אזהרה: חברות הפועלות בנכסים שהולאמו בקובה עומדות בפני סכנת תביעה משפטית

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, הנצי ג’ון בולטון, הכריז ב-17 באפריל, כי ניתן יהיה לתבוע חברות זרות שמשתמשות בנכסים בקובה שהוחרמו מאזרחים אמריקנים. הצעד האמריקאי יכול להוביל לכך שחברות ישראליות עם השקעות בקובה (השקעה ישירה או השקעה של חברה זרה שהינה בבעלות ישראלית) ימצאו עצמן תחת תביעה משפטית בארה”ב.

ב -2 במאי, ארה”ב תתחיל לאכוף הוראה של חוק הלמס-בורטון משנת 1996 (Title III of the Helms-Burton Act), על פיו, אזרחי ארה”ב אשר רכושם הוחרם על ידי הממשלה הקובנית, יוכלו לתבוע חברות זרות שהשתמשו או משתמשות בהווה בנכסים שהיו בבעלותם. החוק קובע כי כל אדם או ישות אשר “סוחרים” בנכסים שהוחרמו והולאמו, אחראים לנזקים הכלכליים של בעלי הנכסים האמריקנים. נשיאים קודמים (כולל טראמפ, עד עכשיו) לא אכפו הוראה זו, מחשש שההוראה תגרום לשטף של תביעות משפטיות נגד חברות זרות.

בנוסף, חוק הלמס-בורטון מאפשר למדינה שלא לתת אשרת כניסה לארצות הברית לכל מי שסחר בנכסים שנלקחו מאמריקנים (בכלל זה, בכירים בחברה, בעלי מניות ובני משפחותיהם מדרגה ראשונה).

כל עסק או אזרח אמריקאי עשויים לתבוע על פי החוק, כולל אנשים שהיו אזרחים קובנים בזמן שהרכוש שלהם הוחרם, אך מאז הפכו לאזרחים אמריקנים. לדברי מחלקת המדינה של ארה”ב, נרשמו כבר 6,000 תביעות פוטנציאליות והם מעריכים שהמספר יכול להגיע ל-200,000 תביעות. מחלקת המדינה הדגישה שלא יהיו פטורים מן הזכות לתבוע.

בעקבות המהפכה הקובנית ב- 1959, המשטר הקומוניסטי של פידל קסטרו החל להפקיע קרקעות, עסקים וחברות בבעלות הקובנים ממעמד הביניים והמעמד הגבוה. במקביל, מאות אלפי קובנים נמלטו לארצות הברית ודרשו מקלט מדיני. על פי החוק האמריקני, הקובנים שנמלטו ממשטר קסטרו זכאים למעמד חוקי של תושב קבע ואזרחות אמריקאית; גודל הקהילה הקובנית בארצות הברית מוערכת בלמעלה מ -1.1 מיליון איש. ממשלת קסטרו הלאימה רשמית את כל הרכוש בבעלות זרה בקובה ב-6 באוגוסט 1960. הערך המקורי של נכס אמריקאי שהוחרם בקובה היה 1.9 מיליארד דולר. עם זאת, מחישובי ממשלת ארה”ב לפיהם הערכות שווי של הרכוש המופקע גדלו ב-6 אחוזים בשנה, והערך הכולל מוערך בכ- 8.5 מיליארד דולר כיום.

 

 

*האמור בפרסום זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואינו יוצר מחויבות משפטית מצד כל מי שכתב, ערך, תרגם או מצוין בפרסום. כל פעולה שנעשית על סמך המידע והפרטים המופיעים בפרסום היא באחריות המשתמש בלבד.

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל