מרכז האנרגיה ישראל-ארה”ב מפרסם קול קורא בהיקף של 40 מיליון דולר

משרד האנרגיה, רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארצות הברית מפרסמים קול קורא בהיקף של 40 מיליון דולר לתקופה של חמש שנים להקמתו של מרכז מצוינות באנרגיה, הנדסה ומים המשותף לישראל וארה”ב. המרכז מוקם במטרה לקדם את הביטחון האנרגטי והפיתוח הכלכלי של ישראל וארה”ב באמצעות שיתופי פעולה במחקר ופיתוח טכנולוגיות חדשניות של חברות, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות בישראל ובארה”ב. התחומים בהם יעסוק המרכז הם אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי), הגנת סייבר על מתקני אנרגיה ומים, ממשקי מים ואנרגיה ואגירת אנרגיה. במסגרת הקול קורא, על חברות מסחריות, מכוני מחקר ואוניברסיטאות מארה”ב וישראל להקים מאגד (קונסורציום) של לפחות שתי חברות או מוסדות מחקר מכל מדינה ולהגיש בקשה למענק.

ממשלות ארה”ב וישראל יעניקו למרכז האנרגיה 8 מיליון דולר כל אחת בשנתיים הראשונות בתקופת ההשקה. התמיכה היא לחמש שנים, כך שסך תקציב הפרויקטים הנתמכים, תוך לקיחה בחשבון של מימון עצמי של 50% הנדרש מהזוכים, יוכל להגיע ל-80 מיליון דולר, בכפוף להקצאות הקונגרס האמריקאי והתקציב הישראלי.

במסגרת הקול קורא, ארבעה מאגדים יזכו במענק, אחד בכל תחום מתחומי המחקר הבאים:

  1. אנרגיה מחצבית (בעיקר גז טבעי).
  2. אגירת אנרגיה.
  3. ביטחון פיזי וקיברנטי עבור תשתיות קריטיות.
  4. ממשקי מים ואנרגיה.

המענק המקסימלי למאגד הוא בסך 10 מיליון דולר לתקופה של חמש שנים – 2 מיליון דולר לשנה (מותנה  בזמינות המימון). המענק יחולק בין השותפים האמריקאים והישראלים, בהתאם לחלוקת העבודה ביניהם.

בפברואר, הכריזו משרד האנרגיה, רשות החדשנות ומשרד האנרגיה של ארצות הברית על קרן בירד (BIRD Foundation) כמפעילת מרכז האנרגיה. קרן בירד יוסדה על ידי ממשלת ארצות הברית וממשלת ישראל בשנת 1977, על מנת לקדם שיתוף פעולה בין חברות מארה”ב וישראל ובכלל זה חברות הזנק וחברות וותיקות. משרד האנרגיה האמריקאי מנהל את תוכנית בירד בארצות הברית.

תאריך היעד להגשת הצעות מלאות הוא ה-15 באוגוסט 2019. מידע נוסף על הקול קורא וכיצד ניתן לגשת אליו, ניתן למצוא באתר של קרן בירד כאן.

צור קשר עם:

שי לובשיס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל