה על איכות הסביבה.

Altos Hornos de México –החברה מחזיקה במכרות להפקת פחם וברזל וכן במפעל הגדול ביותר לייצור פלדה עם יכולת ייצור של 3.5 מיליון טונות בשנה, מעסיקה למעלה מ-22,000 עובדים. בשנה האחרונה, החברה הייתה מעורבת בפרשיית שחיתות גדולה ונמצאת בקשיים.

Fresnillo plc – חברת כרייה המחזיקה במכרות ענק של כסף וזהב ב- Zacatecas, Durango  ו- Sonora. לחברה עוד כ-20 פרוייקטים לאקספלורציה ברחבי המדינה. החברה רשומה בבורסה לני”ע של לונדון והינה חלק מהאינדקס FTSE-100, 100 החברותה הגדולות בבורסה של לונדון.  

על אף שעבודה מול חברות הכרייה הינה מאתגרת מאד, ישנו פוטנציאל רב והזדמנויות לא מועטות לחברות הישראליות, בתחומים הבאים:

 

  1. מערכות טיפול וטיהור במים
  2. מערכות לאיתור גזים
  3. אמצעי בטיחות והגנה לעובדים
  4. ניהול ומעקב ציי משאיות ההובלה
  5. פתרונות אבטחה לאתר ולהובלה

לפרטים נוספים, מוזמנים לפנות אלינו mexico@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

אוריאל רביב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל