האם מגבלות הסחר עם Huawei יוסרו?

בסוף מאי 2019 דיווחנו שמחלקת המסחר האמריקאית (U.S. Department of Commerce) הוסיפה את ענקית התקשורת הסינית – Huawei (Huawei Technologies Co., Ltd) ל”רשימת הישויות” (Entity List) של גוף הפיקוח על היצוא האמריקאי.

זאת לאור חשד למעורבות של Huawei ו-68 חברות נוספות הקשורות ב-Huawei בפעילות שנוגדת את האינטרסים הלאומיים ואת מדיניות החוץ של ארה”ב, שבמרכזה הפרה של הסנקציות הבינלאומיות נגד איראן.

בשבוע שעבר, דווח בניו יורק טיימס, שלמרות האיסור על מכירת טכנולוגיה אמריקאית לענקית התקשורת הסינית, יצרניות השבבים בארה”ב מתעלמות מהאיסור וממשיכות למכור מוצרים בשווי מיליוני דולרים ל-Huawei.

HUAWEI

כל חברה הושפעה מהאיסור באופן שונה על בסיס המוצרים הספציפיים שאותה היא מייצרת ומוכרת, ורשתות האספקה ​​שלה. בדיווח נחשף שחברות מובילות בתעשייה, כמו Intel ו-Micron מצאו דרכים להימנע מסימון מוצרים כמוצרים אמריקאים בכדי להימנע מאיסור המכירה.

בשבת ה-30 ביוני, נפגש נשיא ארה”ב- דונלד טראמפ עם נשיא סין- שי ג’ינפינג במסגרת פסגת ה- G20 ביפן. לאחר הפגישה ​טראמפ הכריז כי שתי המדינות יחדשו את סבב שיחות הסחר. הנשיא הוסיף כי לאור בקשות של חברות הייטק אמריקאיות ולבקשתו של הנשיא שי, חברות בארה”ב יהיו רשאיות לחדש את המכירות ל- Huawei, אם כי לא ציין איך או כיצד יחודשו המכירות. למחרת, הבית הלבן הבהיר את דברי הנשיא בשיחה עם FOX NEWS, במסגרתה אמר יו”ר המועצה הלאומית לכלכלה (National Economic Council) לארי קודלו כי מחלקת המסחר תעניק “כמה רישיונות נוספים שבהם יש זמינות כללית” של החלקים הדרושים, וכי “חששות הביטחון הלאומי יישארו בעדיפות בראשונה”. אתמול, 2 ביולי, יועץ הסחר של הבית הלבן, פיטר נבארו, אמר כי ארה”ב תמשיך להגביל את Huawei מלהשיג טכנולוגיה אמריקאית 5G או להשקיע ברשתות 5G בארה”ב.

נכון להיום הבית הלבן לא פרסם הודעה רשמית המתארת אילו מגבלות סחר עם Huawei יוסרו ומתי, ו-Huawei נותרה ברשימת הישויות השחורה. מזכיר מחלקת המסחר, ווילבור רוס הודיע הבוקר, 9 ביולי ש: ” מחלקת המסחר תאפשר לחברות אמריקאיות להמשיך בעסקאות עם Huawei, כל עוד אלו לא מהווים איום לביטחון לאומי”, עם זאת, מחלקת הסחר ממשיכה לטפל ב-Huawei “תחת בדיקת ביטחון לאומי הגבוהה ביותר”.

_______________________________________________________________________________________

המחלקה הכלכלית-מסחרית בשגרירות ישראל בוושינגטון עוקבת באופן שוטף אחר חקיקות ושינויי רגולציה הנוגעים למדיניות הסחר של ארה”ב. שאלות בנושאים הללו יש להפנות לשלי קורנבוים בכתובת: shelly.korenboim@israeltrade.gov.il

*האמור בפרסום זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואינו יוצר מחויבות משפטית מצד כל מי שכתב, ערך, תרגם או מצוין בפרסום. כל פעולה שנעשית על סמך המידע והפרטים המופיעים בפרסום היא באחריות המשתמש בלבד.

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל