מסורת של חדשנות מים בקליפורניה

חדשנות והדאגה לדורות הבאים אפיינו את החיים במדינת קליפורניה הרבה לפני הקמתו של עמק הסיליקון. הערים הגדולות לאורך קו החוף של קליפורניה צמחו במהירות גדולה בראשית המאה העשרים והפכו לצמתי מסחר מרכזיות. המוני אדם החלו לגור בהן ונזקקו לאספקה סדירה של דיור, אמצעי תחבורה, וכמובן מים.

ההתפתחות המהירה של ההתיישבות בדרום קליפורניה אילצה את ראשי הערים ומהנדסים המקומיים לחפש פתרון למצוקת המים שהלכה והחריפה בחבל ארץ יבש ומדברי זה. הפתרון נמצא במרחק יותר מ-250 קילומטרים מזרחה. ב-1923 החליטו המהנדס ויליאם מלהולנד וצוותו לסכור את נהר הקולורדו השופע, שבגבול קליפורניה ואריזונה, ולהוביל את מימיו לאורך מאות קילומטרים של הרים ומדבריות עד לדרום קליפורניה. הארגון שהוקם לצורך זה הוא מחוז המים המטרופוליני של דרום קליפורניה (The Metropolitan Water District) שהוא היום הארגון הגדול ביותר בארצות הברית לטיפול והובלה של מים.

פרויקט הדגל שלו הוא מוביל המים של דרום קולורדו שהעבודות עליו החלו בשנת 1993. היה זה פרויקט עצום שהעסיק יותר מ-30,000 איש במשך 8 שנים. המים נשאבים מאגם הוואסו, מוזרמים מערבה דרך מדבר מואהבי ומועברים דרך מסלול מורכב הכולל שני מאגרי מים, חמש תחנות שאיבה, תעלות באורך 100 ק”מ, מנהרות באורך 148 ק”מ ו-135 ק”מ של צינורות וסיפונים קבורים באדמה. המוביל מספק 1.5 מיליארד מטרים מעוקבים של מים בשנה ליותר מ-19 מיליון איש.

מאז, The Metropolitan Water District בולט כתאגיד מים אקטיבי שלא מפסיק לחפש דרכים לשיפור תהליך ההובלה והטיפול במים, להוזלתו ולשמירה על הסביבה. כדי לעשות זאת מעסיק התאגיד קבוצות גדולות של מדענים העובדים על דרכים לנטר את איכות המים, למנוע זיהומים וסיכונים ביולוגיים, לחזות את השפעות מזג האוויר על מקורות המים, לאתר מקורות נוספים באמצעות טכנולוגיות של איסוף מי גשמים, טיהור והתפלה, וכמובן לחסוך במים בתעשייה ובמגזר הפרטי.

תכניות חדשנות

מתוך מסורת ארוכה של חשיבה קדימה על טובת הדורות הבאים, מחפש התאגיד כבר עכשיו פתרונות לעתיד. הוא פונה לכל יזם וחברה המסוגלים לסייע בפרויקט הענק של אספקת מים נקיים לאוכלוסיית דרום קליפורניה. במסגרת זו, מופעלות כמה תכניות חדשנות המזמינות יזמים ומדענים מכל העולם להציע את הטכנולוגיות שלהם לחברות המים המקומיות. 

  • תכנית Innovative Supplies Funding Program מיועדת ליזמים המפתחים פתרונות טכנולוגיים שיסייעו להתמודד עם אתגרי העתיד בתחום המים. התכנית מציעה מימון לטכנולוגיות בתחומי התפלת מי ים, השבת מי תהום ואגירת מים מסופות ואירועי מזג אוויר פתאומיים.
  • תכנית,Innovative Conservation Program מציעה מימון למחקרים מדעיים בתחומים המסייעים לשימור מים, בעזרת ייעול ניצול מי גשמים, מערכות השקיה מתקדמות, פיתוח סוגי קרקע ייחודיים ועוד אינספור תחומים.

ישראל היא בין המדינות הבולטות בעולם בתחום טכנולוגיית המים. חברות ישראליות רבות מסייעות למדינות אחרות בעולם לטהר, לייצר ולהוביל מים לאזרחיהן. התוכניות של תאגיד המים של דרום קליפורניה הן הזדמנות מעולה לחזק את הקשרים האלו ולהציע טכנולוגיה ישראלית מבטיחה לספק המים הגדול ביותר בארצות הברית, למען הדורות הבאים.

משלחת מים

כדי לעודד את השימוש בטכנולוגיות מים עדכניות בארה”ב ולהגביר את המודעות לניהול מים חכם, נציגות משרד הכלכלה בסן-פרנסיסקו הובילה Road show של טכנולוגיות מים מתקדמות לחוף המערבי. 8 חברות ישראליות המתמחות בפתרונות מים מתקדמים הציגו את הטכנולוגיה שלהן במשך ארבעה ימים בשלוש מדינות שונות: לוס אנג’לס קליפורניה, פניקס אריזונה וסולט לייק סיטי יוטה. האירוע כלל דיונים על המצב במדינות הרלוונטיות, על האתגרים ויעדי הקיימות כמו גם פגישות עסקיות. רשימת האורחים כללה יותר מ-90 חברות ורשויות אמריקאיות, ציבוריות ופרטיות יחד עם מובילי מדיניות ברמה המדינתית והפדרלית ובמסגרת זו התקיימות יותר מ-150 פגישות עסקיות שכבר הובילו לקשרים עסקיים משמעותיים.

למידע נוסף אודות תכניות החדשנות בנושא המים אנא פנו ל Rae Roth המובילה את תחום חדשנות המים בנספחות הכלכלית בסן פרנסיסקו.

צור קשר עם:

מורן זילברשטיין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל