חקירת סעיף 232 על תעשיית הרכב וחלקיו

אחרי הטלת מכסים על ייבוא אלומיניום ופלדה, חקירת סעיף 232 נוספת יצאה לדרך.

בתאריך ה-23 למאי 2018 נשיא ארה”ב, דונלד טראמפ, הורה על מחלקת המסחר האמריקנית לערוך חקירה על השלכות ייבוא כלי רכב וחלקי כלי רכב על הביטחון הלאומי של ארה”ב. חקירות מסוג זה נקראות חקירת סעיף 232 (section 232). בסיום חקירת סעיף 232 על מחלקת המסחר להציג דו”ח ממצאים בפני נשיא ארה”ב. במידה ומחלקת המסחר תציג ממצאים על פיהם ייבוא כלי רכב וחלקי כלי רכב לארה”ב אכן מהווים איום לביטחון הלאומי של ארה”ב, אזי לדו”ח יתווספו המלצות כיצד להסיר את האיום.

החוק האמריקאי המסדיר את חקירות סעיף 232, מעניק לנשיא סמכות רחבה לפעול במידה ומחלקת המסחר קובעת שאכן מדובר באיום על הביטחון הלאומי של ארה”ב. חקירות סעיף 232 בעבר הסתיימו בהטלת מכסים ומכסות על ייבוא.

חשוב לציין שהסכם אזור סחר החופשי (אס”ח) שבין ארה”ב לישראל משנת 1985, לא מעניק הגנה לישראל מחקירות סעיף 232.

מוקדם יותר השנה, לאחר חקירת סעיף 232, מחלקת המסחר האמריקנית קבעה שייבוא אלומיניום ופלדה לארה”ב מהווה איום לביטחון הלאומי והמליצה על הטלת מכסים של 7.7% על ייבוא אלומיניום ומכסים של 24% על פלדה. הנשיא טראמפ החליט לקבל את המלצות מחלקת המסחר ואף להקשיחן והורה על הטלת מכסים של 10% על אלומיניום ו-25% על פלדה. היטלי מכס אלו חלים על ייבוא סחורות ישראליות לארה”ב.

החוק האמריקני קובע שיש למחלקת המסחר כ-270 ימים להשלים את חקירת סעיף 232, עם זאת, התקשורת האמריקנית מדווחת שמחלקת המסחר תעבוד על החקירה ותגיש את ממצאיה עוד בחודש אוקטובר הקרוב. למרות שהחקירה נמצאת בשלביה הראשונים, דיווחים בתקשורת טוענים שהממשל האמריקני מעוניין להטיל מכסים של 25% על ייבוא כלי רכב וחלקי כלי רכב לארה”ב.

מחלקת המסחר האמריקנית לא פרסמה את פרטי הטובין שעליהם הם עלולים להמליץ להטיל מיסי ייבוא. בפרסום הרשמי בו הודיע הממשל על תחילת החקירה, הוצהר שהחקירה תכסה ייבוא של כלי רכב כולל: מכוניות, רכבי ואן ו-SUV, משאיות קלות וכל חלקי הרכב.

על פי מחלקת המסחר של מכונות וכלי רכב, הרשימה הבאה יכולה להוות בסיס לחקירת סעיף 232 על תעשיית הרכב וחלקיו.

אם אתם חברה המייצרת חלקי רכב וחוששים מהשלכות חקירת סעיף 232, אתם יכולים לפנות אלינו בכל שאלה לכתובת מייל הבאה: jack.herron@israeltrade.gov.il

*האמור בפרסום זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואינו יוצר מחויבות משפטית מצד כל מי שכתב, ערך, תרגם או מצוין בפרסום. כל פעולה שנעשית על סמך המידע והפרטים המופיעים בפרסום היא באחריות המשתמש בלבד.

 

צור קשר עם:

יפעת אלון-פרל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל