הברית הפאסיפית – גוש סחר בהתהוות

הברית הפאסיפית הינה יוזמה מולטילטרלית של מקסיקו, קולומביה, צ’ילה ופרו לייצר גוש סחר מרכזי באמריקה הלטינית שיאגד את יתרונות ארבעת המדינות, ויעודד שיתופי פעולה, חופש תנועה של אנשים והון וסחר בין המדינות.

pacific

הברית הוקמה באופן רשמי ב-28 באפריל 2011 עת חתמו ארבעת נשיאי המדינות על הצהרת כוונות בלימה, פרו.

ארבעת מדינות הברית מהוות יחד שוק של כ- 225 מיליון בני אדם, עם תמ”ג של קרוב ל 1.9 טריליון דולר, תמ”ג ממוצע לנפש של מעל 16,000 דולר וצמיחה יציבה וכמובן המדינות יושבות על מחצבים ומשאבי טבע רבים וכן תעשייה מפותחת עם יכולות ייצור מתקדמות.

אחת המטרות המרכזיות של הברית הפסיפסית הינה עידוד הסחר בין המדינות החברות בה ויצירת שרשרת ייצור אזורית. לצורך כך, הוקמו מספר וועדות לבחינת חסמי סחר, ובנוסף החברות בברית החליטו על הורדה הדרגתית של המכסים על המוצרים הנסחרים ביניהן.

והחל מ-2016, כ-92% מהמוצרים הנסחרים בין המדינות פטורים ממכס, כאשר היעד הינו שעל ה- 8% הנותרים יורדו המכסים בהדרגה.

לברית מספר ‘קבוצות עבודה טכניות’ האמונות על קידום נושאים שונים, בין השאר: הגנה על הצרכן, קידום חדשנות, תנועת עובדים, פיתוח מכרות ומחצבים ועוד.

הפוטנציאל של הברית הפאסיפית הופך להיות ברור גם למדינות באזור, ביניהן קוסטה ריקה ואקוודור שהביעו עניין להצטרף לברית אך גם למדינות מעבר לאוקיינוס השקט – עם למעלה מ-50 מדינות משקיפות, ביניהן ישראל.

למרות האתגרים הרבים העומדים בפני קידום יעדי הברית, ביניהם: עודף בירוקרטיה, אינטרסים מנוגדים בין ארגונים שונים בתוך המדינות, וסביבה סחר עולמית שהופכת להיות שמרנית ופרוטקציוניסטית יותר, הברית הפאסיפית מצליחה בצעדים איטיים לקדם יציבות וסחר חופשי בין חבריה.

וגם נשיאה הנבחר של מקסיקו, אנדרס מנואל לופז אוברדור (אמל”ו), אשר ידוע בנטיותיו למדיניות כלכלית שמרנית ופרוטקציוניסטית, הודיע שהוא תומך בהמשך המאמצים לקידום שיתופי פעולה בין חברי הברית.

 

צור קשר עם:

אוריאל רביב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל