לראשונה: מחלקת החקלאות האמריקאית (USDA) תחייב סימון מזון מהונדס גנטית

מזכיר מחלקת החקלאות האמריקאית (USDA), סוני פרדו, הכריז על התקן הלאומי לסימון מזון מהונדס גנטית, ומזון בעל רכיבים שעברו תהליך של ביו-הנדסה (“National Bioengineered Food Disclosure Standard”). יצרנים, יבואנים וקמעונאים מסוימים יחויבו לסמן את המזון באמצעות הסמל הנבחר.

סימון מזון מהונדס גנטית הוא נושא בוער ושנוי במחלוקת בעולם. משרדים ממשלתיים, ארגוני צרכנים וגורמי שיווק מזון ברחבי העולם וגם בישראל מאמינים בזכות הצרכן לדעת האם השתמשו בטכנולוגיית הנדסה גנטית בייצור המזון או רכיבים ממנו ולכן דורשים סימון מוצרים אלו. ביותר מ-50 מדינות בעולם וביניהן: אנגליה, צרפת, הודו, ניו זילנד ואוסטרליה קיימים מנגנוני פיקוח וחובת סימון מוצרי מזון מהונדסים גנטית. באפריל 2004 נכנסה לתוקף תקנה (EC 1829/2003) המסדירה את הנחיות האיחוד האירופי לגבי בטיחות וסימון מזון מהונדס גנטית וכן הנחיות לאישור שחרור לסביבה של אורגניזמים שעברו שינויים גנטיים (GMO). בארה”ב, עד היום, לא הייתה חובת סימון מיוחדת עבור מוצרים אלה, בטענה שמזונות אלו עברו הערכת בטיחות ע”י צוות מומחים המייעצים לגורמים הממשלתיים האמונים על פיקוח המזון לפני שיווקם, ורק מוצרים הבטוחים לשימוש הורשו לשיווק.

ביולי 2016, לאחר שעבר בקונגרס האמריקאי, נחתם על ידי הנשיא אובמה תיקון לחוק השיווק החקלאי (Agricultural Marketing Act 1946). התיקון לחוק קבע כי על מחלקת החקלאות האמריקאית ליישם את מדיניות הסימון המנדטורית של מזון מהונדס גנטית לא יאוחר משנתיים מתאריך קבלת החוק. התיקון דורש החלטה על תקן לאומי לסימון מזונות מהונדסים גנטית, או מוצרים מוגמרים המכילים רכיבים מהונדסים גנטית, שיהיה גלוי לצרכן.

כדי לסייע בפיתוח של התקן הלאומי, ה-AMS) Agricultural Marketing Service) פרסם 30 שאלות עבור הציבור בכדי לקבל חוות דעת ותגובות. המגיבים באתר כללו צרכנים, יצרני מזון וקמעונאים, חקלאים ומעבדים, ממשלות של מדינות ברחבי ארה”ב וממשלות זרות, ובעלי עניין נוספים המייצגים את התעשייה ואת הצרכנים. סך הכל הוגשו מעל 112,000 תגובות, תגובות אלו נגישות לצפייה באתר ה-AMS. התגובות הרבות ממחישות את העניין הרב של הציבור בנושא ורצונו להביע עמדה ולהשפיע. בעזרת התגובות, ה-AMS פרסמו הצעת חוק, שגם עליה הציבור התבקש להגיב לפני חקיקה מחייבת. על הצעת החוק התקבלו 14,000 תגובות נוספות.

למעלה משנתיים לאחר הנחיית הקונגרס, הגיעו ב-USDA להסכמה על תקן הסימון הלאומי. התיקון נכנס לתוקף ב-19 בפברואר, 2019. תאריך היישום המחייב הוא ה-1 בינואר, 2020, ותאריך יישום מוארך הוא ה-1 בינואר, 2021 (עבור יצרני מזון קטנים, בעלי היקף מכירות שלא יעלה על 10 מיליון דולר בשנה).

שירות השיווק החקלאי (ה- AMS) יצר רשימה של מזונות מהונדסים גנטית שיוצרו באופן חוקי בלמעלה מ-20 מדינות ברחבי העולם. הרשימה מתעדכנת על ידי ה-AMS פעם בשנה, וחובת המסמנים היא להתעדכן ברשימת המזונות המחויבים בסימון זה.

להלן הרשימה העדכנית: אלפלפה, תפוח (Arctic), קנולה, תירס, כותנה, חציל, פאפאיה (זנים מסוימים), אננס (זנים מסוימים), תפוח אדמה, סלמון, סויה, קישוא צהוב וסלק מתוק (sugar beet). ניתן לעקוב אחר עדכון הרשימה באתר מחלקת החקלאות האמריקאית.

על מי חלה חובת הסימון? (1) אם המזון נארז לפני שהגיע לחנויות, חובת הסימון היא גם על היצרן וגם על היבואן; (2) אם המזון נארז בחנות או שנמכר בחבילות חיסכון גדולות, החובה היא על הקמעונאים/ החנות האורזת שמוכרת את המזון, כפי שנדרש על פי חוק 7 CFR subpart 66.100.

על-פי החוק, יש שלוש דרכי סימון של מזון מהונדס גנטית: טקסט, סמל או ברקוד הניתן לסריקה על מנת לקבל את המידע. להלן הסמל הנבחר לסימון מזונות מהונדסים גנטית:

 

בישראל, כל מזון חדש (כולל מזון מהונדס גנטית) לפני אישורו עובר הערכת סיכונים הכוללת היבטים הקשורים לבטיחות, לתזונה ולצריכה של המזון וזאת על פי נוהל רישום מזון חדש המיושם מתחילת 2006 ומפורסם באתר שירות המזון הארצי. חוק הגנה על בריאות הציבור (מזון)- התשע”ו -2015“, שנכנס לתוקף בשנת 2016, מעגן את סמכותו של משרד הבריאות לקבוע הוראות בטיחות ותקנות בנוגע לייבוא, מכירה וייצור של מזון מהונדס גנטית. החידוש העיקרי הוא כי החוק מעגן לא רק את סמכות הרגולציה של בטיחות מזון חדש, אלא גם מעניק לשר הבריאות סמכות לקבוע הוראות לעניין סימונו. אולם, טרם נחתמו תקנות סופיות הקובעות סימון מנדטורי של מזון מהונדס גנטית בישראל.

המחלקה הכלכלית-מסחרית בשגרירות ישראל בוושינגטון עוקבת אחר שינויים בדרישות הסימון של מוצרי מזון המפוקחים על ידי המחלקת החקלאות האמריקאית (ה- USDA) ועל ידי מנהל המזון והתרופות (ה- FDA). צרו קשר עם שלי קורנבוים למידע נוסף ושאלות:  shelly.korenboim@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל