הזדמנויות במשק המים המוניציפלי בפרו

ממשלת פרו שמה לעצמה למטרה שעד שנת ה200 לעצמאות המדינה, ביולי 2021, ל100% מהאוכלוסיה תהיה גישה למים בטוחים לשתיה. כאשר לוקחים בחשבון שהיום נתון זה עומד על 54% בלבד באזורים אורבניים, ואחוז חד ספרתי באזורים כפריים, אפשר לדמות מטרה זו לרץ שבקושי מצליח לסיים ריצת 4 ק”מ, אבל בתוך חודש מעוניין לסיים ריצת מרתון – זה לא יקרה, אבל אם הוא יתאמן מספיק חזק בשביל המרתון, אולי יצליח תוך חודש להשתפר מספיק בכדי לסיים ריצת 10 ק”מ לפחות.

הפער בקיים לעומת הנדרש בתשתיות המים והסניטציה הציבוריות בפרו הוא עצום – בתשתיות ביוב למשל ההשקעה הנדרשת מוערכת ב15 מיליארד דולר על מנת לסגור פער זה. רק 65% ממי הביוב מטופלים בצורה כלשהי, כאשר ל8.3 מיליון תושבים – כרבע מהאוכלוסיה – אין כלל מערכת ביוב. המים שאינם מטופלים משוחררים לנהרות כאשר מדובר באזורים היותר הרריים, או ישירות לאוקיינוס השקט כאשר מדובר בערי החוף.

האתגר העיקרי בפרו תמיד היה ניהול מים, כי מקורות מים, כולל מתוקים, ישנם בשפע. בעיית ניהול זו מחלחלת כנראה גם אל ניהול תאגידי המים עצמם: מתוך 48 תאגידים הקיימים בפרו, 18 נמצאים תחת “משטר תמיכה” של ארגון ממשלתי בשם OTASS, אשר למעשה לוקח את השליטה על התאגיד מראשיו וממנה את כל המנהלים, ואף חלק מהאנשים הטכניים, מטעמו על מנת לבצע רפורמות. על מנת לצאת מה”רשימה השחורה” הזו, מתבצעת הערכה מחדש של ביצועי התאגיד, בכל הרמות, כל 3 שנים. מספר בודד של תאגידים ניסו לעבור תהליך הפרטה, אבל תהליכים אלה לעיתים לא רק שלא צלחו, אלא אף הרעו את המצב והכניסו אותם לאותה רשימה שחורה, כמו לאחרונה במקרה של התאגיד של אזור Tumbes. למעשה המגמה הנוכחית היא לשאוף לאיחוד בין תאגידים קטנים, נושא מורכב לכשעצמו ברמה הטכנית (נדרשת הגעה למצב משופר של כל תאגיד מהשניים בנפרד טרם האיחוד) והפוליטית (בין היישובים).

אנחנו בנספחות המסחרית מבצעים מיפוי של צרכי תאגידי המים השונים. מתגלים צרכים כמו לניטור מתכות כבדות במים (שיכול להפוך לפרויקט לאומי שבו יידרש ככל הנראה שת”פ בינלאומי). מספר תאגידים הנמצאים באזור החוף מתכננים פרויקטי התפלה – אולי המעניין שבהם הוא זה של עיר החוף והנמל Ilo בדרום פרו, לקראת הפיכתה לנמל ראשי עבור בוליביה (מדינה שגובלת בפרו ואין לה מוצא לים), במסגרת הסכם ייחודי בין שתי המדינות. כמו כן בשל המציאות שבה מתקן לטיפול בשפכים, גם בקיבולת מינימלית, הוא לא מובן מאליו בכל תאגיד (ל16 מתוך ה48 אין מתקן מתפקד כיום), הקמת מתקנים כאלה מתוכננת בקרוב ב5 תאגידים לפחות.

בתאריכים 28/2-1/3 הנספחות המסחרית בלימה תארגן אירוע עסקי להפגשת חברות ישראליות עם כמה וכמה מתאגידי מים אלה, כחלק מפעילות גדולה יותר בשם Roadshow Mas Agua, אשר תיעשה בשיתוף פעולה עם נספחות מקסיקו. כל חברה ישראלית המעוניינת לבדוק באופן ישיר ומעשי, כאן בפרו, אילו הזדמנויות עסקיות שוק מאתגר זה טומן בחובו עבורה, מוזמנת לפנות אלינו על מנת לראות האם ובאיזה אופן תוכל לקחת חלק במשלחת למקסיקו ופרו.

צור קשר עם:

לאו (אריק) מקוך

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל