היכונו לביאת האס”ח – הסכם הסחר החופשי בין ישראל וקולומביה כבר במרחק נגיעה

הסכם אזור הסחר החופשי (אס”ח) בין ישראל וקולומביה אשר נחתם בקול תרועה עוד ב-2013 במעמד נשיא קולומביה בביקורו בישראל, אשר טומן בחובו הבטחה לגידול משמעותי בנפח היחסים הכלכליים בין המדינות, כבר כמעט כאן, והמשק הישראלי כבר יכול להתחיל לקחת אותו בחשבון לתוכניותיו ל-2020. בית הדין לחוקה של קולומביה, הערכאה האחרונה בתהליך האשרור של ההסכם בצד הקולומביאני, פסק לאחרונה לטובת אשרור ההסכם ואישר לממשלת קולומביה להעבירו לנשיא המדינה על מנת שיהפוך את ההסכם לחוק בקולומביה. כל אשר נשאר כעת לשני הצדדים לעשות על מנת לסיים את תהליך אשרור האס”ח הוא ללבן מספר המלצות לא מחייבות של בית הדין לחוקה בנוגע למספר נקודות ששני הצדדים צריכים להבהיר על מנת להבין את “כוונת המשורר”‘ מיד לאחר מכן יועבר ההסכם ללשכת נשיא קולומביה לחתימה והפיכתו לחוק.

הסכם האס”ח בין ישראל וקולומביה הינו אחד מהסכמי הסחר המתקדמים עליהם חתמה מדינת ישראל. מעבר להורדת מכסים הדדית בין שתי המדינות על מירב המוצרים הנסחרים בינהם לשיעור 0% באופן מיידי עם כניסת הסכם האס”ח לתוקף והורדה מדורגת על מקצת מן המוצרים שהמדינות רוצות להגן עליהם יותר, הסכם האס”ח כולל פרקים נוספים המסדירים את נושא הסחר בשירותים, הגנה על השקעות, הדדיות ברכש ממשלתי ותעודות יצוא אלקטרוניות. מבין קשת ההסכמים שמדינות חותמות בינהם לשיפור היחסים בינהם, הסכם אס”ח הוא אחד המשמעותיים ביותר ובעלי ההשפעה הרבה ביותר על מערכת היחסים הכלכלית בין המדינות ואנו צופים שיפור גדול בביצועי הסחר בין המדינות בטווח המיידי מיישומו של ההסכם.

בעוד ישראל השלימה את תהליך אשרורו של ההסכם במהירות שיא, תהליך האשרור של ההסכם התעכב עד היום. הסיבה המרכזית לעיכוב היא התור שהיה לפנינו וכניסתו לתוקף של הסכם השלום בין קולומביה וארגון ה-FARC. קולומביה חתמה על 3 הסכמי אס”ח לפני ההסכם עם ישראל; עם האיחוד האירופי, קוריאה וקוסטה ריקה. על פי התהליך הקולומביאני, אשרור ההסכם דורש את אישורן של 3 ערכאות מרכזיות, הקונגרס, הסנאט ובית הדין לחוקה, ודרך עבודת הערכאות הללו היא טיפול לפי התור, תהליך אשרור בכל ערכאה מתחיל רק אם תהליך של ההסכם לפניו הסתיים ולא עבודה במקביל על מספר הסכמים. הסכמי האס”ח עם האיחוד האירופי וקוריאה התקבלו בהתנגדות עזה מצד מספר גורמי כוח בתעשייה המקומית אשר הביא לעיכובים רבים בתהליכי אשרור של הסכמים אלו. התפתחות זו יצרה בעצם “פקק”, ובצר לנו שאנחנו אחרי מדינות אלו. צוות המו”מ הישראלי על הסכם האס”ח צפה התפתחות זו והכניס סעיף בהסכם המאפשר במקרה שאחד הצדדים להסכם סיים את הליך אשרור ההסכם, הצד השני יכול להחיל זמנית את ההסכם בארצו עד להשלמת התהליך הפורמלי. גם צוות המו”מ של האיחוד האירופי הכניס סעיף זה בהסכם שלהם, ובית הדין לחוקה פסק שהסעיף לא חוקתי ופסל אותו באופן גורף. לאחר המתנה ארוכה, תהליכי אשרורם של הסכמי האס”ח האחרים הסתיימו אחרי דיונים סוערים, הפגנות ודיונים מעמיקים בכלי התקשורת שארכו מספר שנים. את הדיונים וההצבעות בקונגרס והסנאט המקומיים הצלחנו במאמצים רבים במהירות רבה לאור התמיכה הרחבה שישראל מקבלת בכל דרג בקולומביה, אך עם אשרורו המוצלח של הסכם האס”ח בבתי הנבחרים וערב מעברו לדיון בבית הדין לחוקה, נפל דבר בקולומביה; הממשלה חתמה על הסכם שלום עם ארגון הגרילה FARC והביאה לסיומו מאבק מזויין של מעל 50 שנה. הסכם השלום והשלכותיו הובאו מיד בפני בית הדין לחוקה לבחינה וזה מבחינתו הקפיא את כל התיקים בטיפולו עד לסיום הטיפול בהסכם השלום. החלטה זו הביאה לדחייה נוספת של מעל שנה שבו למרות שהסכם האס”ח היה הנושא הראשון בלו”ז בית הדין אחרי, התיק הוקפא.

בנוסף, מתנגדי הסכם האס”ח, קבוצה קטנה ומעט קולנית אשר לא מקבלת תשמות לב מהתקשורת או מהקהל הרחב גייסו מספר עורכי דין על מנת למצוא דרכים לעצור את אשרור ההסכם. בעוד שבית הדין לא קיבל אף אחד מטענותיהם, עצם הדיון בהם הביא לדחיות ועיכובים נוספים. אך כאמור כל זאת היסטוריה ואנחנו מצפים בכיליון עינים לחתימת הנשיא על ההסכם וכניסתו המיידית לתוקף.

צור קשר עם:

ארז זיונץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל