תעשיית האנרגיה העולמית זקוקה לפתרונות טכנולוגיים להוזלת עלויות. מאין תבוא הישועה?

מחירי הגז והנפט נוטים לעלות ולרדת, וגורמים לאי יציבות גדולה בענף האנרגיה – כאשר בשנים האחרונות צפינו במשברים גדולים בענף שהובילו לפיטורים והקפאות משמעותיות בתעשייה.

החברות הבינו כי אין להן השפעה על מחיר הגז והנפט, אך יש להן השפעה על העליות שלהן, ועל כן הן בחיפוש מתמיד אחר חדשנות שתוריד בתמחור תהליכי האקספלורציה וההפקה שלהם.

תהליך הפקת גז טבעי ונפט בישראל הוא גבוה משום שמדובר בפעילות במים (offshore) ולא רק במים, אלא במים עמוקים (deep water).

Oil and Gas processing platform,producing gas condensate and water and sent to onshore refinery.

האתגרים העומדים בפני חברת גז ונפט בתהליכים אלו:

  1. הפעלת צנרת במים עמוקים: תגליות הגז לחופי ישראל הן בעומק של מעל 1500 מטר ובעומקים שכאלו האווירה היא עוינת במיוחד. הטמפרטורות נמוכות מאוד, אין אור והלחץ האטמוספרי גבוה. בעומק של 1500 מטר הלחץ הוא 150 בר, שווה ערך ללחץ של 6 טון על שטח בגודל של כרטיס אשראי. השילוב של טמפרטורות נמוכות ולחץ גבוה יוצר לחות או קרח על הצנרת במים עמוקים אשר עלולה להקשות על זרימת הנפט או הגז מעלה בצינור. נדרשים פתרונות של איטום, חימום וחומרים בעלי יכולת עמידה הדומה לחליפות אסטרונאוטים.
  2. השגת מידע מהימן על רצפת הים והאדמה במים עמוקים. יכולת ראייה מתקדמת של רצפת הים על מנת לחזות מכשולים, ראיית השטח ולאפיינו.
  3. סביבה ימית עוינת כגון: גלים גדולים, זרמים חזקים, סערות וקרחונים במקומות מרוחקים מהיבשה. הפלטפורמה שנמצאת מעל לפני הים זעה ונעה כל הזמן, ואילו הצנרת לא עמידה בפני כל התזוזות. יש צורך בחומרים שעמידים לכך.
  4. שמירה על טמפרטורה קבועה וסבירה לאורך הצנרת המובילה את המוצר
  5. שליטה בקצב וטמפרטורת הזרימה של המוצר
  6. כשגז ונפט מופקים במים עמוקים, מים הם חלק מהתערובת. ככל שהבאר עמוקה יותר – כך המשקל של מים, גז ונפט כבד יותר. יש צורך להפריד בין המוצרים בעומק הבאר.
  7. אחסון של המוצר על הפלטפורמה
  8. המים עמוקים מדי לצלילה של בן אנוש, על כן החברות משתמשות ברכבים המופעלים מרחוק על מנת להפעיל ולתקן ציוד על רצפת הים.
  9. מניעת היווצרות חלודה או שכבת מלח על הצנרת והבאר וקריסה שלהם

תעשיית הגז והנפט בישראל עדיין בחיתוליה, אך תעשיית הסטארטאפ בעיצומה.

האם יש פתרונות טכנולוגיים ישראליים שיכולים לפתור את הבעיות של חיפושים והפקה של גז ונפט במים עמוקים? נשמח לשמוע מה המוצר שלכם יכול להציע לתעשייה.

על מנת ליצור איתנו קשר, כתבו מייל ל: Houston@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

שי לובשיס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל