האם מס הבלו על ציוד רפואי יוסר?

הצעת החוק להגנת חדשנות רפואית (H.R.184 [115] – Protect Medical Innovation Act of 2018) הוצגה לראשונה בועדת ה- Ways and Means של בית הנבחרים במרץ 2017. בתחילת השנה פרסמנו פוסט על הניסיונות לבטל את מס הבלו (excise tax) כחלק מרפורמת המס.

ביום שלישי ה- 24 ביולי, בית הנבחרים הצביע בעד הסרת מס הבלו שעמד על 2.3% מרווחי תעשיית הציוד הרפואי האמריקנית. תוצאות ההצבעה: 283 בעד ו-132 נגד (Roll no. 372).  התומכים בהצעה: 57 דמוקרטים, ו-226 רפובליקנים. הצעת החוק עדיין לא עברה את אישור הסנאט.

כחלק מחוק הגנת החולה וטיפול בר השגה משנת 2010 (או בכינויו :” אובמה קייר”), הקונגרס הורה להטיל 2.3% מס על רווחי תעשיית הציוד הרפואי. המס שימש כאחת הדרכים לממן את הכיסוי הרפואי עבור מיליוני החולים שלא היו מבוטחים עד אותה עת, וההיגיון בהטלתו היה שתעשיית הציוד הרפואי תהנה מעליה בהכנסות בעקבות הרחבת הכיסוי הרפואי ועל כן לא בלתי סביר לדרוש ממנה להשתתף בעלותו.

החל מה-1 בינואר 2013 ובמשך שלוש שנים הבאות, יצרני ויבואני ציוד רפואי שילמו מס בגובה 2.3% . לאחר מכן, הלובי של התעשייה הצליח להוביל למהלך בו הקונגרס חוקק כמה השעיות זמניות: השעייה ראשונה הייתה בין 2015-2016, השעייה נוספת לשנתיים נכנסה לתוקף ותפוג בסוף 2019 כפי שהוסכם עם ה-Internal Revenue Service) IRS).

מאז כניסת החוק לתוקף תעשיית הציוד הרפואי האמריקנית ניסתה לקדם את ביטול היטל המס על בסיס הטענות הבאות: המס מייקר את הייצור של הציוד הרפואי; המס מעלה את מחיר הציוד עבור הצרכן; המס גורם לאובדן משרות בתעשיית הציוד הרפואי; המס הפחית את כמות המחקר והפיתוח בתחום הציוד הרפואי; המס מוביל לירידה בכמות ההשקעות ולא מעודד חדשנות בתחום. בתחילת חודש יולי פורסם מחקר של ה-Tax Foundation שבחן את השפעות המס על תעשיית הציוד הרפואי והביע תמיכה  בטענות התעשייה (לצפייה בממצאי המחקר).

בעקבות התמיכה של נציגים דמוקרטים בבית הנבחרים בהצעת החוק, ייתכן שהחוק יעבור גם את הסנאט- אך לא בזמן הקרוב, שכן נושא זה לא נמצא בסדר העדיפויות של הסנאט שיצא ל”פגרת אוגוסט”. הסטטוס האחרון מה- 26 ביולי קבע שההצעה נכנסה ללו”ז של הסנאט לקריאה שניה.

לחצו כאן לקריאה נוספת.

המחלקה הכלכלית- מסחרית בשגרירות ישראל בוושינגטון עוקבת באופן שוטף אחר שינויים במיסוי על ציוד רפואי ואחר חקיקות אחרות הצפויות להשפיע על התעשייה הישראלית. לשאלות נוספות בנושא זה או אחר, אנא פנו לשלי קורנבוים: shelly.korenboim@israeltrade.gov.il

*האמור בפרסום זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואינו יוצר מחויבות משפטית מצד כל מי שכתב, ערך, תרגם או מצוין בפרסום. כל פעולה שנעשית על סמך המידע והפרטים המופיעים בפרסום היא באחריות המשתמש בלבד.

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל