שינויי כוחות באמריקה הלטינית? צ’ילה בחזית

בפסגה שהתקיימה ביום שישי שעבר בסנטיאגו נשיאים ונציגים מצ’ילה, קולומביה, ברזיל, פרו, אקוודור, ארגנטינה, פארגוואי וגיאנה חתמו על הצהרה משותפת ליצירת “מרחב אזורי של תיאום ושיתוף פעולה, ללא הדרה של אידאולוגיות”.

הגוש אמור להתקדם לקראת שילוב יעיל יותר המאפשר תרומה לצמיחה התקדמות ופיתוח, על פי הצהרת המקימים, אך במקביל הוא נועד להוות תחליף למנגנון הקיים בUNASUR. האיחוד מונע על ידי המנהיגים השמרנים של צ’ילה וקולומביה סבסטיאן פינירה ואיוון דוקה במטרה לחזק קשרים אזוריים ולהחליף את Unasur אשר הוקמה בשנת 2008 תחת השפעה על נשיאים פופוליסטים כמו הוגו צ’אבס בונצואלה ולולה דה סילבה מברזיל שהונהג על ידי ונצואלה ומדינות שמאליות בצורה מסורתית .

הברית אמורה לספק פורום למדינות דרום אמריקה לעבוד יחד, להשמיע את קולן ולהשיג יותר חופש, אינטגרציה ופיתוח.

פיניירה הדגיש גם את המחויבות האזורית לדמוקרטיה ולהתקדמות: “אנחנו רוצים שזה יהיה פורום ללא אידיאולוגיות, אנחנו רוצים שהוא יהיה פורום ללא ביורוקרטיה, אנחנו רוצים שהוא יהיה פורום לדיאלוג הגון וישיר, אבל אנחנו רוצים גם שלפורום תהיה מחויבות ברורה  לעקרונות החירות, הדמוקרטיה וכבוד לזכויות האדם. זו לא אידאולוגיה, אלה ערכים ועקרונות “, אמר נשיא צ’ילה.

הרקע להקמה הוא כנראה בעקבות המשבר בוונצואלה ועל מנת לאפשר למדינות השונות לתאם את עמדותיהן ולנהל מהלכים אזוריים כוללים.

הפעילות של “קבוצת לימה” מתואמת ברמה העל אזורית אך נראה שהמדינות מנסות ולחתור לקבוצה לטינית אזורית שתוכל להכתיב מהלכים בעצמה. אף שלברית עדיין אין מנגנון מוגדר והמטרות שהוגדרו הן ברמה מאוד אמורפית בעבר איחודים כאלו המשיכו לבריתות כלכליות משמעותיות כמו ברית מרקוסור והברית הפאסיפית.

המעורבות הגוברת של הממשל בצ’ילה במהלכים אלו נובעת כנראה מרצונו של הנשיא הנוכחי להטביע את חותמה של צ’ילה כמדינה מובילה ביבשת ולקדם את האג’נדה של המדינה ברמה העולמית .

צ’ילה היא מצטיינת עולמית בפתיחות כלכלית ומחזיקה במספר הסכמי הסחר הגבוה בעולם ובמקביל שומרת על מדיניות מכסים קבועה וברורה לאורך כמה ממשלים גם עם אלו שהיו עם נטייה שמאלית.

מלחמות הסחר ברחבי העולם תנודות הברקזיט ומצב הכלכלה העולמי גורם לצ’ילה לשקול את צעדיה ולהבין כי עליה להחליט בעצמה על הכיוון הנדרש.

המגמות הללו התבטאו היטב בפרסום של לשכת המסחר של סנטיאגו שהוציאה מסמך סקירה של מגמות אלו (מצורף) בו ניתן לראות שמצב הכלכלה יציב אך גלי ההגירה אליהם לא הייתה רגילה האוכלוסייה בצ’ילה משפיעים ישירות על מספר ענפי תעסוקה במדינה.

אנו בנספחות המסחרית ממשיכים לעקוב אחרי התמורות במדינה וביבשת כולה ומזמינים חברות ישראליות להצטרף אלינו בכניסה לשוק מוביל זה.

 

 

 

צור קשר עם:

הדר שור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל