“המכרה הדיגיטלי” מגיע לפרו

תעשיית המכרות בהגדרתה הינה תעשייה אשר מגלה פחות גמישות לשינויים וחדשנות לעומת תעשיות כמו קמעונאות ופיננסים, שתי תעשיות אשר נמצאות בחזית הטרנספורמציה הדיגיטלית בפרו, כאשר חברות בתחומים אלה כבר מאמצות במידה רבה פתרונות cloud, רובוטיקה, AI וביג דאטה. אצל חברות הכרייה ההתקדמות איטית הרבה יותר, ובמקרה של AI למשל, נכון להיום אין אף מכרה בפרו אשר אפילו פתח בפיילוט בתחום זה.

אך רוחות של שינוי מתחילות לנשב. החברה הספרדית Indra לקחה תחת חסותה לייעץ ל3 מכרות ראשונים בפרו בתהליך הפיכתם לדיגיטליים עד סוף 2019 . מה שמעלה את השאלה – מה בעצם זה אומר?

ההתחלה היא בחיבור מלא של המכרה לחיישנים המשדרים מידע בreal time על כל מה שקורה (וכורה) במכרה. החיבור לחיישנים של פעילות כה גדולה ומורכבת כמו מכרה הינו אתגר לכשעצמו, אך לא כזה שידרוש ממכרה רציני, ובמיוחד כזה אשר חלק מהציוד שלו כבר מחובר, יותר ממספר שבועות. האתגר והחידוש הגדולים יותר הם עיבוד וניתוח המידע המגיע מהחיישנים.

בנוסף לכל זה, השינוי התרבותי-ארגוני הנדרש ממהלכים כאלה מסתמן כמורכב במיוחד בסקטור המכרות בפרו. מכרה הינו יחידת ארגונית היררכית למדי ובלי הרבה מקום ליצירתיות בקרב ההנהלה בדרגי הביניים, שלא לדבר על העובדים הזוטרים, ולכן השינוי חייב להגיע top down, מהסמכות הבכירה ביותר שצריכה קודם כל להאמין בעצמה בתהליך, ואז בהכרח למנות מנהל בכיר אחר להיות המוציא לפועל של המהלך. ברגע שזוהו צווארי הבקבוק שעליהם יש לתת מענה באמצעים דיגיטליים, התהליך הטכני עצמו יקח בממוצע כ3-4 חודשים, זמן לא רב לכל הדיעות.

ומה בשורת הרווח? מכרה שיתגבר על כל המכשולים הטכניים והארגוניים המתוארים לעיל, צפוי למצוא עם הדיגיטיזציה המלאה חסכון של כ15% באנרגיה, עליה של 20-25% בפרודוקטיביות העובדים, ירידה של עד 20% בתאונות עבודה ושל כ10% בעלויות הלוגיסטיות.

3 המכרות בפרו שהם סנונית הדיגיטיזציה הראשונה אולי יצליחו לעשות זאת ואולי לא, ואליהם אולי יצטרפו מכרות נוספים ואולי לא, אבל מה שבטוח הוא שכל הפרויקטים החדשים שיתחילו מ2021 ואילך צפויים להיות דיגיטליים במלואם מיומם הראשון, ולמעשה כבר משלב הקונספט והתכנון, אשר מתרחשים בימים אלה. לחברות ישראליות בתחומים שהוזכרו בפסקה הראשונה יכול להיות מקום במהפכה הזו.

צור קשר עם:

לאו (אריק) מקוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל