מה העתיד צופן בחובו בתעשיית הפוד טק?

150 מיליארד דולר על במה אחת! The Kraft Heinz Company, Tyson, ADM, Kellogg הוא הפאנל שסגר את כנס Future Food tech שהתקיים ב 21-22 במרץ בסן פרנסיסקו, אליו הגיעו מיטב החברות ומובילי הדעה העולמיים בתחום. עם דוברים מחברות מובילות כמו נסטלה, פפסי קו, נאסא, דנונה, ממפיס מיטס, אימפוסיבול פודס ועוד.

תמונה פודטק

בפאנל ישבו נציגי זרועות ההשקעות בחברות הנ”ל אשר מחפשים חברות פודטק חדשניות להשקיע בהן ולהטמיע את מוצריהן: פתרונות אלטרנטיביים לפרוטאין, Fermentation tech, תחליפי חלב, ייצור מתקדם, רובוטיקה, טכנולוגיות בטיחות ועמידה בתקנים, טיפול במים, קיימות ועוד.

ישראל, יחד עם סיליקון ואלי, מובילה את השינוי העולמי וממוצבת כמרכז משמעותי למחקר וחברות פודטק חדשניות.  בכנס הציגו מספר חברות ישראליות בניהן:

  • Doux Matok, החברה פיתחה טכנולוגיה חדשנית המאפשרת הפחתת סוכר של עשרות אחוזים (עד 40%) במגוון גדול של מוצרי מזון, הבידול והחדשנות המהותיים בטכנולוגיה אשר מביא המוצר של דומתוק הינם הפחתה משמעותית בערך הקלורי ,רמות הסוכר והאינדקס הגליקמי הפוטנציאלי של מוצרי מזון וכל זאת מבלי לוותר על השימוש בסוכר ובאיכות המתיקות שלו. הנ”ל מושגים באמצעות מקסום יעילות הובלת הסוכר לקולטני הטעם והעצמת מסר המתיקות המשודר למוח. תחושת המתיקות חזקה יותר, נמשכת לאורך זמן רב יותר, וכתוצאה מכך ההנאה של הצרכן גוברת והסיפוק רב יותר. בשונה מתחליפי סוכר או ממתיקים מלאכותיים, לסוכר של דומתוק אין טעמי לוואי והוא מיוצר תוך שימוש בעקרונות של כימיה ירוקה בת-קיימא, תוך עמידה בתקנות ה FDA והאיחוד האירופי למוצרי מזון. הטכנולוגיה מוגנת בכ -14 פטנטים אשר רשמה החברה, הנמצאת כעת בשלב של פיתוח האפליקציות לשילוב הסוכר שלה בשלל מוצרי מזון. החברה גייסה לאחרונה מעל 8 מליון $ וכן חתמה על הסכם לייצור ומסחור הסוכר היחודי שלה עם ענקית הסוכר הגרמנית .Südzucker למוצר ולטכנולוגיה של החברה פוטנציאל ממשי לתרום למלחמה במגפת ההשמנה והסכרת, ע” הפחתות משמעותיות ביותר ברמות הסוכר במוצרי מזון ומבלי שהצרכנים יחושו התפשרות כלשהי על ההנאה והמתיקות שלהם.
  • Evigence Sensors אשר מפתחת סנסורים לבדיקות טריות של מזון. החברה קמה על מנת לפתור את תעלומת הטריות של מוצרים על פני טווח נרחב של מוצרים על מנת לשפר את היעילות של כל שרשרת התפתחות המוצר – מהיתרן ועד לצרכן. על ידי פיתוח הדור הבא של חיישני טריות ויזואליים. החברה מעצימה את היצרנים והמשתמשים לקבל החלטות מושכלות הרבה יותר בנוגע לרעננות המוצרים שלהם, ובכך לסייע בהפחתת הפסולת, לחסוך כסף ולהגדיל את חווית השימוש שלהם.

המשלחת הכלכלית בסן פרנסיסקו תיאמה לחברות אלו פגישות עם משקיעים ולקוחות פוטנציאלים על מנת לקדם שיתופי פעולה אפשריים בעתיד הקרוב כגון עם נסטלה ו Jm Smuckers.

 אז מה זה פודטק?

פודטק (FoodTech), הן טכנולוגיות שיש להן יישומים הקשורים למזון, לאורך כל שרשרת הערך שלו – משלב גידול חומרי הגלם החקלאיים, דרך שלבי העיבוד השונים ועד לשלב האריזה. חברות שישכילו להטמיע טכנולוגיות חדשות ומתקדמות כאלו, יוכלו, כאמור, לייצר מוצרים בעלי ערך משופר לצרכן.

תחילה טכנולוגיות בתחום המזון פותחו במטרה אחת: להפחית עלויות ייצור ולהגדיל רווח, תוך יצירת ערך לצרכן. עם זאת, כיום עולות סוגיות ואתגרים משמעותיים נוספים כמו: אכזריות כלפי בעלי החיים ,בזבוז משאבי קרקע (70% מהשטח החקלאי בעולם משמש לגידול חיות); פליטות משמעותיות של פחמן דו חמצני; זיהום של הקרקע ומקורות מים; יצירת כמויות אדירות של זבל אורגני; הפרת האיזון האקולוגי באוקיינוסים בגלל דיג יתר, וכמובן גם העובדה שהרוב המכריע של החיות שאנו מגדלים ואוכלים מלאות בהורמונים ובאנטיביוטיקה. כל אלה דורשים פתרונות ברי קיימא וארוכי טווח אשר יוכלו להתממש רק באמצעות שימוש בטכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך לאורך כל שרשרת הערך בתעשייה. צורך זה מהווה כר פורה לחדשנות טכנולוגית לתעשיית המזון.

“מזונות העתיד”

ההבנה הזאת היא הדלק שמזין צמיחה שנתית דו-ספרתית של תחום שניתן לכנות בשם הכולל “מזונות העתיד”:

אינספור חברות ברחבי העולם וגם בישראל פועלות במרץ על מנת לספק את הצורך. ישנם סטארט-אפים שמגדלים במעבדות בשר פרה, חזיר, אווז, תרנגולת ודג בלי לגדל את החיות שבאופן מסורתי נדרשות להישחט כדי לספק אותו; אחרים שואפים לספק את התיאבון האנושי האדיר לביצים באמצעות הפקת תחליף משעועית מונג; ישנם גם כאלה שמשתמשים בחלבון המופק מחרקים. כל זאת קיים כחלק מהטרנד העולמי של החלפת מוצרים מן החי במוצרים מן הצומח, הבולטת שבהם היא חברת ביונד מיט, עם מעל ל- 30,000 חנויות ומסעדות ברחבי העולם ואף צפויה השנה לצאת להנפקה בבורסה בארצות הברית.

חברות ענק אמריקאיות התחילו לפתוח בשנים האחרונות מרכזי חדשנות וקרנות השקעה בתחום הפוד טק. דוגמה מצוינת הינה חברת Tyson foods אשר הקימה בשנת 2016 קרן השקעות אשר משקיעה בחברות טכנולוגיות אשר מציעות פתרון יוצא דופן לשמר קיימות בתחום המזון על מנת לפתור את מצוקת המזון העתידית. הם השקיעו בחברת ביונד מיט ואף חולשים על %5 ממנה. בנוסף לקרן ההשקעות, יש לחברה מעבדת חדשנות אשר חושבת על דרכים חדשנות לפתור בעיות קיימות.

חברת Soylent פותחת את שעריה לחברות סטרטאפ ופותחת מעבדת חדשנות בלוס אנג’לס. במעבדה יהיה מקום לחברות לעבוד ממנו ולארח לפגישות ואירועים כל זאת בזמן שסוילנט מציעות הזדמנות לעבוד עם הצוות שלהם.

פודטק בישראל

בנוגע לחברות מזון ישראליות – שטראוס הינה חברת המזון הישראלית הראשונה אשר הרימה את הכפפה בשנת 2014 והקימה בשיתוף רשות החדשנות , חממה טכנולוגית שנקראת – The Kitchen

המיזם הוקם מתוך הבנה שדרוש גורם תעשייתי גדול שיחבר את שלל מוסדות המחקר, החוקרים, הממציאים והיזמים אל השוק, יעזור להם להבין את המגמות הצרכניות ואת אתגרי התעשייה ויאפשר להם להשתמש בנכסיו (מעבדות, , קווי ייצור וכו’). המיזם עוסק גם בחיבור בין “יצרני הטכנולוגיות” לבין קרנות הון-סיכון, ספקי השירותים בשוק, נציגי הממשלה, שותפים אסטרטגיים ועוד.

חברת זוגלובק, מאידך, השקיעה כסף בחברת סופר מיט ומעודדת צריכה של בשר מן הצומח על ידי ריענון קו המוצרים שלה.

האלטרנטיבה המעניינת ביותר והחדשנית ביותר לאכילת בשר מן החי היא מה שמכונה בשר מתורבת – כלומר: בשר שעשוי מתאים שגודלו במעבדה. בצורתו המתקדמת ביותר, הבשר המתורבת אמור לספק חוויית אכילה זהה לזו של אכילת נתח בשר רגיל בלי להרוג חיות ובלי להשית על הסביבה את הנזקים הסביבתיים הנגזרים מגידולה.

ההמבורגר הראשון בעולם שהבשר שהרכיב אותו גודל במעבדה בא לעולם ב-2013 ומאז פועלות בתחום כתריסר חברות, שלוש מהן ישראליות – פיוצ’ר מיט, סופר מיט, Aleph Farms

השקעות ותוכניות אקסלרציה בתחום הפודטק

ובנוגע לתחום ההשקעות בפודטק, נראה שזוהי תעשייה שזורם אליה יותר כסף מאי פעם, רק במחצית הראשונה של 2018, הושקע בתחום $1.3 מיליארד דולר. בנוסף, לא רק כמות הכסף שמושקעת בתחום זה גדלה, גם מספר הקרנות אשר עברו להשקיע בתחום גדלה ומספר ההשקעות. בשנת 2018, נעשו 100 השקעות בחברות פוד טק (לשם השוואה בשנת 2008, נעשו רק 16 השקעות אקוויטי בתחום המזון). בשנת 2018 סה”כ המכירות של מוצרים מן בצומח (ותחליפי מזון מן החי) בארצות הברית הגיעו לסכום שיא של $3.5 מיליארד.

הענף בישראל צעיר יחסית, ואין לגביו מסד נתונים רשמי מסודר. ההערכות בענף הן שחברות הפודטק והאגרוטק הישראליות גייסו בשנתיים האחרונות יותר מ–250 מיליון דולר. עיקר הגיוסים הם מקרנות הון סיכון, קרנות הפועלות בתחום הפודטק, וכן מיצרניות מזון גדולות. בין החברות שגייסו ניתן למנות את hinoman, המפתחת פרוטאין מהצומח, שגייסה 15 מיליון דולר מחברת Ajinimoto היפנית; Nutrino, המפתחת מנגנון לבניית תזונה אישית, שגייסה כ–8 מיליון דולר מקרנות בהן פרג ונילסן; וחברת Bringg, הפועלת בתחום שינוע ומשלוח מזון לרשתות, שגייסה כ 27 מיליון דולר מקרנות ומחברות כמו קוקה קולה, שנכנסה כשותפה בה.

בנוסף, חשוב להכיר -אקסלרטורים רלוונטיים לתחום – FoodX, Chobani, Foodsystem, Terra

מה העתיד צופן בחובו בתעשיית הפוד טק?

בשנת 2019 והלאה נראה יותר מסעדות אשר מבוססת על שירותי משלוח בלבד, Ghost Restaurants’ , תנורים חכמים אשר יחליפו כמה מוצרים במטבח (למשל תנור שהוא גם מיקרו, מאדה, טוסטר, מבשל איטי, ומייבש מזון- הכל במוצר אחד) ועוד הרבה חידושים בתחום תחליפי מזון מן החי, כמו חלבון מן הצומח, הפחתת ממתיקים ממזון, סופר פודס, ומוצרי מזון מקושרי iot.

מצורפת סקירה מעניינת של CB Insights ששווה לקרוא.

מגיעים לסן פרנסיסקו ויש לכם חברה בתחום הפוד טק?

המשלחת הכלכלית בסן פרנסיסקו תשמח לסייע לכם במאמצים לחדור את השוק.

 דניאל עמר – ראש תחום פודטק, נספחות כלכלית חוף מערבי

 

* הפוסט נכתב ע”י ראש קשרי משקיעים בנספחות הכלכלית בסן פרנסיסקו, גב’ יעל מעודד

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

מורן זילברשטיין

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל