ביקור מנהל בכיר של יחידת הבריאות של הבנק העולמי (World Bank) בישראל

משרד הכלכלה והתעשייה אירח בסוף חודש יוני בישראל את דר’ טים אוונס (Tim Evans), מנהל בכיר המוביל את הפעילות של יחידת הבריאות, התזונה והאוכלוסין של קבוצת הבנק עולמי. יחידת הבריאות אמונה על כל הפעילות של הבנק בתחום הבריאות ומטרתה לסייע למדינות להגיע לכיסוי רפואי אוניברסלי (Universal health coverage) ולהבטיח לכל אדם גישה לטיפול רפואי. היחידה מנהלת פורטפוליו הלוואות של כ-15 מיליארד דולר מול 80 מדינות ועוד כמיליארד דולר נוספים במסגרת קרנות פיננסיות שונות ומענקים.

במהלך הביקור דר טים אוונס נחשף לאסטרטגיית מדיניות הבריאות הציבורית הישראלית, ונפגש עם נציגים בכירים  בתחום שירותי הבריאות, במשרד הבריאות, בהנהלת התכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית, בקופות החולים, ובבתי החולים הגדולים בישראל. כמו כן נפגש דר אוונס עם גורמים מהסקטור העסקי, בדגש על חברות הפעילות בתחומי מדעי החיים, הבריאות והבריאות הדיגיטלית כולל חברות סטרטאפ ויזמים.

בתכנית ביקורו של טים אוונס שולב תוכן המציג את מערכת הבריאות בישראל בדגש על חשיבה מעמיקה, אינטגרטיבית וחדשנית המאפיינת את ישראל, בארגונים גדולים וקטנים כאחד. דגש חשוב בביקור ניתן לגבי הטמעת דיגיטליזציה במערכת הבריאות והגורמים התורמים לקפיצת מדרגה שתאפשר הפיכתן של מערכות בריאות לחדשניות, יעילות, ומשתפרות באופן מתמיד לנוכח אתגרים.
במסגרת הביקור הוצגו ההישגים של שילוב טכנולוגיות פורצות דרך בבתי החולים שיבא, רמב”ם, ובשירותי בריאות כללית, וכן הודגמו מנגנוני שילוב תגליות ופיתוחים אקדמיים בשוק הבריאות בהובלת מכון וייצמן.
בשלושת ימי הביקור, נחשף דר טים אוונס למערכת הבריאות הישראלית דרך עיניהם של אנשי מפתח ומובילי מדיניות. דר אוונס נפגש עם פרופסור יצחק קרייס, מנהל בית החולים שיבא, שהינו הגדול בישראל, פרופ’ איתמר גרוטו המשנה למנכ”ל במשרד הבריאות , פרופ’ רן בליצר, מנהל מכון המחקר של קופת חולים כללית, שחף אור, מנכ”ל החברה הכלכלית חיפה, אשר חלק מניסיונה של העיר חיפה בבניית אקוסיסטם של בריאות דיגיטלית, ואנשי מפתח נוספים ויזמים בתחום.
קידום נושא הבריאות הדיגיטלית נמצא בראש סדר העדיפויות של ממשלת ישראל, אשר אישרה לפני מספר חודשים את התכנית הלאומית “בריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה”. מטרת התכנית היא למצות את התועלות הכלכליות והחברתיות הטמונות בפתרונות חדשניים בתחום הבריאות הדיגיטלית. התכנית משותפת למשרד רה”מ ומשרדי הכלכלה והתעשייה,  המשרד לשוויון חברתי – ישראל דיגיטלית, משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד המדע והטכנולוגיה, מל”ג ות”ת ומערך הסייבר הלאומי. משרד הכלכלה והתעשייה והרשות לחדשנות מובילים שורה של תכניות אופרטיביות כחלק מהתכנית, כולל מהלכי קידום יצוא ופעילות ממוקדת של מערך הנספחים המסחריים ברחבי העולם, שיווק בחו”ל ועידוד השקעות בישראל, השתתפות של ישראל בפעילות בתחום הבריאות הדיגיטלית באמצעות מוסדות פיננסיים בינלאומיים, עידוד מו”פ ו”פיילוטים”, ועוד.

ביקור זה, הוא חלק ממהלך כולל לחיזוק פעילות ישראל עם המוסדות הפיננסים הבינ”ל במטרה לחשוף את הבנק העולמי והמדינות המתפתחות לפתרונות הישראליים, ובקרב החברות הישראליות לעודד מעורבות בפרויקטי מקבוצת הבנק העולמי בפרט ובעולם המתפתח בכלל.

לפני כשנה ביקר בישראל נשיא הבנק העולמי, דר ג’ים קים, ובאוקטובר האחרון הובילה ישראל לראשונה אירוע בכנס השנתי של הבנק. בשני האירועים הללו עלתה ה”חדשנות לפיתוח” כנושא מרכזי.

השילוב המיוחד של הניסיון הישראלי פורץ הדרך בתחום המידע הרפואי הדיגיטלי, אימוץ טכנולוגיות חדשניות בארגוני הבריאות ובבתי החולים בישראל, ורמתו יוצאת הדופן של המחקר הקליני והאקדמי בישראל בתחומי הבריאות הדיגיטלית, ביחד עם סביבה עסקית, רגולטורית ותרבותית שמקדמת חדשנות ויזמות – ממקמות את ישראל כמובילה בתחומי הבריאות הדיגיטלית.

החלטת הממשלה המקצה תקציבים משמעותיים להיבטים השונים של קידום תחום הבריאות הדיגיטלית לטובת אזרחי ישראל ובאופן שמניח את התשתית לסקטור העסקי הפועל בתחום תוך רתימת כלל השותפים לעשייה ברמה הלאומית – מוסיפה לאטרקטיביות של ישראל כמובילה עולמית בתחום, ושל החברות הישראליות הפועלות בו.

אתגר חשוב המונח לפתחנו הוא הצלחה בהנגשת הטכנולוגיות הישראלית בתחום הבריאות הדיגיטלית גם לעולם המתפתח ובאופן שיאפשר ליותר אנשים ליהנות מגישה לשירותי בריאות, תחת אתגרי תקציב, מרחק גאוגרפי ומשאבים מוגבלים.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון העובדת מול הבנק העולמי והבנקים לפיתוח, בשיתוף עם כלל מערך הנספחים המסחריים ברחבי העולם ועם מחלקת המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים ואפריקה במינלה סחר חוץ של משרד הכלכלה והתעשייה, פועלת לאיתור הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות במוסדות הפיננסיים הבינלאומיים.

למידע נוסף ניתן לפנות ללנה קובלוב בכתובת מייל: lena.kovalov@israeltrade.gov.il

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל